Architektura MuratorKrytykaOpole okiem architekta

Opole okiem architekta

Architektoniczne ABC Opola to osobisty przewodnik - historia miasta opowiedziana przez architekta Andrzeja Hamadę i zilustrowana jego rysunkami.

ABC Opola

Do Opola przyjechałem w styczniu 1952 roku, z nakazu pracy, po studiach na Politechnice Gdańskiej i po młodości spędzonej w Gdańsku i w Krakowie. Miasto zastałem zniszczone, a przy tym jakieś obce, poniemieckie – tak zaczyna się opowieść architekta, który stał się opolaninem.
Przewodnik ma układ alfabetyczny – pierwsze hasło to ABC (ABC-Insel - nazwa rozebranych domków garncarzy), ostatnie ZOO (wielokrotnie niszczony i rekonstruowany ogród zoologiczny na wyspie Bolko). Autor oprowadza nas po mieście, które odbudowywał i przez lata z pasją odkrywał jego historię. Porcje informacji na temat przeszłości i architektury przeplatane są osobistymi wspomnieniami i anegdotami. Okazuje się, że Opole ma swoją Bramę Brandenburską, Wenecję, a nawet – tak jak Warszawa – PKIN, który stał się... siedliskiem szczurów (na tym zresztą polega zagadka opolskiego pałacu, który nie do końca był budynkiem).
Autor, sam będąc architektem, dużo miejsca poświęca innym architektom – odnotowuje ich nazwiska w opisach i kończy książkę specjalnym indeksem pozwalającym wyszukiwać postaci projektantów w tekście. Odrębne hasła w przewodniku mają między innymi: Jerzy Gurawski, Karl Friedrich Schinkel, Carl Gotthard Langhans, ale także Architekt Miejski i Architekt Wojewódzki. Andrzej Hamada oprowiada też o własnych budynkach, a jest projektantem takich opolskich realizacji, jak nieistniejący już pawilon handlowy Anatol (1974) czy konsulat niemiecki przy ul. Strzelców Bytomskich 11 (1992).
Książka jest bezpłatną publikacją przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Opola i sfinansowaną przez Urząd Miasta Opola z okazji 800-lecia miasta.
Andrzej Hamada, Architektoniczne ABC Opola, Towarzystwo Przyjaciół Opola 2017

Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Jerzy Staniszkis. Architekt - grafik Wystawa w warszawskim Muzeum Plakatu przypomina mało znany dorobek polskiego architekta, który był uzdolnionym twórcą grafiki użytkowej, a także cenionym wykładowcą kilku zagranicznych uczelni.
Muzeum Szklanych Domów 11 listopada otwarto Muzeum Szklanych Domów, czyli wielowątkową wystawę poświęconą przedwojennym i powojennym modernistycznym osiedlom na warszawskim Kole. Zobaczymy ją w zabytkowym budynku na jednym z osiedli.
Spotkanie z Mistrzem. Wojciech Zabłocki Wojciech Zabłocki, projektant obiektów sportowych, szablista i trzykrotny medalista olimpijski, będzie gościem czerwcowego spotkania z cyklu Spotkanie z Mistrzem prowadzonego przez SARP Oddział Kraków. Tym razem wykładowi będzie towarzyszyć również wystawa.
Topografie modernizmu. Wycieczka Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dwudniową wycieczkę po Warszawie śladami słynnego duetu architektów - Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert.