Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora
„Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.

Pierre, paryski student architektury, zostawia wszystko i rusza do Szwajcarii. Cel podróży: termy w Vals, wspaniała budowla w sercu gór. Konstrukcja o idealnie czystej formie, przedmiot jego rozprawy, urzeka go i staje się jego obsesją… Pierre jest pewny, że jej ściany kryją w sobie tajemnicę – ukryte przejście, które trzeba koniecznie odnaleźć – czytamy w informacji zapowiadającej publikację. Komiks Lucasa Harariego „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna”, zbierający świetne recenzje i przetłumaczony już na kilka języków, przełożył na polski Tomasz Swoboda. Po raz pierwszy w sprzedaży pojawi się na Targach Komiksu w Łodzi 2 października. W połowie miesiąca Centrum Architektury planuje premierowe spotkanie w Warszawie, na którym o projekcie Zumthora opowie historyczka architektury Anna Cymer.
Czytaj też: Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty |
Projektantem term w Vals (1996), które stały się zarówno bohaterem, jak i scenerią fabularnego komiksu noir Lucasa Harariego, jest Peter Zumthor, światowej sławy szwajcarski architekt, laureat nagrody Pritzkera (2009). Budowla od momentu powstania budzi emocje i przyciąga. Wiele osób marzy, by zobaczyć jej wnętrze, zanurzyć się w wodzie i samemu przekonać się, na czym polega wyjątkowość tej architektury. Francuski rysownik i scenarzysta z dramaturgicznym wyczuciem powiązał opowieść o budynku i jego twórcy z lokalną legendą o morderczej górze, dorzucił wątki: niewielki erotyczny i spory erudycyjny, a przede wszystkim – niezwykle pięknie tę architektoniczno-kryminalną historię narysował .
Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna
scenariusz i rysunki: Lucas Harari
przekład: Tomasz Swoboda
redakcja: Urszula Drabińska
korekta: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Urszula Drabińska
opracowanie graficzne wersji polskiej: Peter Łyczkowski
redaktorka prowadząca: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
wydawca oryginału: Sarbacane, 2017
wydawca wersji polskiej: Fundacja Centrum Architektury, 2021
co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!