Innowacja w Centrum Pompidou

MUTATIONS/CRÉATIONS to nowe wydarzenie dotyczące sztuki, nauki i innowacji organizowane przez paryskie Centrum Pompidou. Na pierwszą edycję składają się dwie wystawy – "Wydrukować świat" (Imprimer le monde) i "Ross Lovegrove. Konwergencja" (Ross Lovegrove. Convergence). Czterdziestu twórców, których łączy jedno – technika druku 3d.

Imprimer le monde University of Tokyo Advanced Design Studies Unit_Drawn Pavilion_2017 (Copy)
Fragment Drawn Pavilion - pawilonu z odpadów spożywczych, projekt: University of Tokyo Advanced Design Studies Unit (Yosuke Obuchi, Kengo Kuma, Jun Sato, Kevin Clement, Anders Rod), 2017

Pokazujemy, jak cyfrowe technologie zmieniły pomysły i sposób realizacji prac w świecie architektury, sztuki i dizajnu, stawiając pod znakiem zapytania status i przyszłość dzieła oraz prototypu – tak określają tematykę pierwszej ekspozycji jej kuratorzy Marie-Ange Brayer i Olivier Zeitoun. Są tu prezentowane między innymi projekty wdrażającego w architekturze robotykę szwajcarskiego duetu Fabio Gramazio i Matthias Kohler, wielkoskalowe drukowane 3d elementy betonowe tworzone przez EZCT Architecture and Design Research, eksperymenty z ceramiką i materiałami syntetycznymi (Jenny Sabin, Neri Oxman, Alisa Andrasek), a także skomplikowana instalacja o złożonych, ornamentalnych kształtach Grotto II Michaela Hansmeyera i Benjamina Dillenburgera oraz wydrukowany specjalnie na wystawę przy użyciu pióra 3d Drawn Pavilion. Z kolei ekspozycja poświęcona brytyjskiemu dizajnerowi Rossowi Lovegrove to zupełnie nowe spojrzenie na twórczość tego projektanta, łączącego w swojej pracy technologię z naturą oraz naukę ze sztuką. Słynne francuskie centrum sztuki współczesnej, które corocznie dzięki MUTATIONS/CRÉATIONS ma stawać się inkubatorem innowacji, obchodzi w 2017 roku swoje 40. urodziny.

DO 19 CZERWCA
Wydrukować świat
DO 3 LIPCA
Ross Lovegrove. Konwergencja
Centrum Pompidou, Paryż
www.centrepompidou.fr

Grzybnia w architekturze Potencjał wykorzystania grzybni w architekturze jest olbrzymi i wykracza daleko poza spektrum materiałów izolacyjnych i akustycznych oraz służących do tymczasowych zastosowań – piszą badacze z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Czy zatem szybko rosnące i całkowicie biodegradowalne mycelium może okazać się podstawowym budulcem dla nowej, ekologicznej architektury przyszłości?
Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Algi – biomateriał przyszłości: rozmowa z Claudią Pasquero Mikroalgi to jeden z najstarszych organizmów na naszej planecie. Są w stanie usunąć część zanieczyszczeń z przestrzeni miejskiej. Pracujemy z różnymi rodzajami mikroorganizmów. Interesuje nas, jak działają i w jaki sposób te procesy można zintegrować z architekturą – mówi Claudia Pasquero z londyńskiego biura ecoLogicStudio. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl na łamach „A-m” – Technologie architektury przyszłości.
Innowacyjny detal poszukiwany Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.
W stronę innowacyjnej prefabrykacji – relacja z warsztatów Tematem ostatnich warsztatów studenckich, które odbyły się w ramach naszej tegorocznej inicjatywy Innowacje w architekturze było opracowanie różnych, typologii zamieszkiwania w oparciu o prefabrykację i modułowość. Udział w zajęciach prowadzonych przez Zbigniewa Maćkowa z pewnością stanowił dla uczestników bezcenną lekcję pracy zespołowej i kreatywnego myślenia, jednak tym razem na autorów najlepszych projektów czekała dodatkowa premia – zaproszenie na specjalne spotkanie z Caroline Bos z UNStudio. Publikujemy relację z warsztatów w Warszawie i prace wytypowane przez prowadzących.