Architektura MuratorKonkursyNajsłynniejsze polskie domy. Wystawa i konkurs architektoniczny

Najsłynniejsze polskie domy. Wystawa i konkurs architektoniczny

Sto domów z terenu dawnej lub obecnej Rzeczypospolitej przedstawia wystawa Słynne wille Polski. Wśród nich realizacje Henrego van der Velde, Waltera Gropiusa, Hansa Poelziga, Maxa Berga czy Bohdana PniewskiegoEkspozycja Słynne wille Polski towarzyszy wydanej niedawno książce pod takim samym tytułem (FOIBOS BOHEMIA 2013, recenzja w miesięczniku „Architektura-murator” nr 10/2013). Zarówno na wystawie, prezentowanej po raz pierwszy w Muzeum Architektury we Wrocławiu, jak i w publikacji można zobaczyć prawie sto najciekawszych domów z ostatnich 100 lat z terenu Polski.

Jednym z elementów organizowanego przez czeską Agencję FOIBOS projektu poświęconego domom jest  międzynarodowy konkurs architektoniczny przeznaczony dla studentów wydziałów architektury w Polsce, Republice Czeskiej, na Słowacji, Węgrzech i w Słowenii pod hasłem Współczesny dom oczami młodych architektów. Hasło tegorocznej edycji to Dom wiejski 2014 >>. Każdy z polskich wydziałów architektury zainteresowanych udziałem w konkursie architektonicznym powinien wyznaczyć wydziałowego koordynatora, który zgłasza przystąpienie do niego w krajowym centrum, którym jest Wydzial Architektury Politechniki Śląskiej. Wszystkie prace nagrodzone w krajowych konkursach będą wystawione w maju w Polsce, na międzynarodowej wystawie oraz podczas warsztatów.


Wystawa Słynne wille Polski
9 stycznia – 9 lutego 2014
SARP, Katowice
www.greatvillas.org

Konkurs Współczesny Dom...
termin zgłoszeń dla wydziałów architektury 10 stycznia 
termin zakończenia eliminacji wydziałowych 14 marca
termin przesłania nagrodzonych prac z konkursu wydziałowego do krajowego centrum konkursu (Wydział architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach) do 21 marca 2014

Katowice, willa Goldsteinów. Wystawa Słynne wille Polski
Katowice, willa Goldsteinów. Wystawa Słynne wille Polski
Ikoniczne domy – najciekawsze domy architektów, wille i domy wielorodzinne na świecie Iconic Houses Network to międzynarodowa organizacja skupiająca około setki ikonicznych domów, zaprojektowanych przez największych architektów XX wieku. Od niedawna na liście najciekawszych domów świata znajduje się również dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie
Warszawa w budowie 5. Domy własne architektów – laboratoria idei W ramach festiwalu Warszawa w budowie już w czwartek 21 listopada 2013 odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) debata poświęcona domom własnym architektów
Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.
Konkurs na projekt rewitalizacji Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie Władze Redy ogłosiły konkurs na rewitalizację i rozbudowę Miejskiego Parku Rodzinnego. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie tężni oraz wodnego placu zabaw.
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.