Architektura MuratorFilmyMówi Nowoczesność: Louis Kahn [FILM]

Mówi Nowoczesność: Louis Kahn [FILM]

Kolejny film z serii Mówi Nowoczesność dotyczy Louisa Kahna, architekta reprezentatywnego dla ruchu nowoczesnego, lecz mocno zakorzenionego w tradycji starożytnej architektury. Prezentowany dokument pozwala zapoznać się fundamentami myśli architekta - pisze Adam Przywara, dyrektor artystyczny Beton Film Festival.

Trzeci z serii wywiadów Mówi Nowoczesność jest wyborem nieoczywistym. Prezentowany poniżej dokument łączy nagrania archiwalne i wywiady z architektem mniej znanym niż Corbusier, czy Wright, jednak bez wątpienia reprezentatywnym dla ruchu nowoczesnego - Louisem Kahnem. Kahn przez wielu krytyków architektury stawiany jest obok modernistycznej trójcy — do wspomnianych dwóch dodać jeszcze trzeba Miesa van der Rohe. I choć stawiany na tym samym piedestale Kahn wymyka się szufladkowaniu i w swojej twórczości zmierza w kierunku dość nieprzewidywalnym i nieprzystającym zdawałoby się do ogólnych wyobrażeń o nowoczesności. Mowa tu oczywiście o mocnym zakorzenieniu w tradycji starożytnej architektury, którą architekt fascynował się od kiedy, jak opowiada w jednym z fragmentów filmu, zaczął uczęszczać na szkolne lekcje rysunku.

Kiedy wczytamy się w teksty takich postaci, jak Martin Groupius, czy Le Corbusier, zawsze odnajdziemy pewne odniesienia do wartości wpisanych w architekturę starożytną. Nie mają one jednak mocnego przełożenia na realną formę budowli projektowanych przez wypomnianych twórców. Inaczej jest w przypadku Kahna, którego budynki realnie przenoszą w sobie monumentalność i stałość przedwiecznych budowli — doskonale widać to chociażby na przykładzie parlamentu w Bangladeszu. Poniższy film pozwoli zapoznać się fundamentami myśli architekta, jak i wprowadzi w jego twórczość na tyle, na ile pozwala się ona ująć w filmowym i werbalnym opisie.

Autor: Adam Przywara
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.