Architektura MuratorKonkursy"Wyspa nauki" w Kownie

"Wyspa nauki" w Kownie

Ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt Narodowego Centrum Nauki i Innowacji w Kownie. Pula nagród wynosi 45 tys. Euro, termin nadsyłania prac upływa 14 września 2016 roku.

"Wyspa nauki" w Kownie
Wyspa na rzece Niemen w Kownie. Fot. dzięki uprzejmości miasta Kowna

Przedmiotem jednoetapowego, międzynarodowego konkursu jest opracowanie koncepcji Narodowego Centrum Nauki i Innowacji w Kownie. Podobnie jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nauki Phaeno w Wolfsburgu oraz Experimentarium w Kopenhadze obiekt ma się przyczynić do popularyzacji nauki poprzez praktyczne doświadczenie i interaktywną wystawę. Ze względu na wyjątkową lokalizację w mieście - na wyspie położonej na rzece Niemen, obiekt ma stać się symbolem miasta.

Obiekt pomieści m.in. przestrzenie wystaw stałych i tymczasowych, wirtualne planetarium, laboratoria badawcze, kawiarnię oraz przestrzenie służące organizacji wydarzeń. Ponadto zakłada się, że 4 tys. m2 przestrzeni otaczającej centrum może zostać wykorzystane jako zewnętrzna przestrzeń ekspozycyjna. Szacowana liczba gości wyniesie 300 tys. rocznie.

Pośród kryteriów, które zostaną wzięte pod uwagę przez jury znajdują się funkcjonalność, innowacja oraz uwzględnienie naturalnych i odnawialnych źródeł energii.

Trzy pracownie, które zostaną zakwalifikowane do finału otrzymają nagrodę w wysokości €15,000. Budżet na realizację obiektu wynosi 25 mln Euro. Prace muszą zostać wysłane najpóźniej do 14 września 2016 roku, do godziny 14:00 GMT+3.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne na stronie internetowej konkursu.

W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.
Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski zwyciężyli w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Rynek w Opolu jako ogólnomiejska przestrzeń integracji: konkurs SARP Władze Opola we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły konkurs na nowe zagospodarowanie Rynku wraz z przylegającą do niego ulicą Krakowską. Szczególnego opracowania wymaga zlokalizowana na tym terenie tzw. Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki.