Magazyn „Volume Zero” ogłosił konkurs na innowacyjny projekt małej biblioteki dla 50 osób, która będzie nie tylko inkubatorem edukacji, ale również miejscem sprzyjającym interakcji, dzieleniu się pomysłami i wspólnemu spędzaniu czasu.
Organizowany przez młody zespół „Volume Zero” konkurs TINY LIBRARY 2019 otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych. Uczestnicy sami powinni wskazać lokalizację proponowanej biblioteki, przy czym musi to być miejsce peryferyjne, w którym dostęp do edukacji jest utrudniony. Proponowany obiekt ma stać się głownym think tankiem dla lokalnej społeczności dającym jej szansę na współdziałanie i rozwój. W środku, na powierzchni nie przekraczającej 200 m2, powinny zmieścić się zarówno tradycyjne książki, jak i e-booki, audobooki i inne zasoby audiowizualne oraz wszelkie konieczne do osbługi biblioteki pomieszczenia. Jury oceniać będzie innowacyjność pomysłu, wybór lokalizacji, kreatywność przestrzennych rozwiązań oraz funkcjonalność projektu. Pula nagród wynosi 4000 USD. Termin wczesnej rejestracji: 20 grudnia (opłata: 70 USD i 18 % podatku) Termin standardowej rejestracji: 24 stycznia (opłata: 85 USD i 18 % podatku) Termin nadsyłania prac: 31 stycznia https://vzcompetitions.volzero.com/
Projekt Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Po latach przygotowań budowa obiektu mieszczącego m.in. nową bibliotekę ma szansę wreszcie się rozpocząć. Prezentujemy najnowsze wizualizacje pracowni Consultor Architekci.
W cyklu Z archiwum przypominamy artykuł Wojciecha Onitzcha „Konkurs na gmach Biblioteki Narodowej w Warszawie” zamieszczony w „Architekturze” nr 11/1963. O komentarz do tej unikalnej publikacji poprosiliśmy Martę Sękulską-Wrońską, partnera w pracowni WXCA, prezes OW SARP.
Poznanliśmy wyniki konkursu na projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie. Budynek, mieszczący między innymi główną bibliotekę Politechniki Koszalińskiej, powstanie według zwycięskiej koncepcji śląskiego biura OVO Grąbczewscy Architekci.
Największym wyzwaniem było stworzenie budynku wytrzymałego na wstrząsy sejsmiczne zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i ekonomicznych następstw katastrof naturalnych. O nowej realizacji Schmidt Hammer Lassen pisze Radosław Stach.
W mieście liczącym nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców biblioteka odgrywa istotną rolę — zdaje się budowlą wyrazistą, a przy tym opartą na uniwersalnym języku architektury oraz dobrze wpisującą się w lokalny kontekst – o nowej realizacji biura H2 architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Wkrótce rozpocznie się realizacja nowego gmachu biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie według projektu polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity.