Architektura MuratorFilmyIkony architektury - ikony filmu: Playtime

Ikony architektury - ikony filmu: Playtime

Playtime Jacques'a Tati to drugi z film prezentowany w naszej serii Ikony architektury - ikony filmu. Akcja rozgrywa się w dzielnicy biurowej, w niekończących się przestrzeniach ze szkła i stali. Kratezjańska wizja przestrzeni, skonfrontowana zostaje z żywiołową witalnością jednostki - pisze Adam Przywara.

Pan Hulot po raz kolejny zostaje ożywiony w filmie przez francuskiego reżysera, tym razem po to by zmierzyć się z trudami nowoczesnego Paryża. Playtime to czwarty film Jacques'a Tati, kręcony w połowie lat 60-tych w Paryżu. Akcja rozgrywa się w dzielnicy biurowej, w niekończących się przestrzeniach ze szkła i stali. Nowoczesna architektura biurowa ma w filmie pierwszorzędne znaczenie — dialogi zostały ograniczone tu do minimum, a widz bardzo szybko zaczyna identyfikować się z bohaterem, próbującym rozgryźć zawiłości, wydawałoby się, przeźroczystych przestrzeni. Kratezjańska wizja przestrzeni, skonfrontowana zostaje z żywiołową witalnością jednostki. To właśnie Tatiemu zawdzięczamy obraz, który znakomicie ilustruje problematyczność architektury modernistycznej, zachowując przy tym kpiący dystans i nie popadając w patetyczne oskarżenia. Właśnie w tym dystansie możemy upatrywać aktualności Playtime. W końcu każdy z czytelników na pewno nie raz mierzył się z przestrzeniami, które choć klarownie zaprojektowane, w użytkowaniu nastręczały więcej problemów niż nie jeden labirynt.

Autor: Adam Przywara
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.