EUROPAN 10

Konkurs urbanistyczny jest organizowany równolegle w kilkudziesięciu krajach i miastach, w których do opracowania zostają wyznaczone konkretne miejsca. Tym razem hasło brzmiało From a Street to the Heart of Vital Neighbourhood. 1. nagrodę zdobyła praca brytyjsko-hiszpńskiej pracowni M.MAS.A.

fotka z /zdjecia/e10.jpg

10. edycja europejskiego konkursu urbanistycznego Europan dla młodych architektów poniżej 40 roku życia została zorganizowana równolegle w kilkudziesięciu krajach i miastach. Projektanci mieli do wyboru kilkadziesiąt różnych lokalizacji. Tym razem hasło brzmiało From a Street to the Heart of Vital Neighbourhood. W tej edycji wystartowało 19 krajów z Europy. Konkurs odbywał się również w Polsce i dotyczył warszawskiej Pragi.

Obszar studialny o powierzchni 6,7 ha, objął ulicę Wileńską na odcinku pomiędzy Placem Wileńskim a ulicą Konopacką wraz z kwartałem zabudowy przylegającym do niej od południa, oraz fragmentami kwartałów przylegających do niej od północy.
Zadanie konkursowe polegało na sformułowaniu szczegółowego programu przekształcenia ulicy Wileńskiej, która do 1949 roku była główną trasą wylotową na północny wschód. Po wytyczeniu równoległej do niej alei straciła znaczenie komunikacyjne. Północna pierzeja należy do kwartału stanowiącego jeden z najlepiej zachowanych na Pradze zespołów kamienic czynszowych oraz budynków pofabrycznych i pomagazynowych.

Tworzenie miejskości: regeneracja - rewitalizacja - kolonizacja.

33 prace zostały złożone przez uczestników polskiej edycji Europana E10. Wybór pierwszych siedmiu dokonało międzynarodowe Jury obradujące w Warszawie. Ostatecznie, na początku listopada główne Jury w Berlinie nagrodziło trzy prace:

1. nagroda 12000 Eur - AMBIENTKERB praca brytyjsko-hiszpńskiej pracowni M.MAS.A.
2. nagroda 6000 Eur - WILENSKA - TAKE PART (Polska) architekt Marzena Happach z zespołem (Dominika Tomaszewska, Marek Happach)
Wyróżnienie honorowe - (OUT) DOOR (Polska), architekt Daniel Załuski, student arch. Łukasz Piankowski

Więcej informacji oraz galeria prac na http://www.europan.com.pl/

Europan E15 – kolejna edycja prestiżowego konkursu dla młodych Europan to międzynarodowy konkurs dla projektantów poniżej 40 roku życia, który odbywa się pod wspólnym hasłem w kilkudziesięciu europejskich miastach, także w Warszawie. Tegoroczny temat po raz kolejny odnosi się do miast produktywnych.
Europan 14 - wyniki konkursu Tegoroczna edycja europejskiego konkursu, obejmująca ponad 30 miast, odbyła się pod hasłem "Productive city" - przywrócenia wytwórczości miastu. Tym razem w konkursie warszawskim nie przyznano głównej nagrody.
Produktywne miasta. Europan 14 Europan to międzynarodowy konkurs dla projektantów poniżej 40 roku życia, który odbywa się równocześnie w kilkudziesięciu europejskich miastach, także w Warszawie. Tym razem jego główne hasło brzmi Produktywne miasta, a prace można nadsyłać do 30 czerwca 2017 roku.
Europan i architektura przyszłości Celem konkursu od zawsze były poszukiwanie niestandardowych rozwiązań i świeżych pomysłów, jednak dla młodych pracowni niemniej istotna jest możliwość wcielenia ich w życie – seminarium towarzyszące wrocławskiej wystawie "Europan – laboratorium architektury" podsumowuje Aleksandra Czupkiewicz.
Europan E13 – co powstanie obok Centrum Nauki Kopernik? Zadanie uczestników ostatniej polskiej edycji Europanu polegało na zaprojektowaniu plenerowej ekspozycji kamieniarskich detali i innych elementów architektonicznych wyłowionych z Wisły w trakcie prac archeologicznych. Tym razem władze Warszawy obiecały zrealizować zwycięską koncepcję.
Europan po raz trzynasty Miasto stołeczne Warszawa ogłasza nową edycję międzynarodowyego konkuru architektonicznego Europan. Tym razem na lokalizację wybrano skwer kpt. Stanisława Skibniewskiego "Cubryny", a tematem będą "Kamienne skarby Wisły" - odnalezione niedawno elementy architektoniczne, które zatonęły kilkaset lat temu, podczas próby transportu przez wojska szwedzkie.