Architektura MuratorKrytykaTopografías operativas, „Quaderns. D’arquitectura i urbanisme” pod redakcją Manuela Gausy

Topografías operativas, „Quaderns. D’arquitectura i urbanisme” pod redakcją Manuela Gausy

Teksty teoretyczne przeplatane są projektami związanymi z przewodnim tematem magazynu – Operatywnymi topografiami. Przedni zestaw, choć sprzed 17 lat, intryguje i zachęca do lektury. Także nieco zawstydza, gdy pomyślimy, że wciąż nieliczne w Polsce budynki w duchu operatywnych topografii, jak Muzeum Przełomów w Szczecinie czy MCK w Katowicach, pojawiają się dopiero teraz – recenzja Tomasza Głowackiego.

220. numer katalońskiego magazynu „Quadrens” z 1998 roku ciągle wydaje się świeży. Był jednym z pierwszych, po przełomowym okresie krystalizowania się teorii „foldingu”, który omawiał architekturę sztucznej topografii jeszcze przed publikacjami Aarona Betsky’ego Landscrapers: Building with the Land (2002) czy Andreasa i Ilki Ruby Groundscapes: The Rediscovery of the Ground in Contemporary Architecture (2006). Artykuły teoretyków-publicystów tej rangi co Mauel Gausa, Jose Antonio Sosa i Greg Lynn, dostarczają refleksji dla nowej formuły projektowania – tworzenia budynków nie jako rzeźb w przestrzeni lecz przenikających się warstw terenu.

Teksty teoretyczne przeplatane są projektami związanymi z tematem magazynu – Operatywnymi topografiami – którą to nazwę dostarczył artykuł Alejandro Zaera- Polo ilustrowany projektami jego biura FOA. Poza nimi periodyk opisuje realizacje autorstwa m.in. pracowni Neutelings-Riedijk, Stevena Holla, Bena van Berkela czy Shoei Yoh. O projektach Françoisa Roche’a pisze Philippe Rahm, znany twórca efemerycznej architektury klimatu. Przedni zestaw, choć sprzed 17 lat, intryguje i zachęca do lektury. Także nieco zawstydza, gdy pomyślimy, że wciąż nieliczne w Polsce budynki w duchu operatywnych topografii, jak Muzeum Przełomów w Szczecinie czy MCK w Katowicach („A-m” 8/2015), pojawiają się dopiero teraz. Lecz, co by nie mówić, lepiej późno niż wcale.

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.