Architektura MuratorKonkursyArchitektura wyższej konieczności

Architektura wyższej konieczności

Szwedzkie Virserum Art Museum organizuje trzecie międzynarodowe triennale architektury zrównoważonej i społecznie odpowiedzialnej pod hasłem Architecture of Necessity. Jego częścią będzie wystawa wybranych projektów nadesłanych przez architektów, inwestorów, budowniczych i samorządy. Termin zgłoszeń upływa 11 marca.

Architektura podwyższonej konieczności

Organizatorzy triennale czekają na projekty architektoniczne i urbanistyczne, zgodne z manifestem Architecture of Necessity, powstałe w latach 2013-2016, ale niekoniecznie zrealizowane, w szczególności takie, które odnoszą się do rewitalizacji miast, modernizacji tkanki mieszkalnej, w tym osiedli z lat 60. i 70. XX wieku, oraz pomysłów na innowacyjne, elastyczne budynki mieszkaniowe.

Laureaci, w liczbie od trzech do pięciu, otrzymają kwotę 1200 euro, zaprezentują swoje prace na wystawie i podczas Wood Summit Småland (organizatorzy zwracają koszty podróży i noclegu). Wstępna selekcja jest bezpłatna, natomiast autorzy projektów zakwalifikowanych na ekspozycję zobowiązani są do zapłaty 250 euro.

W dwu dotychczasowych edycjach triennale w 2010 i 2013 roku wzięło udział ponad 400 prac z 40 krajów. Do tej pory nagrodzono m.in. bibliotekę Liyuan w Huairou w Chinach (projekt: Li Xiaodong), ekologiczny budynek biurowy Watermark/One Angel Lane w Londynie z ogrodem warzywnym (Fletcher Priest Architects), szkołę w Pakistanie (Roswag Architekten) i plan odbudowy po trzęsieniu ziemi miasta Christchurch w Nowej Zelandii (Gehl Architects). Impreza organizowana jest w ramach projektu WOOD 2016.

Termin zgłoszeń: 11 marca 2016
Wystawa prac: 15 maja – 4 grudnia 2016
Wood Summit Småland:
29-30 czerwca 2016
Miejsce: Virserum Art Museum, Virserum, Szwecja

Informacje: www.virserumskonsthall.com

Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca