Architektura MuratorKonkursyArchitektura zrównoważona: laureaci konkursu architektonicznego Fundacji Jacques'a Rougerie 2013

Architektura zrównoważona: laureaci konkursu architektonicznego Fundacji Jacques'a Rougerie 2013

Przypominamy ubiegłorocznych zwycięzców konkursu architektonicznego Fundacji Jacques’a Rougerie dla młodych projektantów i zachęcamy do licznego udziału indywidualnych architektów i zespoły z Polski. Rejestracja trwa do 27 maja 2014

Architektura zrównoważona, konkurs Fundacji Jacques'a Rougerie
Arctic Harvester, I nagroda w konkursie architektonicznym Fundacji Jacques'a Rougerie, w kategorii "innowacje i architektura dla morza"

Konkurs architektoniczny Fundacji Jacques’a Rougerie ma charakter ideowy. Nagradzane są projekty architektury zrównoważonej, proponującej rozwiązania dla kluczowych problemów ekologicznych naszych czasów. Szczegóły na temat tegorocznej edycji oraz nagrodach znajdują się w ogłoszeniu zamieszczonym na naszej stronie. Na ubiegłoroczną edycję napłynęło 529 prac z 76 krajów, w tym z Polski. Nagrody przyznano projektantom w wieku od 22 do 39 lat. Rejestracja zgłoszeń w tegorocznej edycji konkursu trwa do 27 maja 2014.

Wszystkie prace zeszłorocznych laureatów są próbą udzielenia odpowiedzi na kwestie zrównoważonego rozwoju w architekturze oraz przykładem innowacyjnego podejścia do kwestii korzystania z energii i surowców. Oto nagrodzone prace:

W kategorii innowacje i architektura dla morza zwyciężył "Arctic Harvester", projekt mobilnej platformy rolniczej wśród lodowych skał francusko-brytyjskiego zespołu: Meriem Chabani, Maeva Leneveu, Etienne Chobaux, John Edom. Punktem wyjścia dla architektów były dwie obserwacje: zależność Grenlandii od importu owoców i warzyw ze względu na panujące na wyspie warunki klimatyczne oraz niewykorzystanie zasobów czystej wody pochodzącej ze stopionego lodu. Platforma pozwala na uprawę roślin dzięki wykorzystaniu składników odżywczych ze stopionej wody, przy całkowitym braku gleby. Platforma może pomieścić społeczność liczącą do ośmiuset osób i zapewnia wszystkie potrzebne urządzenia publiczne.

W kategorii architektura i podnoszenie się poziomu morza nagrodę przyznano węgierskiemu zespołowi w składzie Anna Barothy, Melinda Bozso, Janka Csernak. Ideą pracy „CALTROPe” jest ochrona namorzynów oraz aktywizację lokalnej społeczności. Namorzyny to zagrożone działalnością człowieka drzewa rosnące w tropikalnych i subtropikalnych warunkach klimatycznych na przybrzeżnych płyciznach morskich o kluczowym znaczeniu dla zapobiegania erozji nadbrzeży. Zintegrowana struktura kontenerów i inkubatorów służyć ma wzrostowi młodych drzew. Ponadto, powstałe zbiorniki wody mogą być wykorzystane do hodowli krewetek i ostryg stwarzając możliwości zarobkowe dla lokalnej społeczności.

W ostatniej kategorii, innowacje i architektura dla przestrzeni, nagrodzono projekt zespołu młodych architektów z Serbii w składzie Miloje Krunic, Aleksandar Copic, Nikola Radojicic, Mina Stevic, Nikola Protic. Projekt „Moon: Origin Point” zakłada stworzenie pierwszej społeczności na bogatym w surowce kopalniane księżycu. Pierwsza faza przewiduje stworzenie siatki satelitów wokół księżyca, które dostarczałyby energii potrzebnej do funkcjonowania kopalń. System powiązanych naczyń wydobywałby surowiec do specjalnie zaprojektowanych urządzeń kopalnianych. Kolejny etap zakłada powstanie struktury, która pozwoli na pomieszczenie prawdziwego ekosystemu i zamieszkanie przez ludzi.

Materiały organiczne i zrównoważony rozwój we współczesnej architekturze. Młodzi architekci projektują dla MoMA PS1 Young Architects Program to laboratorium współczesnej architektury organizowane cyklicznie przez Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Tegoroczna letnia instalacja przed budynkeim MoMA PS1 powstanie z materiałów organicznych. Za projekt pawilonu odpowiada pracownia architektoniczna The Living
Międzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie Konkurs architektoniczny Fundacji Jacques'a Rougerie skierowany jest przede wszystkim do młodych architektów, projektantów i inżynierów. Celem jest zachęta do tworzenia odważnych rozwiązań współczesnych problemów z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju  
BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci z Warszawy. Dostrzeżono też koncepcję biura WXCA.
Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Kołodziej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu.
Nagrody Salonu Architektury 2021 W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.
Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.
2031 NOW_our cities in 10 years: międzynarodowy konkurs dla studentów architektury Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture ogłaszają międzynarodowy konkurs na projekt miast przyszłości 2031 NOW_our cities in 10 years. Pula nagród wynosi 11 tys. euro.