Architektura MuratorKonkursyDom Turystyczny w Warszawie od nowa: wyniki konkursu

Dom Turystyczny w Warszawie od nowa: wyniki konkursu

Dawny Dom Turystyczny przy placu Starynkiewicza, mieszczący po wojnie redakcje „Trybuny Ludu” i „Rzeczpospolitej”, zostanie przebudowany według projektu pracowni AMC - Andrzej M. Chołdzyński. Biuro zdobyło główną nagrodę w rozstrzygniętym w marcu konkursie architektonicznym.

Dom Turystyczny w Warszawie od nowa: wyniki konkursu
Dom Turystyczny w Warszawie, projekt przebudowy pracowni Interurban, III nagroda

Dom Turystyczny w Warszawie, czyli pięciokondygnacyjny gmach przy placu Starynkiewicza, został wzniesiony w latach 1937-1939 według projektu Władysława Borawskiego. Budynek, zarządzany przez Związek Propagandy Turystycznej m.st. Warszawy, pełnił wówczas funkcję hotelu. Po wojnie swoją siedzibę miała tu m.in. redakcja „Trybuny Ludu”, a następnie „Rzeczpospolitej”. Obecnie należący do miasta obiekt pełni funkcję biurową, ale od dawna wymaga generalnego remontu. Na jego projekt ratusz ogłosił niedawno konkurs architektoniczny.

Zadaniem uczestników było opracowanie modernizacji budynku z przeznaczeniem na potrzeby administracji publicznej wraz z koncepcją zagospodarowania dziedzińca. Poza dostosowaniem gmachu do obowiązujących norm i przepisów należało m.in. zaprojektować nowoczesną strefę obsługi klienta i dwie sale konferencyjne w parterze oraz zaproponować adaptację poddasza na biura bądź przestrzenie techniczne.

W jury pod przewodnictwem Małgorzaty Nowaczyk z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy znaleźli się architekci: Beata Bejtman-Kuźmienko, Sylwia Brzezińska, Marcin Goncikowski, Beata Koźliczak, Kamil Miklaszewski i Kamila Zakrzewska.

Dom Turystyczny w Warszawie: modernizm w nowym wydaniu

Pierwszą nagrodę zdobyła pracownia AMC - Andrzej M. Chołdzyński (Andrzej M. Chołdzyński, Bogumił Kidziak, Jacek Hawrylak, Daniel Ciesielski, Patryk Ruszkowski, Izabela Bartosik, Piotr Dynowski). Jury doceniło m.in. otwartą i czytelną przestrzeń strefy obsługi klienta utworzoną na parterze oraz  zastosowanie stonowanych i eleganckich materiałów, dobrze współgrających z modernistycznym charakterem budynku. W zwycięskiej pracy najlepiej rozwiązano komunikację poziomą i pionową, z optymalnym wykorzystaniem dwóch nowo projektowanych dźwigów osobowych, pozwalających na spełnienie wymogów  dotyczących zapewnienie dostępu osobom o ograniczonej mobilności – czytamy w uzasadnieniu. Autorzy zaproponowali zwiększenie powierzchni biurowej poprzez dobudowę nowych pomieszczeń od strony dziedzińca oraz na kondygnacji +5, nie ingerując w widok bryły od strony Alej Jerozolimskich i placu Starynkiewicza.

Centralnie usytuowana główna sala obsługi z nowym systemem identyfikacji umożliwi szybką orientację w budynku – tłumaczą autorzy. Na parterze przewidzieli też m.in. sale konferencyjne oraz biura wymagające bezpośrednich kontaktów z klientami. Aby osiągnąć efekt przestrzeni transparentnej i przyjaznej do wnętrza wprowadzono maksymalną ilość światła dziennnego, elementy zieleni, a dla przegród zastosowano ścianki szklane o maksymalnej przezierności – dodają. Według założeń charakteryrstyczne detale architektoniczne zostana odrestaurowane i podkreślone poprzez kontrast z nowoczesnym, minimalistycznym umeblowaniem.

Drugą nagrodę w konkursie na przebudowę Domu Turystycznego w Warszawie otrzymał zespół pracowni Dynamo Produce i Hago Architekci (Marek Kruk, Andrzej Gołębiewski, Adrian Mania, Filip Kozarski, Tomasz Sroczyński, Krystian Balcerowicz, Mariusz Walczak, Dawid Żyliński). Jury doceniło m.in. czytelną zasadę  układu wnętrza w centralnej części budynku, poprzez zwrócenie do siebie grupy dwóch wind. Jednocześnie zauważyło, że mankamentem tego rozwiązania jest zbyt mała szerokość holu windowego, co może prowadzić do kolizji i braku komfortu użytkowania.

Trzecia miejsce zajęła pracownia Interurban (Łukasz Piankowski, Bartłomiej Zabój, Weronika Juszczyk, Sebastian Grochowski). Sędziowie zwrócili uwagę na zaproponowaną w projekcie przestronną strefę wejściową, utworzoną poprzez otwarcie pomieszczeń położonych w skrzydłach budynku, oraz zaaranżowanie atrakcyjnego, zielonego dziedzińca.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.