Architektura MuratorKonkursyExpo 2015. Konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski na wystawie światowej w Mediolanie

Expo 2015. Konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski na wystawie światowej w Mediolanie

Ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski wraz z koncepcją wewnętrznej przestrzeni wystawienniczej oraz przyległego terenu podczas wystawy światowej w Mediolanie. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawuje SARP

Expo 2015. Konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski na wystawie światowej w Mediolanie

Wystawa światowa Expo 2015 odbędzie się w Mediolanie pod hasłem przewodnim "Wyżywienie planety. Energia dla życia". 15 kwietnia 2014 Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych ogłosiła wyczekiwany konkurs architektoniczny na pawilon Polski wraz z projektem ekspozycji wewnętrznej i zagospodarowaniem terenu przyległego. Patronem merytorycznym konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Przewodniczącym konkursu został arch. Włodzimierz Mucha, wiceprezes Zarządu Głównego SARP. Główne kryteria oceny projektów konkursowych to:
- oryginalność i atrakcyjność zaproponowanych rozwiązań
- trafność doboru środków wyrazu 
- optymalizacja realizacji w zakładanych w regulaminie konkursu terminach i budżecie

Terminy i nagrody w konkursie architektonicznym:

24 kwietnia 2014 do godz. 15.00 termin złożenia wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie (należy składać w siedzibie PAIiIZ S.A.)
21 maja 2014 do godz. 15.00  termin składania prac konkursowych
26 maja 2014  ogłoszenie wyników konkursu
4 czerwca 2014  wystawa prac konkursowych oraz dyskusja pokonkursowa

Łączna maksymalna pula nagród wynosi 45 000 zł:
I nagroda 30 000 zł oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonego w trybie zamówienia z wolnej ręki
II nagroda  10 000 zł 
III nagroda  5 000 zł

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu na pawilon wystawowy Polski na Expo 2015 znajdują się na stronie internetowej PAIiIZ S.A.

Inspirowany lotosem wietnamski pawilon wystawowy na Expo 2015 w Mediolanie Projekt pawilonu wystawowego Wietnamu na Expo 2015 w Mediolanie powstał w pracowni Vo Trong Nghia Architects. Inspiracją dla architektów był lotos, a dokładniej forma, jaką przybierają strąki tej rośliny. Pawilon zostanie wzniesiony z recyklowalnych materiałów, które mogą być wykorzystane ponownie po zakończeniu trwania wystawy
Menthol Architects: projekt pawilonu wystawowego Polski na EXPO 2015 w Mediolanie "Polska spichlerzem Europy" to projekt pawilonu Polski na EXPO 2015 w Mediolanie zaproponowany przez pracownię Menthol Architects. Koncepcja zespołu architektów zakłada wzniesienie budynku w formie zbożowych silosów, przekrytego półprzezroczystą membraną  
Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.