Architektura MuratorKrytykaKobro. Skok w przestrzeń

Kobro. Skok w przestrzeń

W książce Małgorzaty Czyńskiej poznajemy osobowość artystyczną Katarzyny Kobro ukrytą w cieniu męża Władysława Strzemińskiego. Odkrywamy los ludzi zniszczonych przez wojnę. Znakomitych artystów żyjących w materialnej i emocjonalnej nędzy. Po przeczytaniu książki pozostaje świadomość, że większość fascynującego dorobku Kobro pozostanie na zawsze tajemnicą – recenzja Konrada Grabowieckiego.

Kobro. Skok w przestrzeń
Małgorzata Czyńska, Kobro. Skok w przestrzeń, Wydawnictwo czarne 2015

Instalacje przestrzenne Katarzyny Kobro to jeszcze rzeźba, czy już początek architektury? Wciągają prostotą i klarownością idei. Uwolnione od jakiejkolwiek symboliki, zagarniają przestrzeń na nowo ją definiując. Abstrakcyjne kompozycje nie mają swojego środka, ani wyraźnych granic. Nie da się jednak usunąć któregoś z elementów utworu, aby nie zaburzyć wrażenia porządku i wewnętrznej spójności. Umieszczone raz w przestrzeni – trwają w czasie. W niepamięć jednak odeszła ich autorka. Książka odsłania jej postać tylko częściowo. Urodziła się w Moskwie w zamożnej rodzinie o korzeniach rosyjsko-niemieckich. Dorastała w czasie rewolucji, która unicestwiając panujące dotychczas zasady organizacji społeczeństwa, na krótko otworzyła niezwykłe możliwości dla awangardy. Czy bez bolszewickiej rewolucji, byłby możliwy tak niezwykły rozwój artystycznej osobowości Kobro?

Już w Polsce, po ucieczce z Rosji, w obronie swojej sztuki pisze: Rzeźba powinna być zagadnieniem architektonicznym, (…) powinna być wyrazem dążeń, zmierzających do ponadindywidualnej organizacji społeczeństwa. Utopie komunizmu i rewolucyjna bezkompromisowość wybrzmiewają jak echo. W książce poznajemy osobowość artystyczną Katarzyny Kobro ukrytą w cieniu męża Władysława Strzemińskiego. Odkrywamy los ludzi zniszczonych przez wojnę. Znakomitych artystów żyjących w materialnej i emocjonalnej nędzy. Po przeczytaniu książki pozostaje świadomość, że większość fascynującego dorobku Kobro pozostanie na zawsze tajemnicą.

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.