Architektura MuratorKonkursyBrick Award 2023 – kolejna polska edycja konkursu

Brick Award 2023 – kolejna polska edycja konkursu

Jeszcze tylko do 31 stycznia można przesyłać zgłoszenia do szóstej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Wolnik, Szymon Januszewski, Zbigniew Maćków, Krzysztof Mycielski i Grzegorz Piątek.

Brick Award 2023 – kolejna polska edycja konkursu
Osiedle Nowy Strzeszyn w Poznaniu autorstwa pracowni INSOMIA nagrodzone Grand Prix w 5. edycji Brick Award z 2021 roku; fot. serwis prasowy

Międzynarodowy konkurs Brick Award organizowany jest przez firmę Wienerberger – producenta materiałów ceramicznych. Mimo to można zgłaszać do niego realizacje, w których zastosowano cegłę dowolnej marki, a w trosce o obiektywizm i bezstronność przedstawiciele organizatora nie zasiadają w konkursowym jury. Wszystko po to, by popularyzować wykorzystanie ceramiki w architekturze i – jak tłumaczy Matija Bevk, słoweński architekt i członek jury Wienerberger Brick Award 2016 – zwrócić uwagę, że ten tradycyjny materiał nie jest wcale przestarzały i może być wykorzystany na wiele różnych sposobów.

Polskie edycje Brick Award odbywają się od 2013 roku. Najlepsze prace tradycyjnie reprezentowały następnie polską architekturę w konkursie międzynarodowym. W jury tegorocznej polskiej odsłony Wienerberger Brick Award 2023 zasiadają architekci Marlena Wolnik (MWArchitekci), Szymon Januszewski (Insomia), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), Krzysztof Mycielski (Grupa 5 Architekci) i Grzegorz Piątek. Realizacje oceniane będą w pięciu kategoriach: Feeling at home (domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej, oraz małe założenia architektury mieszkalnej), Living together (budynki wielorodzinne odpowiadające współczesnym trendom i wyzwaniom urbanizacji), Working together (budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe), Sharing public spaces (budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne) oraz Building outside the box (innowacyjne koncepcje i rozwiązania wykorzystujące materiały ceramiczne).

Do konkursu można zgłaszać obiekty, których budowę zakończono po 1 stycznia 2020 roku. Mogą znajdować się nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami; jedyny warynek: muszą być wykonane na podstawie projektu polskiego architekta. Realizacje, które zwyciężą w edycji polskiej zostaną zgłoszone jako oficjalni kandydaci do edycji międzynarodowej Wienerberger Brick Award 2024. Laureaci otrzymają ponadto narody pieniężne: 20 tys. zł dla zdobywcy Grand Prix oraz 10 tys. zł dla zwycięzców każdej z czterech pozostałych kategorii. Prace można nadsyłać do 31 stycznia 2023 roku poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu: brickaward.pl.

Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto dla firmy Vastint zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
Dom dla bezdomnych w Jankowicach Na świętokrzyskiej wsi wśród pól powstało miejsce, które stanowi nowe oblicze polskich ośrodków pomocy społecznej. Wyróżnia się architekturą wpisaną w krajobraz, dostosowaną do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a także operującą dyskretną symboliką religijną. O nowej realizacji xystudio piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Konkurs Inspirujący produkt 2023 Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów Inspirujący produkt 2023. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie obiektu wspierającego spotkania na łonie natury.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.
Projekt Dobrze Ułożony: konkurs na koncepcję i wizualizację przestrzeni z kostką brukową Vjetra® Firma Bruk zaprasza do udziału w konkursie na wizualizacja obiektu architektonicznego z zastosowaniem w jego otoczeniu nawierzchni z kostki brukowej Vjetra®. Pula nagród wynosi 30 tys. zł, a w jury architekci Aleksandra Grzonka, Przemo Łukasik i Adam Maroszek.
Ruszyły zgłoszenia do 9. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy Do 29 stycznia można przesyłać zgłoszenia do 9. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Organizatorzy czekają na propozycje budynków i przestrzeni publicznych, których realizację ukończono w 2022 roku oraz najciekawszych wydarzeń architektonicznych, jakie miały miejsce w stolicy w ubiegłym roku.
10 realizacji z Polski walczy o prestiżową Simon Architecture Prize 2022 Do udziału w konkursie Living Places – Simon Architecture Prize 2022 zgłoszono łącznie 186 projektów z 34 krajów świata. Polskę reprezentuje w tym gronie 10 realizacji autorstwa takich pracowni jak APA Wojciechowski, Grupa 5, Port, Bulak Projekt, Less is core, MML Architekci czy mode:lina.
Golden Cubes Awards: konkurs na projekty wspierające edukację architektoniczną Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w drugiej polskiej edycji międzynarodowego konkursu Unii Architektów – Golden Cubes Awards. Konkurs skierowany jest do osób, szkół, organizacji i instytucji zajmujących się powszechną edukacją architektoniczną.