Architektura MuratorKrytykaTopografías operativas, „Quaderns. D’arquitectura i urbanisme” pod redakcją Manuela Gausy

Topografías operativas, „Quaderns. D’arquitectura i urbanisme” pod redakcją Manuela Gausy

Teksty teoretyczne przeplatane są projektami związanymi z przewodnim tematem magazynu – Operatywnymi topografiami. Przedni zestaw, choć sprzed 17 lat, intryguje i zachęca do lektury. Także nieco zawstydza, gdy pomyślimy, że wciąż nieliczne w Polsce budynki w duchu operatywnych topografii, jak Muzeum Przełomów w Szczecinie czy MCK w Katowicach, pojawiają się dopiero teraz – recenzja Tomasza Głowackiego.

220. numer katalońskiego magazynu „Quadrens” z 1998 roku ciągle wydaje się świeży. Był jednym z pierwszych, po przełomowym okresie krystalizowania się teorii „foldingu”, który omawiał architekturę sztucznej topografii jeszcze przed publikacjami Aarona Betsky’ego Landscrapers: Building with the Land (2002) czy Andreasa i Ilki Ruby Groundscapes: The Rediscovery of the Ground in Contemporary Architecture (2006). Artykuły teoretyków-publicystów tej rangi co Mauel Gausa, Jose Antonio Sosa i Greg Lynn, dostarczają refleksji dla nowej formuły projektowania – tworzenia budynków nie jako rzeźb w przestrzeni lecz przenikających się warstw terenu.

Teksty teoretyczne przeplatane są projektami związanymi z tematem magazynu – Operatywnymi topografiami – którą to nazwę dostarczył artykuł Alejandro Zaera- Polo ilustrowany projektami jego biura FOA. Poza nimi periodyk opisuje realizacje autorstwa m.in. pracowni Neutelings-Riedijk, Stevena Holla, Bena van Berkela czy Shoei Yoh. O projektach Françoisa Roche’a pisze Philippe Rahm, znany twórca efemerycznej architektury klimatu. Przedni zestaw, choć sprzed 17 lat, intryguje i zachęca do lektury. Także nieco zawstydza, gdy pomyślimy, że wciąż nieliczne w Polsce budynki w duchu operatywnych topografii, jak Muzeum Przełomów w Szczecinie czy MCK w Katowicach („A-m” 8/2015), pojawiają się dopiero teraz. Lecz, co by nie mówić, lepiej późno niż wcale.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.