Innowacja w Centrum Pompidou

MUTATIONS/CRÉATIONS to nowe wydarzenie dotyczące sztuki, nauki i innowacji organizowane przez paryskie Centrum Pompidou. Na pierwszą edycję składają się dwie wystawy – "Wydrukować świat" (Imprimer le monde) i "Ross Lovegrove. Konwergencja" (Ross Lovegrove. Convergence). Czterdziestu twórców, których łączy jedno – technika druku 3d.

Imprimer le monde University of Tokyo Advanced Design Studies Unit_Drawn Pavilion_2017 (Copy)
Fragment Drawn Pavilion - pawilonu z odpadów spożywczych, projekt: University of Tokyo Advanced Design Studies Unit (Yosuke Obuchi, Kengo Kuma, Jun Sato, Kevin Clement, Anders Rod), 2017

Pokazujemy, jak cyfrowe technologie zmieniły pomysły i sposób realizacji prac w świecie architektury, sztuki i dizajnu, stawiając pod znakiem zapytania status i przyszłość dzieła oraz prototypu – tak określają tematykę pierwszej ekspozycji jej kuratorzy Marie-Ange Brayer i Olivier Zeitoun. Są tu prezentowane między innymi projekty wdrażającego w architekturze robotykę szwajcarskiego duetu Fabio Gramazio i Matthias Kohler, wielkoskalowe drukowane 3d elementy betonowe tworzone przez EZCT Architecture and Design Research, eksperymenty z ceramiką i materiałami syntetycznymi (Jenny Sabin, Neri Oxman, Alisa Andrasek), a także skomplikowana instalacja o złożonych, ornamentalnych kształtach Grotto II Michaela Hansmeyera i Benjamina Dillenburgera oraz wydrukowany specjalnie na wystawę przy użyciu pióra 3d Drawn Pavilion. Z kolei ekspozycja poświęcona brytyjskiemu dizajnerowi Rossowi Lovegrove to zupełnie nowe spojrzenie na twórczość tego projektanta, łączącego w swojej pracy technologię z naturą oraz naukę ze sztuką. Słynne francuskie centrum sztuki współczesnej, które corocznie dzięki MUTATIONS/CRÉATIONS ma stawać się inkubatorem innowacji, obchodzi w 2017 roku swoje 40. urodziny.

DO 19 CZERWCA
Wydrukować świat
DO 3 LIPCA
Ross Lovegrove. Konwergencja
Centrum Pompidou, Paryż
www.centrepompidou.fr

Po co nam smart city? Czy technologie smart city są przede wszystkim spełnieniem marzeń firm informatycznych, czy też niosą ze sobą rzeczywisty potencjał zmian, pozwalając na nowo wymyślać miejskie życie? Jakie są ich wady i zalety? I w jakich dziedzinach okazują się najbardziej skuteczne?
Grzybnia w architekturze Potencjał wykorzystania grzybni w architekturze jest olbrzymi i wykracza daleko poza spektrum materiałów izolacyjnych i akustycznych oraz służących do tymczasowych zastosowań – piszą badacze z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Czy zatem szybko rosnące i całkowicie biodegradowalne mycelium może okazać się podstawowym budulcem dla nowej, ekologicznej architektury przyszłości?
Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Algi – biomateriał przyszłości: rozmowa z Claudią Pasquero Mikroalgi to jeden z najstarszych organizmów na naszej planecie. Są w stanie usunąć część zanieczyszczeń z przestrzeni miejskiej. Pracujemy z różnymi rodzajami mikroorganizmów. Interesuje nas, jak działają i w jaki sposób te procesy można zintegrować z architekturą – mówi Claudia Pasquero z londyńskiego biura ecoLogicStudio. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl na łamach „A-m” – Technologie architektury przyszłości.
Innowacyjny detal poszukiwany Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.