Architektura MuratorKonkursyKADRY Architektury: ogólnopolski konkurs fotograficzny

KADRY Architektury: ogólnopolski konkurs fotograficzny

Wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym KADRY Architektury. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie autorskiej wypowiedzi na temat szeroko rozumianej miejskiej solidarności.

KADRY Architektury: ogólnopolski konkurs fotograficzny
Montaż tymczasowego systemu orientacji przestrzennej dla uchodźców w Katowicach; fot. Łukasz Harat / archiwum antyRAMY

Konkurs fotograficzny KADRY Architektury organizowany jest przez wrocławski SARP w ramach festiwalu DoFA'22, który tym razem odbędzie się w dniach 18-20 listopada pod hasłem Miasto Solidarne. Tegoroczna edycja festiwalu jest pierwszą, w której organizatorzy postawili na program kuratorski: do współtworzenia imprezy zaprosili architektki Barbarę Nawrocką i Dominikę Wilczyńską z krakowskiej MiastoPracowni.

Podczas 10. edycji DoFA pytamy, kim jest ta, ten i to, o których powinniśmy się zatroszczyć. Jakie ma potrzeby i jak różnorodne grupy reprezentuje? Dla kogo jest projektowane miasto, a czyje potrzeby pomija? Holistycznie ujęte wezwanie do solidarności stanowi pretekst do dyskusji o kryzysie uchodźczym, nierównościach społecznych czy nieludzkich użytkownikach miasta
– tłumaczą kuratorki.

Ogłoszony właśnie konkurs fotograficzny ma na celu odkrywanie miejsc, zdarzeń, przestrzeni czy społeczności, do których odnoszą się założenia tegorocznego festiwalu. Jak czytamy w regulaminie, nadesłane prace mają być autorską wypowiedzią na temat solidarności miejskiej, ale też lapidarną odpowiedzią na pytanie, czy miasto jest solidarne. Zdjęcia można nadsyłać do 15 września.

Najlepsze wybierze 6-osobowe jury w składzie: Karolina Ćwik, artystka wizualna, fotografka; Maciej Hawrylak, architekt, dyrektor generalny festiwalu DoFA; Piotr Marek, architekt, pomysłodawca konkursu; Marta Szymanowska, architektka, projektantka wnętrz oraz kuratorki konkursu: architektki Marta Mnich i Aleksandra Nowysz. Na laureatów czekają nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca: 1500 zł, za miejsce drugie – 1000 zł, a za trzecie – 500 zł. Wyróżnione prace zostaną też pokazane na wystawie fotograficznej „Miasto Solidarne” i opublikowane w specjalnym katalogu podsumowującym 10. edycję DoFA. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: www.wroclaw.sarp.org.pl.

Autor: Piotr Prus
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architectural Photography Awards 2018 – Polak wśród finalistów międzynarodowego konkursu na najlepsze zdjęcie architektury Zdjęcie polskiego fotografa Pawła Paniczko przedstawiające Long Museum West Bund w Szanghaju znalazło się wśród 20 finalistów konkursu Architectural Photography Awards 2018 towarzyszącego 11. edycji World Architecture Festival. Do 30 listopada na wybrane fotografie może też głosować publiczność.
Nowy styl zakopiański – fotoreportaż Marcina Czechowicza Równo 120 lat temu Stanisław Witkiewicz ukończył Willę pod Jedlami – wzorcowy przykład stylu zakopiańskiego. Stworzył go w oparciu o góralskie budownictwo i rzemiosło, które uznał za pradawną sztukę Polaków. Dziś, w drugim dziesięcioleciu XXI wieku, ponownie przyglądamy się Zakopanemu i jego architekturze, od zawsze poszukującej własnej, osobnej drogi. Co zatem znaleźli i czego nadal szukają pod Tatrami polscy architekci?
Architecture porn, czyli bydgoski modernizm na archiwalnych fotografiach Henryka Nahorskiego Do 3 października w Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy można oglądać wystawę fotografii Henryka Nahorskiego, który przez wiele lat dokumentował architekturę regionu.
Zdjęcie MCK w Katowicach nagrodzone w prestiżowym konkursie Fotografia ukazująca fragment zielonego dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach otrzymała jedną z głównych nagród w konkursie fotograficznym Grand Press Photo. Autorką zdjęcia jest pochodząca z Gliwic fotografka Beata Zawrzel.
Wiedza tajemna. Spotkanie z Juliuszem Sokołowskim Filolog z wykształcenia i nauczyciel z zawodu, Juliusz Sokołowski od lat z powodzeniem rozwija życiową pasję, którą jest fotografia. O odrębności jego spojrzenia oraz doskonałości warsztatu świadczyć mogą wielokrotne publikacje na łamach miesięcznika „Architektura-murator" oraz bliska współpraca z pracowniami, takimi jak JEMS Architekci. W ramach spotkania w Muzeum Architektury we Wrocławiu Sokołowski opowie o swoim rzemiośle i podejściu do fotografii.