Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Zajęcia projektowe, fot. WAPK

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

2021-11-26 17:09

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej wyróżnia się wieloletnią tradycją i wspaniałym gronem nauczycieli akademickich.  Uczelnia dysponuje dobrze wyposażonymi pracowniami komputerowymi, salami wykładowymi i projektowymi. Wydział współpracuje z wieloma uczelniami zagranicznymi, są też prowadzone zajęcia z Visiting Profesors. WAPK to świetne miejsce, aby wkroczyć w świat architektury - pisze dla nas ambasadorka Zuzanna Matuszna

Co znajdziesz w artykule:1. Podstawowe informacje na temat Politechniki Krakowskiej2. Historia Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej3. Budynki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej4. Dlaczego warto studiować na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej?5. Dlaczego warto studiować w Krakowie?6. Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej: przydatne informacje

Podstawowe informacje na temat Politechniki Krakowskiej:

Nazwa uczelni: Politechnika Krakowska im. Tadeusza KościuszkiNazwa wydziału: Wydział Architektury (WAPK)Dziekan: dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, prof. PKRok powstania wydziału: 1945Czas trwania studiów I stopnia (inżynierskie): 8 semestrówCzas trwania studiów II stopnia (magisterskich): 3 semestryTryb studiów: stacjonarny i niestacjonarnyJęzyk wykładowy: polski, angielskiOpłata rekrutacyjna: studia stacjonarne – 150 zł, studia niestacjonarne – 150 złStrona www: https://arch.pk.edu.pl/

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek przy ul. Podchorążych, fot. WAPK

Historia Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

Wydział Architektury powstał tuż po II wojnie światowej w ramach Wydziałów Politechnicznych Akademii Górniczej. Początkowo siedzibą wydziału był Zamek Królewski na Wawelu, a pierwszy egzamin odbył się na jego dziedzińcu. Dziekanem został wówczas Adolf Szyszko-Bohusz – wybitny architekt i konserwator zabytków. W skład grona nauczycieli akademickich weszli profesorowie: Tadeusz Tołwiński, Juliusz Żurawski, Ludomir Ślendziński czy Bohdan Guerquin.W roku 1954 Wydziały Politechniczne Akademii Górniczej przekształcone zostały w Politechnikę Krakowską z siedzibą przy ulicy Warszawskiej 24. Wydział Architektury, prowadząc działalność naukową, twórczą oraz dydaktyczną, był w czasach PRL-u ośrodkiem rozwoju architektury i urbanistyki.Przez kolejne lata w kraju i na uczelni zachodziły zmiany. Osobą, która przeprowadziła wydział przez przełomowy rok 1989, utrwalając podstawy samorządu akademickiego, był profesor Wojciech Buliński.W latach 1993-1999 władze uczelni na czele z profesorem Andrzejem Kadłuczką podjęły się modernizacji nowej siedziby wydziału, którą stał się Pałac Królewski w Łobzowie. W roku 1998 profesor Jacek Gyurkovich opracował system punktów kredytowych ECTS, który został wprowadzony na Wydziale Architektury jako pierwszym na Politechnice Krakowskiej. Ułatwiło to współpracę międzynarodową i poszerzyło możliwości studentów. W roku 2000 dzięki staraniom nowej kadry nauczycieli akademickich wydział uzyskał akredytację Royal Institute of British Architects jako jedyny w Polsce i jeden z trzech w dawnym bloku wschodnim.Kolejne lata owocowały w intensywną współpracę międzynarodową; w trakcie kadencji dziekana profesora Wacława Serugi wdrożone zostały programy Erasmus oraz Tennessee. W roku 2002 na Wydziale Architektury uruchomiono nowy kierunek studiów – architektura krajobrazu. Następnie stanowisko dziekana objął profesor Dariusz Kozłowski, a po nim – profesor Jacek Gyurkovich. W 2012 roku ofertę dydaktyczną rozszerzono o program studiów w języku angielskim. Od stycznia 2021 roku dziekanem wydziału po raz pierwszy została kobieta – profesor Magdalena Kozień-Woźniak.

