Architektura MuratorKonkursyNajsłynniejsze polskie domy. Wystawa i konkurs architektoniczny

Najsłynniejsze polskie domy. Wystawa i konkurs architektoniczny

Sto domów z terenu dawnej lub obecnej Rzeczypospolitej przedstawia wystawa Słynne wille Polski. Wśród nich realizacje Henrego van der Velde, Waltera Gropiusa, Hansa Poelziga, Maxa Berga czy Bohdana Pniewskiego



Ekspozycja Słynne wille Polski towarzyszy wydanej niedawno książce pod takim samym tytułem (FOIBOS BOHEMIA 2013, recenzja w miesięczniku „Architektura-murator” nr 10/2013). Zarówno na wystawie, prezentowanej po raz pierwszy w Muzeum Architektury we Wrocławiu, jak i w publikacji można zobaczyć prawie sto najciekawszych domów z ostatnich 100 lat z terenu Polski.

Jednym z elementów organizowanego przez czeską Agencję FOIBOS projektu poświęconego domom jest  międzynarodowy konkurs architektoniczny przeznaczony dla studentów wydziałów architektury w Polsce, Republice Czeskiej, na Słowacji, Węgrzech i w Słowenii pod hasłem Współczesny dom oczami młodych architektów. Hasło tegorocznej edycji to Dom wiejski 2014 >>. Każdy z polskich wydziałów architektury zainteresowanych udziałem w konkursie architektonicznym powinien wyznaczyć wydziałowego koordynatora, który zgłasza przystąpienie do niego w krajowym centrum, którym jest Wydzial Architektury Politechniki Śląskiej. Wszystkie prace nagrodzone w krajowych konkursach będą wystawione w maju w Polsce, na międzynarodowej wystawie oraz podczas warsztatów.


Wystawa Słynne wille Polski
9 stycznia – 9 lutego 2014
SARP, Katowice
www.greatvillas.org

Konkurs Współczesny Dom...
termin zgłoszeń dla wydziałów architektury 10 stycznia 
termin zakończenia eliminacji wydziałowych 14 marca
termin przesłania nagrodzonych prac z konkursu wydziałowego do krajowego centrum konkursu (Wydział architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach) do 21 marca 2014

Katowice, willa Goldsteinów. Wystawa Słynne wille Polski
Katowice, willa Goldsteinów. Wystawa Słynne wille Polski
Ikoniczne domy – najciekawsze domy architektów, wille i domy wielorodzinne na świecie Iconic Houses Network to międzynarodowa organizacja skupiająca około setki ikonicznych domów, zaprojektowanych przez największych architektów XX wieku. Od niedawna na liście najciekawszych domów świata znajduje się również dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie
Warszawa w budowie 5. Domy własne architektów – laboratoria idei W ramach festiwalu Warszawa w budowie już w czwartek 21 listopada 2013 odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) debata poświęcona domom własnym architektów
Brick Award 2021: startuje nowa edycja konkursu Można już nadsyłać zgłoszenia do Wienerberger Brick Award 2021 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Happach, Krzysztof Ingarden, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Grzegorz Piątek.
Wilanów Park: konkurs inwestorski na projekt ogólnodostępnego parku w Warszawie Firma Ceetrus Polska wraz z warszawskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w otwartym konkursie na projekt parku miejskiego w Wilanowie. Koncepcja przeszło dwuhektarowego założenia zostanie wyłoniona w tzw. formule flamandzkiej.
Nagroda SARP 2020: laureaci konkursu o Nagrodę SARP 2020 [GALERIA] Prezentujemy laureatów konkursu o Nagrodę SARP 2020. Jury pod przewodnictwem Bohdana (Bisia) Lisowskiego przyznało 6 nagród, 10 równorzędnych wyróżnień oraz Grand Prix. Poznaj najbardziej cenione przez środowisko realizacje architektoniczne 2019 roku.
Wyniki konkursu na projekt szkoły przy ul. Świderskiej w Warszawie Na warszawskiej Białołęce powstanie nowa szkoła! Władze dzielnicy rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt podstawówki przy ul. Świderskiej w Warszawie. Zwyciężyła koncepcja pracowni Bujnowski Architekci.
Modelowe Schronisko Górskie na Lubaniu – konkurs SARP Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłasza międzynarodowy, jednoetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na stworzenie budynku Schroniska Górskiego Na Lubaniu.
Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.