Architektura MuratorKrytykaMity modernizmu. Nowy numer kwartalnika Autoportret

Mity modernizmu. Nowy numer kwartalnika Autoportret

Czy obrazy i teksty powstałe około sto lat temu mogą powiedzieć coś o naszej nowoczesności? Czy współczesny renesans modernizmu jest dziś czymś więcej niż podyktowaną rynkowo modą? Jubileuszowy numer czasopisma Autoportret podejmuje temat mitów modernizmu.

Mity modernizmu

Modernizm w architekturze przeżywa współcześnie renesans, ale jest to zainteresowanie głównie uwodzącą estetyką. (...) W kontekście dyktowanego modą zachwytu nad modernistyczną formą stawiamy sobie tutaj za cel pogłębienie refleksji na temat idei i historyczności modernizmu, a także świadomości wymogów czasu, w jakim te ikoniczne budynki i teksty powstały. Choć nie przemawia już do nas paradygmat wzrostu i postępu, nie prowadzą nas w świetlaną przyszłość idealistyczni pionierzy, a po historii XX wieku i wobec współczesnych groźnych pomruków trudno wierzyć w nowego człowieka, to jednak relacja z modernizmem nie przestaje głęboko naznaczać teraźniejszości. - pisze we wstępie do najnowszego Autoportretu Dorota Leśniak-Rychlak.

W numerze:

- Dorota Jędruch wznawia śledztwo w sprawie okoliczności śmierci modernizmu,
- Panayotis Tournikiotis dowodzi, że Le Corbusier stawiał za wzór architekturze współczesnej Partenon z V w. p.n.e.
- Hilde Heyenen stawia nowe pytania o relację modernizmu i kolonializmu
- Jakub Woynarowski pisze o siatce, również nowożytnej – a także - rysuje
- Vladmír Czumalo wyjaśnia w jaki sposób międzynarodowy język funkcjonalizmu stał się stylem narodowym w międzywojennej Czechosłowacji
- David Crowley dyskutuje Dorotą Leśniak-Rychlak i Michałem Wiśniewskim o pędzie do nowoczesności oraz relacjach władzy i architektury w krajach za żelazną kurtyną
- Reinier de Graaf z OMA po lekturze Piketty’ego pokazuje w jaki sposób architektura obecnie jest narzędziem w rękach kapitału

Tagi:
Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika Fotograficzny przekrój przez modernistyczną architekturę ZSRR: od Uralu po koło podbiegunowe. Album „Concrete Siberia” odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej Północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz najróżniejsze formy bloków z wielkiej płyty.
Dzielnicowy patriotyzm po warszawsku Dzielnicowy patriotyzm - taki tytuł nosi nowy cykl spotkań on-line Muzeum Powstania Warszawskiego. Po stołecznych osiedlach mieszkaniowych oprowadza architekt i varsavianista Grzegorz Mika.
Piękno betonu – miłość do nagości Beton rozpoczynał skromnie. Materiał konstrukcyjny, który znikał pod płaszczem wykończeniowych powłok zewnętrznych. Brutalizm zapoczątkował jednak jego nowe życie jako oryginalnego detalu architektonicznego.
Narkomfin - modernizm w moskiewskim wydaniu Narkomfin to blok mieszkalny wzniesiony dla wysokich rangą radzieckich urzędników Narodowego Komisariatu Finansów w Moskwie. Projekt stał się okazją do testowania nowych teorii wokół życia kolektywnego i powiązanych z nią form architektonicznych.
Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim: miasto ogłasza przetarg w formule PPP Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim ma szansę stanąć w połowie 2023 roku. Władze miasta ogłosiły właśnie postępowanie na wybór partnera, który wybuduje i poprowadzi nową Emilię.
Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.