Budynki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

Jednostki Wydziału Architektury mieszczą się w 3 lokalizacjach rozmieszczonych w centrum Krakowa. Pierwszą jest Główny Kampus Politechniki przy ulicy Warszawskiej 24, znajdujący się w budynku, który dawniej był częścią koszarów wojskowych. W tej części zlokalizowane są sale wykładowe oraz seminaryjne, a także kawiarnia, znajduje się tu również biblioteka. Drugim z budynków jest Pałac Królewski w Łobzowie, znajdujący się przy ulicy Podchorążych 1. Jest to piękny, zabytkowy obiekt, otoczony założeniem parkowym z dużą ilością drzew. Sam budynek mieści sale wykładowe i projektowe, pracownie rzeźby i rysunku, modelarnię, dziekanat, sekretariat, a także stołówkę. Zarówno przy ulicy Warszawskiej, jak i Podchorążych dostępne są miejsca postojowe dla rowerów, a w pobliżu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, linie tramwajowe i autobusowe. Ostatnim z budynków wydziału jest zabytkowa, odrestaurowana kamienica przy ulicy Kanoniczej; mieści ona Katedrę Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Zabytkowe wnętrza i zachowane elementy dekoracyjne sprzyjają nauce przedmiotów związanych z historią.

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Plener malarski, fot. Jan Zych

Dlaczego warto studiować na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej?

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej wyróżnia się wieloletnią tradycją i wspaniałym gronem nauczycieli akademickich. Studia na kierunku architektura bez wątpienia są jednymi z bardziej wymagających, ale osoby chcące w przyszłości wykonywać zawód architekta nie zawiodą się.Jednym z kryteriów, którym kierowałam się przy wyborze studiów, był ranking prowadzony przez magazyn „Perspektywy” – Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej plasował się w nim zawsze na jednym z trzech pierwszych miejsc. Kolejnym argumentem była akredytacja RIBA. Samo miasto Kraków było dla mnie niezwykle ciekawe i pełne świetnej architektury, co dodatkowo zachęcało do wybrania studiów na Politechnice Krakowskiej. Studiowanie architektury na Politechnice Krakowskiej to doskonały wybór. Uczelnia dysponuje dobrze wyposażonymi pracowniami komputerowymi, salami wykładowymi i projektowymi. Dodatkowo na korytarzach dostępne są stoliki, które można wykorzystać do pracy. Wykładowcy to zarówno praktycy, jak i naukowcy. Na wykładach poznajemy teorię projektowania czy historię, a następnie podczas zajęć projektowych wiedzę tę wykorzystujemy w praktyce. Wydział Architektury współpracuje z wieloma uczelniami zagranicznymi, są też prowadzone zajęcia z Visiting Profesors. WAPK to świetne miejsce, aby wkroczyć w świat architektury.

Dlaczego warto studiować w Krakowie?

Kraków jest miastem z bardzo długą historią akademicką. To tutaj znajdują się jedne z najlepszych uczelni w kraju, a wśród nich również Politechnika Krakowska. Dzięki ich dużej liczbie miasto ma bogatą ofertę dla studentów. Jako jedno z największych w Polsce Kraków jest także siedzibą wielu znanych pracowni projektowych, dzięki czemu studenci architektury mają możliwość odbywania praktyk w najlepszych biurach. Ponadto to właśnie tutaj obywa się wiele wydarzeń ze świata architektury, m.in. Międzynarodowe Biennale Architektury, którym towarzyszą konkursy, wykłady i wystawy. Odział SARP Kraków organizuje różnego rodzaju spotkania i dyskusje, a studenci mogą realizować się w kole Kreatura.Kraków jest atrakcyjny także pod względem architektury – nie tylko zabytkowej, jak Stare Miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, lecz także współczesnej. Studiując w tym mieście, można obcować z obiektami, o których mowa jest na zajęciach historii architektury czy konserwacji zabytków. To tutaj znajdują się także realizacje architektury współczesnej autorstwa znanych biur. ICE, Muzeum Manggha, Małopolski Ogród Sztuki czy Muzeum Lotnictwa to tylko niektóre z realizacji zlokalizowanych w Krakowie.Dodatkowym atutem jest dobra komunikacja między budynkami wydziału, a studentom przysługuje bilet semestralny w bardzo korzystnej cenie. Warto również wspomnieć o muzeach, bibliotekach czy teatrach oraz bogatej ofercie gastronomicznej i rozrywkowej, szczególnie w centrum miasta.

