Architektura MuratorKonkursyInnowacyjny detal poszukiwany

Innowacyjny detal poszukiwany

Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.

Innowacyjny detal poszukiwany

DETAIL Prize przyznawana jest w trzech kategoriach: architektura, wnętrza i konstrukcje. Można ją otrzymać za ukierunkowane na przyszłość, innowacyjne i przekonujące projekty o wyróżniającej się architektonicznej i technicznej jakości. Oprócz grand prix zgłaszający ubiegać się będą o dwie nagrody specjalne DETAIL inside and structure – powered by DETAIL. Jak w latach ubiegłych w internetowym głosowaniu przyznana zostanie również nagroda czytelników DETAIL Readers' Prize. W każdej edycji na konkurs napływa ok. 350-400 zgłoszeń z ponad 40 krajów. Pierwszej selekcji dokonuje redakcja magazynu, a potem wybrane prace ocenia międzynarodowe jury, w tym roku w składzie: Redaktor Naczelna DETAIL Sandra Hofmeister, Kjetil Trædal Thorsen (Snøhetta), Klaus Bollinger (Bollinger und Grohmann Ingenieure), Barbara Holzer (Holzer Kobler Architekturen) i Philippe Block (ETH Zürich, laureat DETAIL Readers' Prize 2016). Zwycięzcą ostatniej edycji jest biuro Sean Godsell Architects z Melbourne, które zaprojektowało tymczasowy Mpavilion. Pula nagród wynosi 5000 euro.
Termin nadsyłania zgłoszeń on-line 3-30 kwietnia
Głosowanie internautów 4-29 czerwca
Wręczenie nagród 16 listopada
www.detail-online.com/detailprize

Po co nam smart city? Czy technologie smart city są przede wszystkim spełnieniem marzeń firm informatycznych, czy też niosą ze sobą rzeczywisty potencjał zmian, pozwalając na nowo wymyślać miejskie życie? Jakie są ich wady i zalety? I w jakich dziedzinach okazują się najbardziej skuteczne?
Grzybnia w architekturze Potencjał wykorzystania grzybni w architekturze jest olbrzymi i wykracza daleko poza spektrum materiałów izolacyjnych i akustycznych oraz służących do tymczasowych zastosowań – piszą badacze z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Czy zatem szybko rosnące i całkowicie biodegradowalne mycelium może okazać się podstawowym budulcem dla nowej, ekologicznej architektury przyszłości?
Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Algi – biomateriał przyszłości: rozmowa z Claudią Pasquero Mikroalgi to jeden z najstarszych organizmów na naszej planecie. Są w stanie usunąć część zanieczyszczeń z przestrzeni miejskiej. Pracujemy z różnymi rodzajami mikroorganizmów. Interesuje nas, jak działają i w jaki sposób te procesy można zintegrować z architekturą – mówi Claudia Pasquero z londyńskiego biura ecoLogicStudio. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl na łamach „A-m” – Technologie architektury przyszłości.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.
W stronę innowacyjnej prefabrykacji – relacja z warsztatów Tematem ostatnich warsztatów studenckich, które odbyły się w ramach naszej tegorocznej inicjatywy Innowacje w architekturze było opracowanie różnych, typologii zamieszkiwania w oparciu o prefabrykację i modułowość. Udział w zajęciach prowadzonych przez Zbigniewa Maćkowa z pewnością stanowił dla uczestników bezcenną lekcję pracy zespołowej i kreatywnego myślenia, jednak tym razem na autorów najlepszych projektów czekała dodatkowa premia – zaproszenie na specjalne spotkanie z Caroline Bos z UNStudio. Publikujemy relację z warsztatów w Warszawie i prace wytypowane przez prowadzących.