Aula Kopernikańska PUM / Szczecin

i

Autor: Archiwum Architektury Trójkątne szczeliny między betonowymi żebrami konstrukcji wpuszczają światło do wnętrza; fot. Maciej Lulko

Aula Kopernikańska PUM / Szczecin

2020-11-27 15:54

Aula Kopernikańska PUM ukończona w roku 1972 jest nieodkrytym skarbem architektury czasów PRL. O szczecińskiej realizacji Mariana Rąbka pisze Tomasz Sachanowicz.

Nazwa obiektuAula Kopernikańska Pomorskiej Akademii Medycznej (obecnie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego)
Adres obiektuSzczecin, ul. św. Józefa
Autorzyarchitekt Marian Rąbek / Miastoprojekt Szczecin
Data realizacji (koniec)1972

Architekt Marian Rąbek był jednym z gigantów Miastoprojektu Szczecin. Aż trzy szczecińskie budynki wzniesione wedle jego projektów: kompleks Wojewódzkiego Domu Sportu, budynek wielorodzinny na rogu ul. Niedziałkowskiego i Monte Cassino oraz Aula Kopernikańska zostały uhonorowane tytułem Mistera Szczecina. To wyróżnienie dla najciekawszej nowej realizacji przyznawane było w plebiscycie organizowanym corocznie w latach 1962-1974 przez lokalny oddział SARP we współpracy z Kurierem Szczecińskim.

Czytaj też: Kampus Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu |

Aula Kopernikańska PUM ukończona w roku 1972 jest nieodkrytym skarbem architektury czasów PRL. Przez lokalizację w centrum zamkniętego kampusu szpitala klinicznego w szczecińskiej dzielnicy Pomorzany pozostaje niedostępna dla większości mieszkańców. Aulę na co dzień znają pracownicy szpitala, a szczególnie słuchający tam wykładów studenci medycyny. Budynek znajdują z rzadka, jak głęboko ukrytą perłę, tylko zagorzali miłośnicy architektury. Aulę usytuowano na wyniesieniu, wśród drzew. Ze starszą częścią szpitala spięto ją długim łącznikiem.

KUP DOSTĘP