Maciej Franta wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2021

i

Autor: Archiwum Architektury Maciej Franta, jedyny Polak na tegorocznej liście Europe 40 Under 40; fot. materiały prasowe

Maciej Franta wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2021

2022-03-28 1:50

Na liście Europe 40 Under 40 wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znalazł się w tym roku tylko jeden Polak: śląski architekt Maciej Franta.

Listę Europe 40 Under 40 już od 14 lat przygotowuje chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z European Centre for Architecture Art Design, związanym z muzeum ośrodkiem edukacyjnym, który swoje siedziby ma w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Grecji. Najlepszych młodych architektów Europy wybiera co roku specjalnie powołane jury. W tej edycji byli to architekci Mino Caggiula z biura Mino Caggiula Architects, Mert Eyiler z MeMALoNDoN, Christoph Hesse z Christoph Hesse Architekten, Dirk U. Moench z INUCE i Constantinos Yanniotis z Yanniotis & Associates Architectural Bureau.

Czytaj też: Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie |Na liście najlepszych młodych architektów przed 40 rokiem życia 2021 roku znalazło się aż 24 Francuzów, trzech Hiszpanów i trzech Turków, dwóch przedstawicieli Portugalii, a także Albanka, Austriak, Grek, Irlandczyk, Włoszka, Rosjanka, Holender i Polak – Maciej Franta. Franta jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (2008). W 2010 roku założył w Katowicach własną pracownię Franta Group. Biuro ma na koncie takie realizacje jak adaptacja kamienicy na hotel Opera w Tarnowskich Górach (2015), osiedle Oswaldów Park (2016), rozbudowa Zespołu Szpitali Miejskich (2016), kompleks mieszkalny Kolorama (2017) czy wielokrotnie nagradzany budynek mieszkalny Villa Reden (2021) w Chorzowie, a także przedszkola w Krakowie (2017) i Sułkowicach (2017).

O konkursie Europe 40 Under 40

Do udziału w konkursie Europe 40 Under 40 może zgłosić się każdy architekt przed 40 rokiem życia. Wystarczy przesłać na adres Chicago Athenaeum od jednego do trzech własnych projektów (nie muszą być zrealizowane) i uiścić tzw. opłatę manipulacyjną w wysokości 200 euro. Prace wszystkich laureatów publikowane są w specjalnym katalogu i pokazywane na objazdowej wystawie pt. „40 młodych europejskich architektów z nowymi wizjami”. Wernisaż zaplanowano na grudzień w Centrum Europejskim w  Atenach. Wśród dotychczasowych laureatów Europe 40 Under 40 byli m.in. Robert Konieczny, Tomasz Konior, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Anna Siedlecka, Beata Goczoł, Oskar i Barabara Grąbczewscy, Piotr Nawara i Agnieszka Szultk, Wojciech Subalski, Roman Rutkowski, Anna Paszkowska-Grudziąż, Łukasz Skorek i Jakub Cieślik, a ostatnio Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński.

ZAPISZ SIĘ