Architektura MuratorKrytykaDlaczego kupujemy? Nauka o robieniu zakupów. Zachowania klienta w sklepie

Dlaczego kupujemy? Nauka o robieniu zakupów. Zachowania klienta w sklepie

Z książki Paco Underhilla dowiadujemy się, jak patrzeć na przestrzeń i jak ją przeprojektowywać. Zaczynamy rozumieć, że drobne zmiany umeblowania i wielkości ciągów komunikacyjnych, umiejętność zaznaczenia wejścia, lokalizacja witryn czy dostosowanie oznakowań wpływają na czytelność wnętrz, poczucie komfortu i bezpieczeństwa użytkowników – recenzja Daniela Załuskiego.

Dlaczego kupujemy? Nauka o robieniu zakupów.
Paco Underhill, Dlaczego kupujemy? Nauka o robieniu zakupów. Zachowania klienta w sklepie, mt biznes 2001 (drugie wydanie – 2007)

Underhill jest uczniem amerykańskiego socjologa Williama H. Whyte’a, który przez kilkadziesiąt lat badał zachowania ludzi w przestrzeniach publicznych Nowego Jorku, obserwując i śledząc pieszych, nagrywając dziesiątki filmów, przeprowadzając wywiady. Do oceny funkcjonalności architektury obiektów usługowych, aranżacji ich wnętrz i skuteczności marketingu Underhill zaadaptował właśnie metody Whyte’a. Jednak, jak pisze, najlepszymi obserwatorami zachowań ludzkich nie są Wertykalne kontra horyzontalne W wydanym przez organizację eVolo drugim tomie publikacji Skyscrapers of the Future znalazło się m.in. 30 prac przysłanych na światowy konkurs architektoniczny na najbardziej awangardowe idee dla wertykalnej intensywności – 09 Skyscraper Competition.

Oprócz tego przeglądu, w jednym z zawartych w książce artykułów, który nosi tytuł Making the Future Real, Javier Quintana zestawia zaskakująco podobne wizje wieżowców z początku XX wieku z tymi powstałymi w końcu stulecia. City of the Future z 1928 roku (proj. Arne Hosek) porównuje bynajmniej naukowcy, ale aktorzy, artyści, pisarze, ludzie mądrzy i kreatywni, niespętani wyuczoną teorią, których profesjonalizm opiera się na zdolności obserwowania. Underhill stawia wiele ważnych tez: Nigdy nie będziesz wiedział, ile naprawdę może kupić klient, jeśli nie zapewnisz mu do tego najbardziej komfortowych warunków, czy: Możliwe jest odgadnięcie i wyznaczenie kierunku ruchu ludzi, ponieważ poruszamy się utartymi ścieżkami i zwalniamy, przyspieszamy lub zatrzymujemy się reagując na otoczenie.

W sposób przystępny dowiadujemy się z książki, jak patrzeć na przestrzeń i jak ją przeprojektowywać. Zaczynamy rozumieć, że drobne zmiany umeblowania i wielkości ciągów komunikacyjnych, umiejętność zaznaczenia wejścia, lokalizacja witryn czy dostosowanie oznakowań wpływają na czytelność wnętrz, poczucie komfortu i bezpieczeństwa użytkowników, przez co znacząco oddziałują na wzrost sprzedaży. Książka nie dotyczy jedynie obiektów handlowych, informacje w niej zawarte mogą być przydatne w projektowaniu innych budynków.

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.
„Najlepsze miasto świata” w finale Nagrody Literackiej Nike Ogłoszono finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. W finałowej siódemce jest „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” Grzegorza Piątka. Przypominamy recenzję książki, jaka ukazała się na łamach „Architektury-murator”.
Maksimum śląskiej architektury Przewodnik był dobrą okazją, by śmielej oddzielić budownictwo od architektury. Ale książkę cechuje maksymalistyczne podejście: prezentacja aż 120 realizacji – Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje książkę Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim”. Tylko w wydaniu cyfrowym: fragment publikacji do pobrania.
ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika po Warszawie, tym razem poświęconego architekturze Śródmieścia Północnego. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciek Drążkiewicz, Mateusz Gryzło, Maria Łomiak i Peter Łyczkowski, a tekstami opatrzyli varsavianista Michał Kempiński i historyczka sztuki Ewa Ziajkowska.