Architektura MuratorKonkursyInnowacyjny detal poszukiwany

Innowacyjny detal poszukiwany

Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.

Innowacyjny detal poszukiwany

DETAIL Prize przyznawana jest w trzech kategoriach: architektura, wnętrza i konstrukcje. Można ją otrzymać za ukierunkowane na przyszłość, innowacyjne i przekonujące projekty o wyróżniającej się architektonicznej i technicznej jakości. Oprócz grand prix zgłaszający ubiegać się będą o dwie nagrody specjalne DETAIL inside and structure – powered by DETAIL. Jak w latach ubiegłych w internetowym głosowaniu przyznana zostanie również nagroda czytelników DETAIL Readers' Prize. W każdej edycji na konkurs napływa ok. 350-400 zgłoszeń z ponad 40 krajów. Pierwszej selekcji dokonuje redakcja magazynu, a potem wybrane prace ocenia międzynarodowe jury, w tym roku w składzie: Redaktor Naczelna DETAIL Sandra Hofmeister, Kjetil Trædal Thorsen (Snøhetta), Klaus Bollinger (Bollinger und Grohmann Ingenieure), Barbara Holzer (Holzer Kobler Architekturen) i Philippe Block (ETH Zürich, laureat DETAIL Readers' Prize 2016). Zwycięzcą ostatniej edycji jest biuro Sean Godsell Architects z Melbourne, które zaprojektowało tymczasowy Mpavilion. Pula nagród wynosi 5000 euro.
Termin nadsyłania zgłoszeń on-line 3-30 kwietnia
Głosowanie internautów 4-29 czerwca
Wręczenie nagród 16 listopada
www.detail-online.com/detailprize

Grzybnia w architekturze Potencjał wykorzystania grzybni w architekturze jest olbrzymi i wykracza daleko poza spektrum materiałów izolacyjnych i akustycznych oraz służących do tymczasowych zastosowań – piszą badacze z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Czy zatem szybko rosnące i całkowicie biodegradowalne mycelium może okazać się podstawowym budulcem dla nowej, ekologicznej architektury przyszłości?
Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Algi – biomateriał przyszłości: rozmowa z Claudią Pasquero Mikroalgi to jeden z najstarszych organizmów na naszej planecie. Są w stanie usunąć część zanieczyszczeń z przestrzeni miejskiej. Pracujemy z różnymi rodzajami mikroorganizmów. Interesuje nas, jak działają i w jaki sposób te procesy można zintegrować z architekturą – mówi Claudia Pasquero z londyńskiego biura ecoLogicStudio. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl na łamach „A-m” – Technologie architektury przyszłości.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.
W stronę innowacyjnej prefabrykacji – relacja z warsztatów Tematem ostatnich warsztatów studenckich, które odbyły się w ramach naszej tegorocznej inicjatywy Innowacje w architekturze było opracowanie różnych, typologii zamieszkiwania w oparciu o prefabrykację i modułowość. Udział w zajęciach prowadzonych przez Zbigniewa Maćkowa z pewnością stanowił dla uczestników bezcenną lekcję pracy zespołowej i kreatywnego myślenia, jednak tym razem na autorów najlepszych projektów czekała dodatkowa premia – zaproszenie na specjalne spotkanie z Caroline Bos z UNStudio. Publikujemy relację z warsztatów w Warszawie i prace wytypowane przez prowadzących.
"Dlaczego innowacyjność jest ważna?" - pełen wykład Caroline Bos [FILM] Holenderska architektka z UNStudio porusza temat innowacyjności jako kluczowego narzędzia w procesie projektowym poprzez pryzmat ukończonych realizacji pracowni. Wykład został wygłoszony 16 listopada podczas gali konkursu "Innowacje w Architekturze".