Architektura MuratorKonkursyGminy powalczą o tytuł Eco-Miasta

Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta

Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.

Olsztyn Eco-Miasto
Olsztyn w 2018 roku otrzymał wyróżnienie za zmianę jakościową w obrębie transportu miejskiego polegającą na przywróceniu i rozwijaniu komunikacji tramwajowej w mieście.

Dobrze zaplanowany transport publiczny, zieleń jako fabryka czystego powietrza, nowatorskie podejście do budowy oczyszczalni ścieków czy powszechne kompostowanie odpadów biodegradowalnych – to przykłady rozwiązań docenionych w poprzedniej edycji konkursu Eco-Miasto. By zgłosić miasto w tegorocznej edycji i promować jego politykę środowiskową  wystarczy do 31 stycznia 2020 roku wypełnić formularz konkursowy dostępny na stronie www.eco-miasto.pl. O tytuł Eco-Miasta kandydaci powalczą w 5 kategoriach: gospodarka wodna, zieleń miejska, gospodarka odpadami, zrównoważona mobilność i efektywność energetyczna.

Jak podkreślają organizatorzy, samorządy, które wezmą udział w konkursie otrzymają możliwość pokazania swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wejścia do grona najbardziej ekologicznych miast w Polsce. – Biorąc udział w konkursie finaliści mają szansę dołączyć do grona 32 laureatów z lat poprzednich i skorzystać z doświadczeń francuskich partnerów. Dzięki lokalnym inicjatywom możemy działać razem na rzecz ochrony planety – mówi ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet. Eco-Miasto to nie tylko konkurs, ale także platforma wymiany doświadczeń i opinii między władzami miast, co ma sprzyjać wprowadzaniu dobrych praktyk na rzecz środowiska w gminach.

Konkurs ma pokazać, że polscy samorządowcy już podejmują działania proekologiczne i dodać odwagi pozostałym włodarzom, że takie wdrożenia są możliwe. – Nie musimy wyważać otwartych drzwi. Zielona transformacja w polskich miastach, choć trudna, jest osiągalna, co doskonale widać w konkursie Eco-Miasto. Kluczowa jest jednak zmiana myślenia tak, aby decyzje władz samorządowych, na przykład w przetargach publicznych, dyktowane były nie najniższą ceną, lecz troską o środowisko na lokalnym poziomie – tłumaczy Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna „Teraz Środowisko”.

Inspiracją dla polskich samorządowców mogą być francuskie rozwiązania miejskie. – Chcemy pokazać ciekawe rozwiązania i dobre praktyki w zakresie projektowania i zarządzania miastami tak, aby mieszkańcom żyło się jak najlepiej, żeby chcieli w nich przebywać, spędzać czas wolny, aby mogli prowadzić w nich zdrowy tryb życia. Wspieranie idei budowania zielonego miasta jest niezwykle ważne wobec zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi oraz zanieczyszczeniem powietrza, miasta musza być szczególnie przyjazne dla grup najbardziej narażonych: kobiet, dzieci, osób starszych, astmatyków. Istotne jest, aby władze samorządowe dbały o budowanie zielonej infrastruktury przy zachowaniu różnorodności biologicznej, naturalnego daru każdej gminy – mówi Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Eco-Miasto to ogólnopolski konkurs organizowany przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko. Partnerami strategicznymi są Renault Polska, Ceetrus, BNP Paribas oraz Fundacja Veolia. Więcej informacji o konkursie, zasadach aplikowania oraz terminach na stronie www.eco-miasto.pl oraz w mediach społecznościowych.

ą odpowiedzialne za wiele aspektów ważnych dla jakości życia mieszkańców: budowę i utrzymywanie obiektów, gospodarowanie opadami, transport publiczny czy dbanie o sieć wodno-ściekową. Muszą przy tym redukować zużycie energii i ograniczać emisję zanieczyszczeń.

Eco-Miasto