Architektura MuratorKonkursyDom Turystyczny w Warszawie od nowa: wyniki konkursu

Dom Turystyczny w Warszawie od nowa: wyniki konkursu

Dawny Dom Turystyczny przy placu Starynkiewicza, mieszczący po wojnie redakcje „Trybuny Ludu” i „Rzeczpospolitej”, zostanie przebudowany według projektu pracowni AMC - Andrzej M. Chołdzyński. Biuro zdobyło główną nagrodę w rozstrzygniętym w marcu konkursie architektonicznym.

Dom Turystyczny w Warszawie od nowa: wyniki konkursu
Dom Turystyczny w Warszawie, projekt przebudowy pracowni Interurban, III nagroda

Dom Turystyczny w Warszawie, czyli pięciokondygnacyjny gmach przy placu Starynkiewicza, został wzniesiony w latach 1937-1939 według projektu Władysława Borawskiego. Budynek, zarządzany przez Związek Propagandy Turystycznej m.st. Warszawy, pełnił wówczas funkcję hotelu. Po wojnie swoją siedzibę miała tu m.in. redakcja „Trybuny Ludu”, a następnie „Rzeczpospolitej”. Obecnie należący do miasta obiekt pełni funkcję biurową, ale od dawna wymaga generalnego remontu. Na jego projekt ratusz ogłosił niedawno konkurs architektoniczny.

Zadaniem uczestników było opracowanie modernizacji budynku z przeznaczeniem na potrzeby administracji publicznej wraz z koncepcją zagospodarowania dziedzińca. Poza dostosowaniem gmachu do obowiązujących norm i przepisów należało m.in. zaprojektować nowoczesną strefę obsługi klienta i dwie sale konferencyjne w parterze oraz zaproponować adaptację poddasza na biura bądź przestrzenie techniczne.

W jury pod przewodnictwem Małgorzaty Nowaczyk z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy znaleźli się architekci: Beata Bejtman-Kuźmienko, Sylwia Brzezińska, Marcin Goncikowski, Beata Koźliczak, Kamil Miklaszewski i Kamila Zakrzewska.

Dom Turystyczny w Warszawie: modernizm w nowym wydaniu

Pierwszą nagrodę zdobyła pracownia AMC - Andrzej M. Chołdzyński (Andrzej M. Chołdzyński, Bogumił Kidziak, Jacek Hawrylak, Daniel Ciesielski, Patryk Ruszkowski, Izabela Bartosik, Piotr Dynowski). Jury doceniło m.in. otwartą i czytelną przestrzeń strefy obsługi klienta utworzoną na parterze oraz  zastosowanie stonowanych i eleganckich materiałów, dobrze współgrających z modernistycznym charakterem budynku. W zwycięskiej pracy najlepiej rozwiązano komunikację poziomą i pionową, z optymalnym wykorzystaniem dwóch nowo projektowanych dźwigów osobowych, pozwalających na spełnienie wymogów  dotyczących zapewnienie dostępu osobom o ograniczonej mobilności – czytamy w uzasadnieniu. Autorzy zaproponowali zwiększenie powierzchni biurowej poprzez dobudowę nowych pomieszczeń od strony dziedzińca oraz na kondygnacji +5, nie ingerując w widok bryły od strony Alej Jerozolimskich i placu Starynkiewicza.

Centralnie usytuowana główna sala obsługi z nowym systemem identyfikacji umożliwi szybką orientację w budynku – tłumaczą autorzy. Na parterze przewidzieli też m.in. sale konferencyjne oraz biura wymagające bezpośrednich kontaktów z klientami. Aby osiągnąć efekt przestrzeni transparentnej i przyjaznej do wnętrza wprowadzono maksymalną ilość światła dziennnego, elementy zieleni, a dla przegród zastosowano ścianki szklane o maksymalnej przezierności – dodają. Według założeń charakteryrstyczne detale architektoniczne zostana odrestaurowane i podkreślone poprzez kontrast z nowoczesnym, minimalistycznym umeblowaniem.

Drugą nagrodę w konkursie na przebudowę Domu Turystycznego w Warszawie otrzymał zespół pracowni Dynamo Produce i Hago Architekci (Marek Kruk, Andrzej Gołębiewski, Adrian Mania, Filip Kozarski, Tomasz Sroczyński, Krystian Balcerowicz, Mariusz Walczak, Dawid Żyliński). Jury doceniło m.in. czytelną zasadę  układu wnętrza w centralnej części budynku, poprzez zwrócenie do siebie grupy dwóch wind. Jednocześnie zauważyło, że mankamentem tego rozwiązania jest zbyt mała szerokość holu windowego, co może prowadzić do kolizji i braku komfortu użytkowania.

Trzecia miejsce zajęła pracownia Interurban (Łukasz Piankowski, Bartłomiej Zabój, Weronika Juszczyk, Sebastian Grochowski). Sędziowie zwrócili uwagę na zaproponowaną w projekcie przestronną strefę wejściową, utworzoną poprzez otwarcie pomieszczeń położonych w skrzydłach budynku, oraz zaaranżowanie atrakcyjnego, zielonego dziedzińca.

Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.