Architektura MuratorKonkursyArchitektura zrównoważona: laureaci konkursu architektonicznego Fundacji Jacques'a Rougerie 2013

Architektura zrównoważona: laureaci konkursu architektonicznego Fundacji Jacques'a Rougerie 2013

Przypominamy ubiegłorocznych zwycięzców konkursu architektonicznego Fundacji Jacques’a Rougerie dla młodych projektantów i zachęcamy do licznego udziału indywidualnych architektów i zespoły z Polski. Rejestracja trwa do 27 maja 2014

Architektura zrównoważona, konkurs Fundacji Jacques'a Rougerie
Arctic Harvester, I nagroda w konkursie architektonicznym Fundacji Jacques'a Rougerie, w kategorii "innowacje i architektura dla morza"

Konkurs architektoniczny Fundacji Jacques’a Rougerie ma charakter ideowy. Nagradzane są projekty architektury zrównoważonej, proponującej rozwiązania dla kluczowych problemów ekologicznych naszych czasów. Szczegóły na temat tegorocznej edycji oraz nagrodach znajdują się w ogłoszeniu zamieszczonym na naszej stronie. Na ubiegłoroczną edycję napłynęło 529 prac z 76 krajów, w tym z Polski. Nagrody przyznano projektantom w wieku od 22 do 39 lat. Rejestracja zgłoszeń w tegorocznej edycji konkursu trwa do 27 maja 2014.

Wszystkie prace zeszłorocznych laureatów są próbą udzielenia odpowiedzi na kwestie zrównoważonego rozwoju w architekturze oraz przykładem innowacyjnego podejścia do kwestii korzystania z energii i surowców. Oto nagrodzone prace:

W kategorii innowacje i architektura dla morza zwyciężył "Arctic Harvester", projekt mobilnej platformy rolniczej wśród lodowych skał francusko-brytyjskiego zespołu: Meriem Chabani, Maeva Leneveu, Etienne Chobaux, John Edom. Punktem wyjścia dla architektów były dwie obserwacje: zależność Grenlandii od importu owoców i warzyw ze względu na panujące na wyspie warunki klimatyczne oraz niewykorzystanie zasobów czystej wody pochodzącej ze stopionego lodu. Platforma pozwala na uprawę roślin dzięki wykorzystaniu składników odżywczych ze stopionej wody, przy całkowitym braku gleby. Platforma może pomieścić społeczność liczącą do ośmiuset osób i zapewnia wszystkie potrzebne urządzenia publiczne.

W kategorii architektura i podnoszenie się poziomu morza nagrodę przyznano węgierskiemu zespołowi w składzie Anna Barothy, Melinda Bozso, Janka Csernak. Ideą pracy „CALTROPe” jest ochrona namorzynów oraz aktywizację lokalnej społeczności. Namorzyny to zagrożone działalnością człowieka drzewa rosnące w tropikalnych i subtropikalnych warunkach klimatycznych na przybrzeżnych płyciznach morskich o kluczowym znaczeniu dla zapobiegania erozji nadbrzeży. Zintegrowana struktura kontenerów i inkubatorów służyć ma wzrostowi młodych drzew. Ponadto, powstałe zbiorniki wody mogą być wykorzystane do hodowli krewetek i ostryg stwarzając możliwości zarobkowe dla lokalnej społeczności.

W ostatniej kategorii, innowacje i architektura dla przestrzeni, nagrodzono projekt zespołu młodych architektów z Serbii w składzie Miloje Krunic, Aleksandar Copic, Nikola Radojicic, Mina Stevic, Nikola Protic. Projekt „Moon: Origin Point” zakłada stworzenie pierwszej społeczności na bogatym w surowce kopalniane księżycu. Pierwsza faza przewiduje stworzenie siatki satelitów wokół księżyca, które dostarczałyby energii potrzebnej do funkcjonowania kopalń. System powiązanych naczyń wydobywałby surowiec do specjalnie zaprojektowanych urządzeń kopalnianych. Kolejny etap zakłada powstanie struktury, która pozwoli na pomieszczenie prawdziwego ekosystemu i zamieszkanie przez ludzi.

Materiały organiczne i zrównoważony rozwój we współczesnej architekturze. Młodzi architekci projektują dla MoMA PS1 Young Architects Program to laboratorium współczesnej architektury organizowane cyklicznie przez Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Tegoroczna letnia instalacja przed budynkeim MoMA PS1 powstanie z materiałów organicznych. Za projekt pawilonu odpowiada pracownia architektoniczna The Living
Międzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie Konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie skierowany jest przede wszystkim do młodych architektów, projektantów i inżynierów. Celem jest zachęta do tworzenia odważnych rozwiązań współczesnych problemów z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju  
Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.
Konkurs na projekt rewitalizacji Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie Władze Redy ogłosiły konkurs na rewitalizację i rozbudowę Miejskiego Parku Rodzinnego. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie tężni oraz wodnego placu zabaw.
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.