Architektura MuratorKrytykaArchitekturki. Warszawskie budynki 1945-2014, tekst: Marlena Happach, ilustracje: Robert Czajka

Architekturki. Warszawskie budynki 1945-2014, tekst: Marlena Happach, ilustracje: Robert Czajka

Najbardziej „medialnym” elementem książki są papierowe makiety. Laserowo wycinane modele pop-up „wstają” przy przewracaniu kolejnych kart. Efekt jest znakomity. Duża w tym zasługa Roberta Czajki, który upraszcza i geometryzuje kształty. Najmocniejszą stronę publikacji są jednak teksty Marleny Happach, która przez długi czas prowadziła w SARP-ie warsztaty dla dzieci – recenzja Krzysztofa Zięby.

Tekturowa Warszawa
Architekturki. Warszawskie budynki 1945- 2014, Tekst: Marlena Happach, ilustracje: Robert Czajka, Muzeum Powstania Warszawskiego 2015

Tylko tutaj, w stolicy, architektoniczny Lord Vader sprzedaje modnisiom drogie torebki, maklerzy pracują w brzuchu wieloryba, a Gruba Kaśka żyć nie może bez Chudych Wojtków (...) Bohaterów tej książki łączy jedno: wszystkie pokazane obiekty to zrealizowane marzenia ich autorów o lepszym mieście – pisze w książce dla dzieci Architekturki. Warszawskie budynki 1945-2014 Marlena Happach, autorka tej publikacji oraz wiceprezeska stołecznego oddziału SARP i założycielka Stowarzyszenia ODBLOKUJ. Wydawnictwo jest prezentacją około 50 warszawskich budynków, od Trasy W-Z po Dom Kereta. Tom wydany został nakładem Instytutu Stefana Starzyńskiego – oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego. Najbardziej „medialnym” elementem książki są papierowe makiety ośmiu spośród opisywanych budynków, między innymi Pałacu Kultury, Stadionu Narodowego i Muzeum Powstania Warszawskiego. Laserowo wycinane modele pop-up „wstają” przy przewracaniu kolejnych kart. Oprócz tego są strony ażurowe (elewacja Prosta Tower) czy w całości pokryte op-artowym wzorem (szklany dach Złotych Tarasów). Efekt jest znakomity. Duża w tym zasługa Roberta Czajki. Ilustrator i grafik, jeden z założycieli czasopisma dla dzieci „Czarodziejska Kura”, projektant zabawek z serii Papierowe miasto, upraszcza i geometryzuje kształty. Budynki zredukowane zostały do dekoracyjnych mozaik w kilku nasyconych kolorach. Daje to książce stylistyczną jednolitość i rytm.

 

Najmocniejszą stronę publikacji stanowi jednak tekst Marleny Happach, która przez długi czas prowadziła w SARP-ie warsztaty dla dzieci. Budynki opisane są prostym językiem, ale nie infantylnie. Niejasne dla młodego czytelnika terminy, jak dla przykładu „most wantowy”, są wyjaśniane w tekście i podręcznym słowniczku. Autorka przytacza wiele anegdot, pisze o funkcjonowaniu budynków i ich autorach. Zwraca też uwagę na kontekst i charakterystyczne obiekty w sąsiedztwie. Książka w założeniu przeznaczona jest dla dzieci, do wspólnego czytania z rodzicami. Ze względu na ograniczony nakład (2000 egzemplarzy) i wysoki poziom edytorski może być też prezentem dla dorosłego bibliofila. Ręczne składanie i wklejanie makiet do książek nie jest tanie. Nic dziwnego, że cena – 213 zł – również wyróżnia tom na polskim rynku. Wydaje się zaporowa, jeśli porównywać Architekturki z większością publikacji dla dzieci. Można zestawić ją w myśli z albumami o współczesnej architekturze, wtedy różnica się zaciera. Na spotkaniu w dniu premiery Architekturek architekt i wykładowca Hubert Trammer zaproponował praktyczne rozwiązanie problemu ceny – podzielenie książki na części. Każdy z budynków mógłby być prezentowany w osobnym trójwymiarowym wydawnictwie, bardziej dostępnym dla przeciętnego rodzica.

Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.
Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.