Architektura MuratorKrytykaŚladami Bauhausu w jego stulecie

Śladami Bauhausu w jego stulecie

W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.

Śladami Bauhausu w jego stulecie
Archiwum Bauhaus/Muzeum Designu, autorzy: Walter Gropius, Alex Cvijanovic, Hans Bandel, 1976-1979; fot. Tillmann Franzen, tillmannfranzen.com, VG Bild-Kunst, Bonn 2018

W 2019 roku mija 100 lat od założenia Bauhausu. Z okazji jubileuszu otwarto dwa nowe muzea: Muzeum Bauhausu w Weimarze oraz Muzeum Bauhausu w Dessau, a także tymczasowy pawilon informacyjny w Krefeld. Na 2022 rok zaplanowano oddanie do użytku Archiwum Bauhausu i Muzeum Designu w Berlinie. W jubileuszowym roku wiele instytucji, także poza granicami Niemiec, organizuje warsztaty i wystawy pokazujące oddziaływanie myśli Bauhausu w różnych krajach i regionach Europy oraz świata. Uczelnia powstała w Weimarze w 1919 roku. Założył ją architekt Walter Gropius. Bauhaus narodził się z zespolenia dwóch istniejących wcześniej instytucji: Akademi Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosła Artystycznego stworzonej przez belgijskiego projektanta Henry’ego van de Velde. Nowo powstała uczelnia łączyła sztukę i rzemiosło, była tętniącą życiem szkołą pomysłów i polem do eksperymentów w sztuce, projektowaniu, architekturze i metodach edukacyjnych. Działała zgodnie z interdyscyplinarnymi założeniami i z perspektywą międzynarodową. Wdrażała politykę równego traktowania mężczyzn i kobiet. Tutaj młodzi utalentowani artystycznie studenci mieli doprowadzić sztukę, architekturę i rzemiosło do optymalnego sojuszu i tworzyć budynki jako syntezę wszystkich tych dyscyplin. Bauhaus funkcjonował przez 14 lat w trzech niemieckich miastach: Weimarze (Staatliches Bauhaus, 1919-1925), Dessau (Hochschule für Gestaltung, 1925-1932) i Berlinie (jako prywatny instytut edukacyjny, 1932-1933) – pod kierownictwem trzech różnych dyrektorów-architektów, będących czołowymi projektantami tamtych czasów: Waltera Gropiusa, Hannesa Meyera oraz Ludwiga Miesa van der Rohe. Po przejęciu władzy w Niemczech naziści zamkęli szkołę. Mimo że została zliwidowana, jej nauczyciele i uczniowie nadal rozpowszechniali wypracowane tam ideały, opuszczając Niemcy i emigrując do krajów całego świata. Styl Bauhausu stał się jednym z najbardziej wpływowych nurtów w nowoczesnym wzornictwie i architekturze. Również bauhausowski sposób nauczania jest nadal analizowany i podejmowany na nowo w nowoczesnych szkołach kształcących architektów, artystów i projektantów. Prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem, jego historią oraz aktualną rocznicą.

Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję cyklu Spotkania z modernizmem. Tym razem gośćmi wieczoru będą badacze architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji na temat modernistycznego dziedzictwa Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.
Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Szklany Dom - mit a rzeczywistość 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.
Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA] Znamy wyniki szóstej edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Odbywające się cyklicznie wydarzenie przyciąga amatorów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski.
Modernizacja Okrąglaka w Poznaniu W ubiegłym tygodniu publikowaliśmy artykuł poświęcony zagrożonemu wyburzeniem budynkowi Państwowego Domu Towarowego w Lublinie. Dziś prezentujemy przykład pieczołowitej modernizacji innego PDT-u - poznańskiego Okrąglaka, awangardowego dzieła Marka Leykama z lat 50.