Architektura MuratorKrytykaMarcin Popkiewicz, Świat na rozdrożu

Marcin Popkiewicz, Świat na rozdrożu

Ta popularno-naukowa lektura o współczesnym świecie, jest jednocześnie fascynującą i przerażającą opowieścią o mechanizmach i sposobie jego funkcjonowania – ekonomii, gospodarce i ekologii. Autor, w oparciu o ogólnodostępne dane i fakty z różnych dziedzin, wyciąga wnioski, których nie lubimy i nie chcemy dostrzegać – recenzja Tomasza Głowackiego.

Świat na rozdrożu
Marcin Popkiewicz, Świat na rozdrożu, Wydawnictwo Sonia Draga 2012

Obok tej książki nie sposób przejść obojętnie, nawet jeśli z dużym sceptycyzmem podchodzimy do wszelkiego rodzaju skrajności. Jest na tyle przekonująca, iż zmusza do zmiany widzenia rzeczywistości, kształtując pełną odpowiedzialności świadomość. Ta popularno -naukowa lektura o współczesnym świecie, jest jednocześnie fascynującą i przerażającą opowieścią o mechanizmach i sposobie jego funkcjonowania – ekonomii, gospodarce i ekologii. Autor, w oparciu o ogólnodostępne dane i fakty z różnych dziedzin, wyciąga wnioski, których nie lubimy i nie chcemy dostrzegać.

Na ich podstawie wskazuje na rychłe pożegnanie z dobrodziejstwami cywilizacji, jeśli dalej gospodarka światowa bazować będzie na globalnym systemie długu finansowego oraz rabunkowej eksploatacji środowiska. Apokaliptyczne wizje nie są niczym nowym, jednakże ta wydaje się boleśnie realna, gdyż dotyczy konsekwencji wzrostu wykładniczego, w którego trybach ludzkość się znajduje. Docieramy do granic pojemności ekologicznej naszej planety. Lecz wcale tak nie musi być, jeśli obowiązujący scenariusz wzrostu gospodarczego zastąpimy jego zrównoważonym rozwojem. Ostatnie stronice książki ukazują jak tego dokonać, co w dużym skrócie można ująć znaną architektom maksymą – mniej znaczy więcej, która i w tym szczególnie trudnym przypadku może okazać się tą właściwą.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.