Architektura MuratorKrytykaDlaczego kupujemy? Nauka o robieniu zakupów. Zachowania klienta w sklepie

Dlaczego kupujemy? Nauka o robieniu zakupów. Zachowania klienta w sklepie

Z książki Paco Underhilla dowiadujemy się, jak patrzeć na przestrzeń i jak ją przeprojektowywać. Zaczynamy rozumieć, że drobne zmiany umeblowania i wielkości ciągów komunikacyjnych, umiejętność zaznaczenia wejścia, lokalizacja witryn czy dostosowanie oznakowań wpływają na czytelność wnętrz, poczucie komfortu i bezpieczeństwa użytkowników – recenzja Daniela Załuskiego.

Dlaczego kupujemy? Nauka o robieniu zakupów.
Paco Underhill, Dlaczego kupujemy? Nauka o robieniu zakupów. Zachowania klienta w sklepie, mt biznes 2001 (drugie wydanie – 2007)

Underhill jest uczniem amerykańskiego socjologa Williama H. Whyte’a, który przez kilkadziesiąt lat badał zachowania ludzi w przestrzeniach publicznych Nowego Jorku, obserwując i śledząc pieszych, nagrywając dziesiątki filmów, przeprowadzając wywiady. Do oceny funkcjonalności architektury obiektów usługowych, aranżacji ich wnętrz i skuteczności marketingu Underhill zaadaptował właśnie metody Whyte’a. Jednak, jak pisze, najlepszymi obserwatorami zachowań ludzkich nie są Wertykalne kontra horyzontalne W wydanym przez organizację eVolo drugim tomie publikacji Skyscrapers of the Future znalazło się m.in. 30 prac przysłanych na światowy konkurs architektoniczny na najbardziej awangardowe idee dla wertykalnej intensywności – 09 Skyscraper Competition.

Oprócz tego przeglądu, w jednym z zawartych w książce artykułów, który nosi tytuł Making the Future Real, Javier Quintana zestawia zaskakująco podobne wizje wieżowców z początku XX wieku z tymi powstałymi w końcu stulecia. City of the Future z 1928 roku (proj. Arne Hosek) porównuje bynajmniej naukowcy, ale aktorzy, artyści, pisarze, ludzie mądrzy i kreatywni, niespętani wyuczoną teorią, których profesjonalizm opiera się na zdolności obserwowania. Underhill stawia wiele ważnych tez: Nigdy nie będziesz wiedział, ile naprawdę może kupić klient, jeśli nie zapewnisz mu do tego najbardziej komfortowych warunków, czy: Możliwe jest odgadnięcie i wyznaczenie kierunku ruchu ludzi, ponieważ poruszamy się utartymi ścieżkami i zwalniamy, przyspieszamy lub zatrzymujemy się reagując na otoczenie.

W sposób przystępny dowiadujemy się z książki, jak patrzeć na przestrzeń i jak ją przeprojektowywać. Zaczynamy rozumieć, że drobne zmiany umeblowania i wielkości ciągów komunikacyjnych, umiejętność zaznaczenia wejścia, lokalizacja witryn czy dostosowanie oznakowań wpływają na czytelność wnętrz, poczucie komfortu i bezpieczeństwa użytkowników, przez co znacząco oddziałują na wzrost sprzedaży. Książka nie dotyczy jedynie obiektów handlowych, informacje w niej zawarte mogą być przydatne w projektowaniu innych budynków.

Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.
Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.