Architektura MuratorKonkursyNajsłynniejsze polskie domy. Wystawa i konkurs architektoniczny

Najsłynniejsze polskie domy. Wystawa i konkurs architektoniczny

Sto domów z terenu dawnej lub obecnej Rzeczypospolitej przedstawia wystawa Słynne wille Polski. Wśród nich realizacje Henrego van der Velde, Waltera Gropiusa, Hansa Poelziga, Maxa Berga czy Bohdana PniewskiegoEkspozycja Słynne wille Polski towarzyszy wydanej niedawno książce pod takim samym tytułem (FOIBOS BOHEMIA 2013, recenzja w miesięczniku „Architektura-murator” nr 10/2013). Zarówno na wystawie, prezentowanej po raz pierwszy w Muzeum Architektury we Wrocławiu, jak i w publikacji można zobaczyć prawie sto najciekawszych domów z ostatnich 100 lat z terenu Polski.

Jednym z elementów organizowanego przez czeską Agencję FOIBOS projektu poświęconego domom jest  międzynarodowy konkurs architektoniczny przeznaczony dla studentów wydziałów architektury w Polsce, Republice Czeskiej, na Słowacji, Węgrzech i w Słowenii pod hasłem Współczesny dom oczami młodych architektów. Hasło tegorocznej edycji to Dom wiejski 2014 >>. Każdy z polskich wydziałów architektury zainteresowanych udziałem w konkursie architektonicznym powinien wyznaczyć wydziałowego koordynatora, który zgłasza przystąpienie do niego w krajowym centrum, którym jest Wydzial Architektury Politechniki Śląskiej. Wszystkie prace nagrodzone w krajowych konkursach będą wystawione w maju w Polsce, na międzynarodowej wystawie oraz podczas warsztatów.


Wystawa Słynne wille Polski
9 stycznia – 9 lutego 2014
SARP, Katowice
www.greatvillas.org

Konkurs Współczesny Dom...
termin zgłoszeń dla wydziałów architektury 10 stycznia 
termin zakończenia eliminacji wydziałowych 14 marca
termin przesłania nagrodzonych prac z konkursu wydziałowego do krajowego centrum konkursu (Wydział architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach) do 21 marca 2014

Katowice, willa Goldsteinów. Wystawa Słynne wille Polski
Katowice, willa Goldsteinów. Wystawa Słynne wille Polski
Ikoniczne domy – najciekawsze domy architektów, wille i domy wielorodzinne na świecie Iconic Houses Network to międzynarodowa organizacja skupiająca około setki ikonicznych domów, zaprojektowanych przez największych architektów XX wieku. Od niedawna na liście najciekawszych domów świata znajduje się również dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie
Warszawa w budowie 5. Domy własne architektów – laboratoria idei W ramach festiwalu Warszawa w budowie już w czwartek 21 listopada 2013 odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) debata poświęcona domom własnym architektów
Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.