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek przy ul. Warszawskiej, fot. WAPK

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej: przydatne informacje

Liczba miejsc na studia I stopnia na WAPK:

studia stacjonarne w jęz. pol.: kierunek architektura – 225, kierunek architektura krajobrazu – 50; studia stacjonarne w jęz. ang.: k. architektura – 25, k. architektura krajobrazu – 24; studia niestacjonarne w jęz. pol.: k. architektura – 80, k. architektura krajobrazu – 30.

Liczba miejsc na studia II stopnia na WAPK:

studia stacjonarne w jęz. pol.: k. architektura – 255, k. architektura krajobrazu – 50; studia stacjonarne w jęz. ang.: k. architektura – 48; studia niestacjonarne w jęz. pol.: k. architektura – 30, k. architektura krajobrazu – 30; studia niestacjonarne w jęz. ang.: k. architektura – 30.

Koszt studiów na WAPK:

studia stacjonarne w jęz. pol. – bezpłatne; studia stacjonarne w jęz. ang. – kierunek architektura – 1000 zł/semestr, kierunek architektura krajobrazu – 2000 zł/semestr; studia niestacjonarne w jęz. pol. – k. architektura – 5500 zł/semestr, k. architektura krajobrazu – 4000 zł/semestr; studia niestacjonarne w jęz. ang. – k. architektura – 6500 zł/semestr.

Praktyki na WAPK:Kierunek architektura, studia I stopnia: praktyka rysunkowa – sem. 2., 30 godz. – organizowana przez uczelnię; urbanistyczna praktyka inwentaryzacyjna – sem. 4., 60 godz. – organizowana przez uczelnię; architektoniczna praktyka inwentaryzacyjna – sem. 6., 60 godz. – organizowana przez uczelnię; praktyka zawodowa – sem. 7., 450 godz. – organizowana wspólnie przez uczelnię oraz Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP; studia II stopnia: praktyka projektowa – sem. 1., 90 godz. – organizowana przy wsparciu Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.Kierunek architektura krajobrazu, studia I stopnia: praktyka zawodowa – geodezja – sem. 2., 30 godz. – organizowana przez uczelnię; praktyka zawodowa – dendrologia – sem. 2., 30 godz. – organizowana przez uczelnię; praktyka zawodowa – rysunek – sem. 2., 30 godz. – organizowana przez uczelnię; praktyka zawodowa – architektura krajobrazu – sem. 4., 30 godz. – organizowana przez uczelnię; praktyka zawodowa – sem. 6., 120 godz.

Współpraca/wyjazdy zagraniczne na WAPK:

