Architektura MuratorKrytykaWohngenossenschaften in Zürich – Gartenstädte und neue Nachbarschaften

Wohngenossenschaften in Zürich – Gartenstädte und neue Nachbarschaften

Książka Dominique’a Boudeta opowiada o fenomenie budownictwa spółdzielczego. W 1998 roku rada Zurychu ogłosiła program 10 000 mieszkań w 10 lat jako reakcję na kryzys mieszkaniowy. Rozwiązania wypracowane od tego czasu znacząco się zmieniały. Dzięki systemowi konkursów oraz naciskowi na innowacyjne projektowanie, mieszkalnictwo spółdzielcze stało się generatorem nowych pomysłów zarówno w skali mieszkania czy domu, jak i tkanki miejskiej. Budynki i rozwiązania urbanistyczne mogą posłużyć jako modelowe rozwiązania do zastosowania w innych państwach – recenzja Wojciecha Koteckiego.

Wohngenossenschaften in Zürich – Gartenstädte und neue Nachbarschaften

Szwajcarska architektura kojarzy się przede wszystkim z nazwiskami światowej sławy projektantów takich, jak Herzog & de Meuron, Peter Zumthor, Valerio Oligiati, Christian Kerez oraz ich wysublimowanymi, ikonicznymi budynkami. Książka Wohngenossenschaften in Zürich nie skupia się jednak na wyrafinowanych domach za astronomiczne pieniądze, a opowiada o fenomenie budownictwa spółdzielczego. Jego historia sięga w Zurychu roku 1900. Od tamtego czasu segment niekomercyjny reguluje rynek mieszkaniowy w czasach kryzysu i doraźnie dostarcza potrzebne nowe mieszkania. W 1998 roku rada Zurychu ogłosiła program 10 000 mieszkań w 10 lat jako reakcję na kryzys mieszkaniowy – wyludnianie się i degradację miasta w latach 90. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Tylko w zeszłym roku w Zurychu powstało 1320 mieszkań komunalnych i spółdzielczych – najwięcej od lat 50. Rozwiązania wypracowane w ciągu ostatnich 15 lat znacząco się zmieniały. Dzięki systemowi konkursów oraz naciskowi na innowacyjne projektowanie, mieszkalnictwo spółdzielcze stało się generatorem nowych pomysłów zarówno w skali mieszkania czy domu, jak i tkanki miejskiej. Budynki i rozwiązania urbanistyczne wypracowane w tym okresie mogą posłużyć jako modelowe rozwiązania do zastosowania w innych państwach. Czy hasło programu Mieszkanie plus: 80 000 mieszkań w ciągu dekady przyniesie równie dobry efekt? Zobaczymy. Lektura tej pozycji wydaje się dziś w naszym kraju bardzo pożądana.

Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.
Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.