Architektura MuratorKonkursyCentrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach: wyniki konkursu

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach: wyniki konkursu

Urząd miasta Katowice rozstrzygnął konkurs na projekt Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Budynek według zwycięskiego projektu KUMstudio ma stanąć przy skrzyżowaniu ulic Markiefki i Katowickiej w Bogucicach do 2025 roku.

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach: wyniki konkursu
Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, proj. KUMstudio, I nagroda

Konkurs architektoniczny na projekt Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach władze miasta ogłosiły w sierpniu tego roku po długotrwałych sporach z lokalnym oddziałem SARP. Początkowo bowiem koncepcję obiektu magistrat planował wyłonić w drodze warsztatów. Zmienił zdanie po publikacji listu otwartego, w którym prezes katowickiego oddziału SARP Mikołaj Machulik odradzał członkom stowarzyszenie udział w przedsięwzięciu. Ostatecznie przeprowadzono konkurs, a w jury pod przewodnictwem architekt miasta Stanisława Podkańskiego zasiedli też przedstawiciele SARP: Piotr Fischer i Mikołaj Machulik. Jury wsparli też reprezentanci środowiska górskiego oraz architekt Aleksandra Tomkiewicz, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa urzędu miasta Katowice.

Zadaniem uczestników było opracowanie przebudowy i adaptacji dwóch wpisanych do ewidencji zabytków kamienic w Bogucicach: przy ul. Katowickiej 3 i ul. Markiefki 96. Dodatkowym wyzwaniem było połączenie projektowanego Centrum Himalaizmu z mieszkaniem na trzecim piętrze budynku przy ul. Markiefki 94, w którym mieszkał Jerzy Kukuczka. Na konkurs nadesłano tylko cztery prace, przy czym jedna nie spełniała warunków, więc jury oceniało trzy projekty. Za najlepszy uznało ten przygotowany przez KUMstudio z Krakowa.

Pracownia w niełatwej lokalizacji uzyskała interesujący, indywidualny i oryginalny efekt architektonicznej całości, który nie deformując skali najbliższego otoczenia, wprowadza jednocześnie kreatywne rozwinięcie inspiracji formami detalicznymi krajobrazów górskich takich jak nadwieszenia skalnych ścian czy szklistość lodowych seraków oraz zazielenione skalne „półki” – podsumowywał werdykt Stanisław Podkański, architekt miasta i przewodniczący jury.

Zależało nam na metaforycznym nawiązaniu do tematów i idei, które ma prezentować Centrum Himalaizmu. Stąd kształtowanie bryły naszego obiektu nawiązujące do scenerii górskiej, licznych nadwieszeń, seraków – wyjaśniają autorzy. Poszczególne części projektowanego zespołu pokryli cegłą szklaną i klinkierową o różnym wykończeniu, kolorze i układzie. Główne wejście przewidzieli od strony skrzyżowania, z dominantą w postaci szklanej, nadwieszonej bryły.

Zachowali przy tym gabaryty i detale historycznych budynków, wewnątrz poddając je jedynie adaptacji na cele wystawiennicze. W nowej bryle, połączonej z kamienicą przy ul. Markiefki 96, architekci zaprojektowali część muzealną, w budynku przy ul. Katowickiej 3 ulokowali natomiast strefę  biurowo-administracyjną. Dodatkowo na każdym z poziomów, w tym również na stropodachu, przewidzieli ogrody z zielenią intensywną.

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach: wyniki konkursu
Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, proj. KUMstudio, I nagroda
Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach: wyniki konkursu
Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, proj. KUMstudio, I nagroda
Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach: wyniki konkursu
Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, proj. KUMstudio, I nagroda
Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach: wyniki konkursu
Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, proj. KUMstudio, I nagroda

Drugie miejsce zajęło biuro Blank Architekci z Zabrza, a wyróżnienie Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia.

Zespół Blank Architekci zaproponował nowo kubaturę jako metaforę pokrytej lodem skały. Pokryte jasnym klinkierem ściany o różnym nachyleniu, pozbawione otworów okiennych, mają – według autorów – przywodzić na myśl ośnieżone szczyty i wskazywać na odmienne od otaczającej zabudowy mieszkaniowej przeznaczenie obiektu.

Budynek składa się z kilku czytelnie wyodrębnionych masywnych brył, połączonych przestrzenią przeszklonego holu. Zdecydowano o odchyleniu wycofaniu  wschodniej elewacji, tworząc w ten sposób przedpole gmachu, otwierając ulice widokowo w rejonie ich skrzyżowania i zapewniając właściwą ekspozycję bogucickiej bazyliki – tłumaczą projektanci. Dostosowanie wysokości elewacji od ul. Katowickiej pozwoliło także na zapewnienie właściwych warunków nasłonecznienia dla zabudowy mieszkaniowej po przeciwnej stronie tej ulicy – dodają.

Rozpoczęcie realizacji Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach magistrat planuje na trzeci kwartał 2023 roku, a zakończenie prac na drugi kwartał roku 2025. Na projekt i budowę zarezerwował 65 mln zł.

Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.