Tianjin Chengjian University (Chiny), University of Tennessee (USA), programy: Erasmus, Tennessee (USA), CEEPUS, umowy bilateralne: Ariel University Centre of Samaria (Izrael), Fachhochschule Frankfurt am Main (Niemcy), Fachhochschule Münster (Niemcy), HAWK – Hochschule für angewandte Wissenschaft und Kunst (Niemcy), Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden (Niemcy), Hochschule Wismar – University of Technology, Business and Design (Niemcy), Huazhong University of Science and Technology (Chiny), Ivano-Frankivsk State Technical University of Oil and Gas (Ukraina), Juraj Dobrila University of Pula (Chorwacja), Kiev National University of Civil Engineering and Architecture (Ukraina), L.N. Gumilyov Eurasian National University (Kazachstan), Lebanese American University (Liban), l'Ecole Nationale d'Architecture (Maroko), Lycee Le Corbusier (Francja), Moscow Architectural Institute MARCHI (Rosja), Saken Seifullin Kazakh Agro Technical University (Kazachstan), Szent Istvan University (Węgry), The University of Pavia (Włochy), Universidad de Chile (Chile), Universidad Tecnológica de la Habana (Kuba), Universita luav di Venezia (Włochy), University of Florence (Włochy), University of Tennessee (USA), VAMK – University of Applied Sciences (Finlandia).

Warsztaty/Wydarzenia:

warsztaty betonowe organizowane wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu; konkurs „Architektura betonowa – Akademicka nagroda za najlepszą pracę dyplomową roku”; konkurs „Architektura betonowa – Gra brył – Dom w krajobrazie”; konkurs WAPK organizowany wraz z Firmą Go+EAuto „Elektromobilność – dom albo gra z sześcianem”; konkurs „Hub  Wieliczka” organizowany wspólnie z burmistrzem miasta i gminy Wieliczka; konkurs „Wnętrze, Światło, Cień”, konkurs „FotoKrajObraz”; konferencja naukowa z cyklu sztuki ogrodowej i dendrologii historycznej; Szkoła letnia Wydziału Architektury; „Back4Future” – warsztaty wyjazdowe w Lizbonie; konferencja i warsztaty Arch-eco; Projekt „Akademia Mistrzów Techniki”; „HiBiWood – Sustainable, High-Performance Building Solutions in Wood” – warsztaty wyjazdowe w Wiedniu; „Think Freedom” – warsztaty zdalne, pod kierownictwem artystki Ediny Seleskovic.

Kursy, szkolenia na WAPK:

bezpłatne kursy doskonalące: trening asertywności, warsztaty rozwoju osobistego, język migowy – stopień I i II;płatne: kurs rysunku odręcznego dla kandydatów na studia; kurs obsługi programu AutoCAD – poziom podstawowy i zaawansowany, kurs fotografii – „Otwarte studium fotografii.

Wybrane przedmioty:

Architektura: projektowanie wnętrz; projektowanie ruralistyczne; ruralistyka; techniki komputerowe BIM w projektowaniu; instalacje budowlane i infrastruktura miast; rzeźba; malarstwo w warsztacie projektowym; język obcy – do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski – w zależności od liczebności grup; wychowanie fizyczne – do wyboru; projektowanie architektoniczno-urbanistyczne – w ramach tego przedmiotu studenci wybierają katedry i prowadzących przedmiot; budownictwo ogólne i fizyka budowli; konstrukcje budowlane; statyka i mechanika budowli; architektura współczesna.

Architektura krajobrazu: szata roślinna; historia sztuki ogrodowej; sacrum krajobrazowe; mosty w krajobrazie; geodezja – kartografia i fotointerpretacja; rysunek odręczny; gleboznawstwo; historia sztuki; język obcy – do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski – w zależności od liczebności grup; wychowanie fizyczne – do wyboru.

Wybrani nauczyciele akademiccy na WAPK: prof. dr hab. inż. arch. Justyna Kobylarczyk; prof. dr hab. inż. arch. Tomasz Kozłowsk; dr hab. inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec, prof. PK; dr inż. arch. Agnieszka Wójtowicz-Wróbel; dr hab. inż. arch. Jolanta Sroczyńska; dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK; prof. dr hab. inż. arch. Sabina Kuc; dr hab. inż. arch. Rafał Blazy, prof. PK; prof. dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Żychowska; prof. dr hab. inż. arch. Agata Zachariasz; dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja; dr hab. Krystyna Romaniak, prof. PK.

