Architektura MuratorKrytykaProjekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz

Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz

Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.

Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz
Roland Stańczyk i jedno z zaprojektowanych przez niego wnętrz; fot. Hanna Długosz, Arek Markowicz

„Projekt WYWIAD” to cykl rozmów z cenionymi projektantami, którego producentem jest Stowarzyszenie Architektów Wnętrz. Dotychczas bohaterami kolejnych rozmów byli: Magdalena Smolanka, Anna Olga Chmielewska i Jola Skóra oraz Jacek Tryc. W najnowszym odcinku głos zabiera Roland Stańczyk. Czym jest dla niego projektowanie? Jak powinno przebiegać, by dało najlepszy efekt? Gdzie szukać istoty twórczego rozwoju? Wnętrza powinny funkcjonować w kontekście otoczenia, korespondować z nim. A moja praca polega właśnie na poszukiwaniu optymalnych rozwiązań i godzeniu pragnień klientów z zastaną sytuacją – ocenia bohater nagrania. Bardzo mi zależy, by mieszkania odzwierciedlały upodobania i były wypełnione osobowością osób, dla których je tworzę – podkreśla.

Zdaniem Stańczyka nie ma dobrej architektury wnętrz bez dialogu, porozumienia między architektem a inwestorem. Musimy poznać oczekiwania klienta. Sposób, w jaki żyje. Jak patrzy na świat. Co mu się podoba. Co sprawia mu przyjemność. W jakich rytmach dnia funkcjonuje. Bardzo ważne jest, by spróbować zaangażować inwestora w proces projektowy – tak by stał się partnerem współtworzącym przestrzeń dla samego siebie. Wtedy ona będzie miała największe szanse zadowolić go w przyszłości.

W odczuciu Stańczyka kluczową cechą dobrego architekta wnętrz jest wrażliwość na piękno wewnątrz i wokół człowieka. Co poza tym? Bardzo solidna wiedza, stale pogłębiana. Przydaje się odrobina talentu i trudnego do uchwycenia wyczucia, które po prostu się ma albo nie ma. Uważam jednak, że ogromnie ważne jest wykształcenie kierunkowe. Daje bardzo mocne podstawy. Wiedzę techniczną. Wiedzę z teorii funkcjonalności. Wiedzę historyczną. Uczymy się kompozycji, uczymy się o kolorach, przede wszystkim umiemy dobierać proporcje – wymienia. Ale, jak zaznacza, rozwój architekta wnętrz nie kończy się wraz z uzyskaniem dyplomu. W naszym zawodzie jest tak, że w pewnym momencie to my sami musimy sobie ustalać standardy i stawiać przed sobą wyzwania. Nie wolno zaprzestać pracy nad sobą – podkreśla.

Jakiego rodzaju nadzieje wiąże architekt z postępem technicznym? Co niepokoi go w świecie, a gdzie z kolei odnajduje ukojenie? Jakiego typu emocje budzi w nim sztuka? Zobacz najnowszy odcinek cyklu „Projekt WYWIAD”.

 

Nowoczesna kuchnia: nowe trendy i rozwiązania dla nowoczesnej kuchni Jak wygląda dziś nowoczesna kuchnia? Zwykle jest otwarta na salon lub jadalnię. Dominują więc szlachetne materiały, odporne na zabrudzenia i upływ czasu, oraz pomysłowe rozwiązania, pozwalające ukryć elementy wyposażenia i różne kuchenne utensylia. Podpowiadamy, jak urządzić funkcjonalną, nowoczesną kuchnię?
Szkło polimerowe: sprawdzony materiał do wnętrz prywatnych i publicznych Szkło polimerowe doskonale sprawdzi się nie tylko w aranżacji kuchni czy łazienki, ale też nowoczesnego butiku czy przestrzeni hotelowej. Dostępne dziś laminaty szklane są bardziej odporne na pękanie i znacznie lżejsze niż tradycyjne szkło, a dodatkowo cechuje je większa odporność na zarysowania i wyjątkowa elastyczność.
Architekt Wnętrz – pobierz nowe wydanie! W najnowszym wydaniu magazynu „Architekt Wnętrz” m.in. prezentacja niecodziennej adaptacji XIV-wiecznego kościoła w Gironelli, rozmowa z projektantką Mają Ganszyniec, trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych.
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Wnętrze Roku SAW 2022: startuje II edycja konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie Rusza II edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Jurorzy wyłonią najlepsze wnętrza prywatne i publiczne z lat 2019-2022. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym konkursu.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.