Architektura MuratorKonkursyArchitektura wyższej konieczności

Architektura wyższej konieczności

Szwedzkie Virserum Art Museum organizuje trzecie międzynarodowe triennale architektury zrównoważonej i społecznie odpowiedzialnej pod hasłem Architecture of Necessity. Jego częścią będzie wystawa wybranych projektów nadesłanych przez architektów, inwestorów, budowniczych i samorządy. Termin zgłoszeń upływa 11 marca.

Architektura podwyższonej konieczności

Organizatorzy triennale czekają na projekty architektoniczne i urbanistyczne, zgodne z manifestem Architecture of Necessity, powstałe w latach 2013-2016, ale niekoniecznie zrealizowane, w szczególności takie, które odnoszą się do rewitalizacji miast, modernizacji tkanki mieszkalnej, w tym osiedli z lat 60. i 70. XX wieku, oraz pomysłów na innowacyjne, elastyczne budynki mieszkaniowe.

Laureaci, w liczbie od trzech do pięciu, otrzymają kwotę 1200 euro, zaprezentują swoje prace na wystawie i podczas Wood Summit Småland (organizatorzy zwracają koszty podróży i noclegu). Wstępna selekcja jest bezpłatna, natomiast autorzy projektów zakwalifikowanych na ekspozycję zobowiązani są do zapłaty 250 euro.

W dwu dotychczasowych edycjach triennale w 2010 i 2013 roku wzięło udział ponad 400 prac z 40 krajów. Do tej pory nagrodzono m.in. bibliotekę Liyuan w Huairou w Chinach (projekt: Li Xiaodong), ekologiczny budynek biurowy Watermark/One Angel Lane w Londynie z ogrodem warzywnym (Fletcher Priest Architects), szkołę w Pakistanie (Roswag Architekten) i plan odbudowy po trzęsieniu ziemi miasta Christchurch w Nowej Zelandii (Gehl Architects). Impreza organizowana jest w ramach projektu WOOD 2016.

Termin zgłoszeń: 11 marca 2016
Wystawa prac: 15 maja – 4 grudnia 2016
Wood Summit Småland:
29-30 czerwca 2016
Miejsce: Virserum Art Museum, Virserum, Szwecja

Informacje: www.virserumskonsthall.com

Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.