Architektura MuratorKonkursyNajsłynniejsze polskie domy. Wystawa i konkurs architektoniczny

Najsłynniejsze polskie domy. Wystawa i konkurs architektoniczny

Sto domów z terenu dawnej lub obecnej Rzeczypospolitej przedstawia wystawa Słynne wille Polski. Wśród nich realizacje Henrego van der Velde, Waltera Gropiusa, Hansa Poelziga, Maxa Berga czy Bohdana PniewskiegoEkspozycja Słynne wille Polski towarzyszy wydanej niedawno książce pod takim samym tytułem (FOIBOS BOHEMIA 2013, recenzja w miesięczniku „Architektura-murator” nr 10/2013). Zarówno na wystawie, prezentowanej po raz pierwszy w Muzeum Architektury we Wrocławiu, jak i w publikacji można zobaczyć prawie sto najciekawszych domów z ostatnich 100 lat z terenu Polski.

Jednym z elementów organizowanego przez czeską Agencję FOIBOS projektu poświęconego domom jest  międzynarodowy konkurs architektoniczny przeznaczony dla studentów wydziałów architektury w Polsce, Republice Czeskiej, na Słowacji, Węgrzech i w Słowenii pod hasłem Współczesny dom oczami młodych architektów. Hasło tegorocznej edycji to Dom wiejski 2014 >>. Każdy z polskich wydziałów architektury zainteresowanych udziałem w konkursie architektonicznym powinien wyznaczyć wydziałowego koordynatora, który zgłasza przystąpienie do niego w krajowym centrum, którym jest Wydzial Architektury Politechniki Śląskiej. Wszystkie prace nagrodzone w krajowych konkursach będą wystawione w maju w Polsce, na międzynarodowej wystawie oraz podczas warsztatów.


Wystawa Słynne wille Polski
9 stycznia – 9 lutego 2014
SARP, Katowice
www.greatvillas.org

Konkurs Współczesny Dom...
termin zgłoszeń dla wydziałów architektury 10 stycznia 
termin zakończenia eliminacji wydziałowych 14 marca
termin przesłania nagrodzonych prac z konkursu wydziałowego do krajowego centrum konkursu (Wydział architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach) do 21 marca 2014

Katowice, willa Goldsteinów. Wystawa Słynne wille Polski
Katowice, willa Goldsteinów. Wystawa Słynne wille Polski
Ikoniczne domy – najciekawsze domy architektów, wille i domy wielorodzinne na świecie Iconic Houses Network to międzynarodowa organizacja skupiająca około setki ikonicznych domów, zaprojektowanych przez największych architektów XX wieku. Od niedawna na liście najciekawszych domów świata znajduje się również dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie
Warszawa w budowie 5. Domy własne architektów – laboratoria idei W ramach festiwalu Warszawa w budowie już w czwartek 21 listopada 2013 odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) debata poświęcona domom własnym architektów
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.