Architektura MuratorKonkursyEuropejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu: międzynarodowy konkurs SARP

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu: międzynarodowy konkurs SARP

Trwa międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu. Główna nagroda: 1,5 mln złotych!

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu: międzynarodowy konkurs SARP
Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu planowane jest w miejscu dzikiego parkingu, między zabudowaniami CSW Znaki Czasu oraz Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki; fot. European Film Center Camerimage

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE jest państwową instytucją kultury, która rozpoczęła działalność z początkiem 2020 roku na podstawie umowy między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminą Miasta Toruń oraz Fundacją Tumult. ECFC będzie współorganizatorem corocznego festiwalu filmowego EnergaCAMERIMAGE, ale też prowadzić ma własne projekty o charakterze wystawienniczym, edukacyjnym i naukowym w zakresie polskiej i światowej kultury audiowizualnej. Organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że budowa jego stałej siedziby wypełni lukę, jaka istnieje w polskiej infrastrukturze kulturalnej i pozwoli w pełni rozwinąć skrzydła tej największej międzynarodowej imprezie filmowej w Polsce – czytamy w informacji prasowej. Partnerami ECFC zaproszonymi do współpracy będą m.in. Europejska i Amerykańska Akademia Filmowa oraz stowarzyszenia filmowe z kraju i zagranicy, archiwa i centra kulturalne, a także galerie z całego świata.

Czytaj też: Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP |

Konkurs architektoniczny na projekt siedziby nowo powołanej placówki ECFC w Toruniu organizuje we współpracy z SARP. Nie wyobrażam sobie, żeby budynek Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage nie był arcydziełem architektury. Mówię to z pełną odpowiedzialnością. To nie ma być dzieło architektury, ale arcydzieło – mówił  Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu EnergaCAMERIMAGE na gali zakończenia 27 edycji tej imprezy w Toruniu w 2019 roku. Obiekt zaplanowano na działce o powierzchni ok. 2,4 ha, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, ale też Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu oraz Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, dlatego organizatorzy oczekują projektu, który współtworzyłby nowe centrum wydarzeń kulturalnych i „salon” Torunia.  W ramach założenia należy zaproponować centrum festiwalowe z reprezentacyjną salą z widownią, przestrzeń wystawowo-targową i ekspozycyjną, trzy  sale projekcyjne o różnej wielkości, a także miejsce na szkolenia i warsztaty, halę zdjęciową i pomieszczenia obsługi.

Konkurs na Centrum Filmowe CAMERIMAGE

W 13-osobowym jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha znaleźli się przedstawiciele ministerstwa kultury, władz miasta, urzędu marszałkowskiego, fundacji Tumult oraz SARP, m.in. Piotr Sobociński, Magdalena Federowicz-Boule, Anna Stasiak, Jerzy Grochulski, Piotr Hofman i Piotr Lewicki. Pula nagród wynosi 2,2 mln zł, w tym Grand Prix 1,5 mln zł. Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 24 marca, składanie prac w pierwszym etapie do 10 maja, planowane rozstrzygnięcie 30 lipca 2021 roku. Budowa siedziby ECFC zaplanowana jest na lata 2021-2025. Koszt realizacji szacowany jest na 600 mln zł, z czego 400 mln zł ma pochodzić z centralnych środków rządowych zapisanych w Wieloletnim Programie Rozwoju, a 200 mln zł z budżetu Miasta Torunia. Więcej informacji oraz regulamin na stronie www.konkurs.ecfcamerimage.pl.

Autor: Piotr Prus
Konkurs KOŁO 2021: rusza 22. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki Od ponad dwudziestu lat pod marką KOŁO organizowany jest konkurs na projekt toalety publicznej skierowany do studentów architektury i młodych projektantów. Dzięki inicjatywie dotychczas udało się zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu: konkurs na rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru Zagłębia Teatr Zagłębia i katowicki oddział SARP ogłaszają konkurs na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby placówki w samym centrum Sosnowca.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszytskie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Polskie tamaga studio w finale konkursu LAGI 2020 Fly Ranch Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz z tamaga studio znaleźli się wśród 10 finalistów konkursu LAGI 2020 Fly Ranch na projekt pawilonu służącego uczestnikom słynnego festiwalu Burning Man w Nevadzie!
Konkurs na projekt parku przy ul. Warszawskiej w Ostrołęce Urząd miasta Ostrołęki ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji krajobrazowo-architektonicznej zagospodarowania terenu przy ul. Warszawskiej w zachodniej części miasta. To tak zwany Lasek nad Narwią, którego uporządkowanie ma się stać jednym z etapów urządzania nabrzeża rzeki w centrum.