Koła naukowe na WAPK: Na WAPK funkcjonuje 26 kół naukowych, m.in.: Historii Architektury Polskiej, Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, Fotografia Architektura Najnowsza, Budownictwo Ogólne, Architektura Militaria, IMAGO, DETAL Podole, Młoda Urbanistyka URBANator, Digital Landscape Architecture, Rzeźba, Arboris Karpaty, KN Projektowania Zrównoważonego, Sztuka – Architektura i Akwarela, Miasto Przyszłości, BIM – Projektowanie Numerycznych Struktur Architektonicznych, Wyobraźnia, GROW, Urban-Lab Kraków, PercepcjaA, Przestrzeń Performatywna, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, Krajobrazy „Landscapes”.

Infrastruktura wydziału:

WAPK mieści się w trzech budynkach – pierwszy znajduje się na terenie kampusu PK, drugi przy ul. Podchorążych i trzeci przy ul. Kanoniczej. W kampusie PK przy ul. Warszawskiej mieści się biblioteka oraz część sal projektowych i wykładowych, a także pracownia komputerowa z drukarką 3D, kawiarnia „Łupinka” czy stołówka. W pobliżu kampusu, przy ul. Kamiennej, znajduje się Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej, w którego budynku mieści się m.in. hala widowiskowo- sportowa, sala fitness czy siłownia, a w dzielnicy Czyżyny – kompleks sportowy; w jego skład wchodzą m.in. korty tenisowe – część zajęć wychowania fizycznego odbywa się właśnie w tych obiektach. Uczelnia dysponuje również własnym ośrodkiem żeglarskim, zlokalizowanym w Żywcu. Akademiki Politechniki znajdują się w dwóch dzielnicach Krakowa: pierwszy – przy ul. Bydgoskiej w dzielnicy Krowodrza, natomiast w dzielnicy Czyżyny zlokalizowany jest kompleks czterech budynków oraz Klub Studencki Kwadrat. Dzięki licznym połączeniom komunikacji miejskiej przemieszczanie się między obiektami WA nie stanowi problemu.

Wybrane osiągnięcia studentów na WAPK:

Laureaci konkursu „Tiny Library 2021”: Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk;  finaliści Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku 2021”: Anna Czaja, Mateusz Michalak, Weronika Radzista; 1. miejsce w konkursie „STARTforHISTORY 2021”: Klaudia Szczudlik; 1. miejsce w konkursie „Kaira Looro 2020” na projekt Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Afryki Subsaharyjskiej: Aleksandra Wróbel, Kamul Owczarek i Agnieszka Witaszek; 1. miejsce w konkursie „Drewno w Architekturze 2019” dla Julii Przybyszewskiej za projekt krematorium wodnego w Szczecinie; nagroda główna finału Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP: Dominika Strzałka za projekt „Miedzianka, the history of disapearing”; zwycięzcy konkursu „Hospice – Home for terminally ill 2021” (zespół pracowników PK oraz studentów): mgr inż. arch. Marcin Gierbienis, dr inż. arch. Damian Poklewski-Koziełł, Justyna Kopacz, Aleksander Kwaśniak; 2. nagroda w konkursie „INvisible House 2021”: Patryk Włodarczyk; finaliści konkursu „Iceland Cave Tower Competition 2021”: Piotr Dziewierz, Filip Sierak, Maria Zimnoch.

Akredytacje WAPK: Państwowej Komisji Akredytacyjnej, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych, Komisji Akredytacyjnej RIBA (Royal Institute of British Architect).

Stypendia: socjalne; lidera pierwszego roku; dla osób niepełnosprawnych; ministra dla studentów; naukowe z własnego funduszu stypendialnego; rektora.

Stypendia, które otrzymują obcokrajowcy: indywidualne stypendium dyrektora NAWA; stypendium im. Stefana Banacha; im. gen. Andersa; im. Ignacego Łukaszewicza; NAWA Solidarni z Białorusią.

ZAPISZ SIĘ