Architektura MuratorKrytykaKonstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem

Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem

Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.

Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem
BUGA Fibre Pavilion, detal konstrukcji; fot. © ICD/ITKE University of Stuttgart

Agnieszka Radziszewska: Na uniwersytecie w Stuttgarcie założył Pan Institute for Computational Design and Construction. Czym zajmuje się ta placówka?

Achim Menges: Na naszym uniwersytecie istnieje długa tradycja pracy interdyscyplinarnej, nie tylko między architektami i inżynierami, ale także przedstawicielami wielu innych dyscyplin, w tym inżynierii mechanicznej, inżynierii produkcji czy nauk przyrodniczych. Interdyscyplinarne podejście wpływa na rozwój nowych typów architektury i samej inżynierii. Jednym z najlepszych przykładów jest tu oczywiście praca Freia Otta.

A sam instytut?

Staramy się pielęgnować i wspierać rozwój tej interdyscyplinarnej pracy, o której wspomniałem. Badamy jak inżynieria i architektura mogą się wzajemnie przenikać i jak w ten sposób można tworzyć nowe formy architektury. Staramy się robić to w kontekście technologii cyfrowych. Jesteśmy przekonani, że nie są one tylko środkiem do rozszerzenia metod, które już mamy. Nie chodzi o cyfryzację tego, co znane. Uważamy, że istnieją możliwości ponownego przemyślenia tego, jak projektujemy czy budujemy przy pomocy technologii cyfrowych i wykorzystania ich potencjału zmiany.

Frei Otto był również profesorem na uniwersytecie w Stuttgarcie. Jak wpłynął na Pana pracę?

Jego dokonania są jedną z głównych inspiracji dla badań, które prowadzę przez ostatnie dwie dekady, a także prac, które realizujemy w ICD w dwojaki sposób. Z jednej strony, wykorzystujemy interdyscyplinarne podejście, którego pionierem był Frei Otto. Współpracujemy między innymi z przyrodnikami. Spoglądamy na biologię jak na wzór do naśladowania dla wyższego poziomu integracji formy, materiału i struktury. Z drugiej strony, interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Chodzi więc o motywację ekologiczną, o to, by móc budować przy użyciu jak najmniejszej ilości zasobów i energii bez uszczerbku dla wyrazistości i jakości architektury. Frei Otto jest tu dla nas prawdziwą inspiracją. Jego twórczość pokazuje jak ominąć dialektykę często obecną w dyskursie o architekturze, że można zrobić coś skutecznego i efektywnego albo wyrazistego i ciekawego. Myślę, że w jego pracach widać, że obie te rzeczy mogą się łączyć. I to oczywiście również staramy się osiągnąć w kontekście technologii cyfrowych.

Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.