Architektura MuratorKonkursyGolden Cubes Awards: konkurs na projekty wspierające edukację architektoniczną

Golden Cubes Awards: konkurs na projekty wspierające edukację architektoniczną

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w drugiej polskiej edycji międzynarodowego konkursu Unii Architektów – Golden Cubes Awards. Konkurs skierowany jest do osób, szkół, organizacji i instytucji zajmujących się powszechną edukacją architektoniczną.

Golden Cubes Awards: konkurs na projekty wspierające edukację architektoniczną
Logo konkursu Golden Cubes Awards

Celem konkursu Golden Cubes Awards jest wsparcie tych, którzy pomagają dzieciom i młodzieży w zrozumieniu procesów architektonicznych i sposobów kształtowania przestrzeni, ale też popularyzacja najbardziej wartościowych projektów edukacyjnych i wymiana doświadczeń. Do udziału zaproszeni są animatorzy, architekci, nauczyciela oraz przedstawiciele instytucji kultury, fundacji oraz stowarzyszeń zajmujący się promowaniem architektury i urbanistyki.
Nagrody Golden Cubes Awards zostaną wręczone w czterech kategoriach:

• media audiowizualne (filmy, audiowizualne, materiały edukacyjne, strony internetowe, media społecznościowe),
• publikacje (książki, czasopisma, narzędzia edukacyjne),
• instytucje (projekty edukacyjne realizowane przez organizacje pozarządowe, instytucje, muzea),
• szkoły (projekty edukacyjne realizowane przez nauczycieli i uczniów).

W skład jury wchodzą w tym roku: Magda Grabowska-Wacławek, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, artystka wizualna, ilustratorka, Jan Körbes, architekt z holenderskiego kolektywu REFUNC, Agnieszka Rasmus Zgorzelska, współtwórczyni Fundacji Centrum Architektury oraz architekci Jakub Szczęsny i Dariusz Śmiechowski.

Finał konkursu Golden Cubes Awards

Proces przyznawania nagród składa się z dwóch etapów: krajowego i międzynarodowego. W pierwszej fazie każda krajowa sekcja członkowska UIA nominuje jedno zgłoszenie w każdej kategorii przeznaczone do eliminacji międzynarodowych. W drugiej fazie międzynarodowe jury oceni nominowane prace i wybierze jedną nagrodę UIA Architecture & Children Golden Cubes w każdej kategorii.

Rozstrzygnięcie eliminacji krajowych nastąpi 2 marca 2023 roku. Zwycięzców międzynarodowej edycji poznamy  w kwietniu. Gala Rozdania nagród Golden Cubes Awards odbędzie się podczas 28. kongresu UIA w Kopenhadze w lipcu 2023 roku.

Do udziału w konkursie można zgłaszać projekty zrealizowane między 1 marca 2020 a 15 lutego 2023 roku. Zgłoszenia należy przesyłać na adres NIAiU do 15 lutego do godziny 16.00. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: niaiu.pl.

Konkurs Inspirujący produkt 2023 Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów Inspirujący produkt 2023. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie obiektu wspierającego spotkania na łonie natury.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.
Projekt Dobrze Ułożony: konkurs na koncepcję i wizualizację przestrzeni z kostką brukową Vjetra® Firma Bruk zaprasza do udziału w konkursie na wizualizacja obiektu architektonicznego z zastosowaniem w jego otoczeniu nawierzchni z kostki brukowej Vjetra®. Pula nagród wynosi 30 tys. zł, a w jury architekci Aleksandra Grzonka, Przemo Łukasik i Adam Maroszek.
Ruszyły zgłoszenia do 9. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy Do 29 stycznia można przesyłać zgłoszenia do 9. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Organizatorzy czekają na propozycje budynków i przestrzeni publicznych, których realizację ukończono w 2022 roku oraz najciekawszych wydarzeń architektonicznych, jakie miały miejsce w stolicy w ubiegłym roku.
Brick Award 2023 – kolejna polska edycja konkursu Jeszcze tylko do 31 stycznia można przesyłać zgłoszenia do szóstej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Wolnik, Szymon Januszewski, Zbigniew Maćków, Krzysztof Mycielski i Grzegorz Piątek.
10 realizacji z Polski walczy o prestiżową Simon Architecture Prize 2022 Do udziału w konkursie Living Places – Simon Architecture Prize 2022 zgłoszono łącznie 186 projektów z 34 krajów świata. Polskę reprezentuje w tym gronie 10 realizacji autorstwa takich pracowni jak APA Wojciechowski, Grupa 5, Port, Bulak Projekt, Less is core, MML Architekci czy mode:lina.