Architektura MuratorKonkursyLECHSTARTER 2018 – rusza 3 edycja programu grantowego dla aktywistów

LECHSTARTER 2018 – rusza 3 edycja programu grantowego dla aktywistów

Nie udało Ci się zgłosić pomysłu do budżetu obywatelskiego? Twoja inicjatywa przepadła w ogólnym glosowaniu? Nic straconego! Rusza kolejna edycja konkursu LECHSTARTER, w którym na realizację szeroko rozumianych projektów rewitalizacyjnych można zdobyć nawet 100 tys. zł.

LECHSTARTER – rusza 3 edycja programu grantowego dla miejskich aktywistów
Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie zrealizowany w ramach konkursu w 2016 roku dzięki inicjatywie Fundacji Na Odrze; fot. Tomasz Żylski

LECHSTARTER to ogólnopolski program grantowy organizowany przez markę Lech Premium we współpracy z łódzką fundacją Urban Forms. Można do niego zgłaszać projekty, których celem jest poprawa jakości przestrzeni publicznych, integracja lokalnych społeczności bądź tworzenie nowych miejsc i atrakcji dla mieszkańców. Od 2016 roku dzięki konkursowi udało się zrealizować aż 40 tego typu inicjatyw, w tym wielokrotnie opisywany na naszych łamach Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie.

W tym roku na miejskich aktywistów czeka aż 1 000 000 zł. Co istotne, swoje projekty po raz pierwszy mogą zgłaszać nie tylko stowarzyszenia, fundacje czy wspólnoty, ale także indywidualne osoby, nie zrzeszone w żadnej organizacji! Granty przyznawane są bowiem w trzech kategoriach: dla przedsięwzięć o wartości do 100 000 zł oraz dla przedsięwzięć o wartości do 50 000 zł, osobno dla organizacji, osobno dla mieszkańcom. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 marca 2018 roku do godziny 14.00. Należy przesyłać je za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie organizatora.

Wszystkie pomysły trafią następnie pod obrady jury, w którego skład wchodzą w tym roku: reporter i fotograf Filip Springer, prezes fundacji Urban Forms Teresa Latuszewska-Syrda oraz raper i producent muzyczny Piotr Vienio Więcławski. Tak oryginalne i różnorodne połączenie jest gwarancją selekcji najlepszych, najbardziej unikatowych projektów, które w finale zostaną oddane pod głosowanie tych, którym mają służyć – wyjaśniają organizatorzy. Internetowe głosowaniu na najlepsze inicjatywy trwać będzie od 3 kwietnia do 14 maja 2018.

Najlepsze przestrzenie publiczne 2019 roku Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz trzynasty wybrało najlepiej zagospodarowane przestrzenie publiczne w kraju. Nagrodę w kategorii zieleni otrzymał bezprecedensowy projekt Ogrody Krakowian, w ramach którego w stolicy Małopolski zrealizowano 18 parków kieszonkowych.
Najlepiej zagospodarowane przestrzenie w Polsce 2019. Zgłoszenia Towarzystwo Urbanistów Polskich wraz ze Związkiem Miast Polskich organizują trzynastą edycję konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.
Wszystkie ulice świata. Wystawa w MAXXI Ponad 140 twórców i 200 prac – rzymskie MAXXI przekształciło się w wielkie muzeum ulicy. Wystawa The Street. Where the World is Made pokazuje ją jako nowe epicentrum miejskiego życia i kreatywności obywateli.
Nowe przestrzenie publiczne dla Gdańska Prezentujemy koncepcje rewitalizacji wybranych przestrzeni Gdańska przygotowane przez studentów tamtejszej ASP we współpracy ze stowarzyszenia FRAG.
Słupskie kliny zieleni – nowe parki linearne w Słupsku [WIDEO] Władze Słupska planują w mieście prawdziwą zieloną rewolucję. W ramach projektu „Słupskie kliny zieleni” do 2019 roku powstaną tam dwa zupełnie nowe parki linearne, przewidziano też zagospodarowanie miejskich skwerów i odtworzenie przyulicznej zieleni na 10-kilometrowym odcinku głównych śródmiejskich arterii.
Polski plażing: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2017 11 października Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła wyniki Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2017. Nagrodzono i wyróżniono aż cztery młode polskie architektki, które w praktyczny i innowacyjny sposób odniosły się m.in. do tematów polskiego plażowania oraz zrównoważonego rozwoju.