100 lat politechniki

i

Autor: Archiwum Architektury

100 lat Politechniki Warszawskiej i jej architektury

2015-11-13 19:04

Sto lat temu - 15 listopada 1915 roku - rozpoczęła działalność Politechnika Warszawska. Powołana po pertraktacjach z okupacyjnymi władzami Warszawy uczelnia składała się z czterech wydziałów, w tym wydziału architektury. Z okazji rocznicy do rąk czytelników trafił przygotowany przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej album „CZAS i MIEJSCE. Architektura Politechniki Warszawskiej”.

Publikacja oparta jest na wydanej w 2001 roku monografii „Architektura Politechniki Warszawskiej” autorstwa Anny Agaty Wagner, adiunkt w Zakładzie Historii Architektury Powszechnej warszawskiego wydziału architektury. W części zatytułowanej „Czas” znajdziemy opis zespołu uczelni na tle przemian zachodzących w stolicy. Fragment książki noszący tytuł „Miejsce” jest albumem, w którym zaprezentowano w układzie topograficznym poszczególne obiekty na Terenie Głównym (kwartał Koszykowa Noakowskiego Nowowiejska, al. Niepodległósci), Terenie Centralnym BIS (Nowowiejska, Armii Ludowej, Filtrowa), Polu Mokotowskim (Waryńskiego, Batorego) i Terenie Południowym (Narbutta, Boboli, Wołoska). W sumie 42 budynki - od zabytkowych obiektów wybudowanych na przełomie XIX i XX wieku dla rosyjskojęzycznego Instytutu Politechnicznego (w tym Gmachu Głównego autorstwa Stefana Szyllera), przez przedwojenne modernistyczne dzieła z „warszawskiej szarej cegły” duetu Jankowski/Lilpop i Czesława Przybylskiego, po ostatnie dokonania szczecińskiej pracowni Dedeco. 16 spośród politechnicznych gmachów wpisanych jest do rejestru zabytków. W książce uwzględniono także należące do uczelni budynki mieszkalne i domy akademickie.

Powstanie zespołu architektonicznego-urbanistycznego Politechniki Warszawskiej przyczyniło się do nobilitacji i sanacji sąsiadujących obszarów miejskich. W dużej mierze zaważyło na przeobrażeniu strefy obrzeżnej, jaką był ten rejon na początku XX wieku, w dzielnicę śródmiejską będącą częścią dzisiejszego warszawskiego city – pisze autorka, podkreślając rolę uczelni w urbanistycznym rozwoju stolicy. Bogato ilustrowana i dobrze udokumentowana książka pokazuje, że dziś Teren Główny politechniki to prawdziwe muzeum architektury na świeżym powietrzu, niestety zbyt mało jeszcze docenione i słabo wypromowane. Wydawnictwo jest pierwszym krokiem, by zmienić ten stan rzeczy.

Anna Agata Wagner, „CZAS i MIEJSCE. Architektura Politechniki Warszawskiej”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej 2015. Format: 235 x 270. Oprawa: twarda. Stron: 536. Cena: 119 zł