Architektura MuratorKrytykaWohngenossenschaften in Zürich – Gartenstädte und neue Nachbarschaften

Wohngenossenschaften in Zürich – Gartenstädte und neue Nachbarschaften

Książka Dominique’a Boudeta opowiada o fenomenie budownictwa spółdzielczego. W 1998 roku rada Zurychu ogłosiła program 10 000 mieszkań w 10 lat jako reakcję na kryzys mieszkaniowy. Rozwiązania wypracowane od tego czasu znacząco się zmieniały. Dzięki systemowi konkursów oraz naciskowi na innowacyjne projektowanie, mieszkalnictwo spółdzielcze stało się generatorem nowych pomysłów zarówno w skali mieszkania czy domu, jak i tkanki miejskiej. Budynki i rozwiązania urbanistyczne mogą posłużyć jako modelowe rozwiązania do zastosowania w innych państwach – recenzja Wojciecha Koteckiego.

Wohngenossenschaften in Zürich – Gartenstädte und neue Nachbarschaften

Szwajcarska architektura kojarzy się przede wszystkim z nazwiskami światowej sławy projektantów takich, jak Herzog & de Meuron, Peter Zumthor, Valerio Oligiati, Christian Kerez oraz ich wysublimowanymi, ikonicznymi budynkami. Książka Wohngenossenschaften in Zürich nie skupia się jednak na wyrafinowanych domach za astronomiczne pieniądze, a opowiada o fenomenie budownictwa spółdzielczego. Jego historia sięga w Zurychu roku 1900. Od tamtego czasu segment niekomercyjny reguluje rynek mieszkaniowy w czasach kryzysu i doraźnie dostarcza potrzebne nowe mieszkania. W 1998 roku rada Zurychu ogłosiła program 10 000 mieszkań w 10 lat jako reakcję na kryzys mieszkaniowy – wyludnianie się i degradację miasta w latach 90. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Tylko w zeszłym roku w Zurychu powstało 1320 mieszkań komunalnych i spółdzielczych – najwięcej od lat 50. Rozwiązania wypracowane w ciągu ostatnich 15 lat znacząco się zmieniały. Dzięki systemowi konkursów oraz naciskowi na innowacyjne projektowanie, mieszkalnictwo spółdzielcze stało się generatorem nowych pomysłów zarówno w skali mieszkania czy domu, jak i tkanki miejskiej. Budynki i rozwiązania urbanistyczne wypracowane w tym okresie mogą posłużyć jako modelowe rozwiązania do zastosowania w innych państwach. Czy hasło programu Mieszkanie plus: 80 000 mieszkań w ciągu dekady przyniesie równie dobry efekt? Zobaczymy. Lektura tej pozycji wydaje się dziś w naszym kraju bardzo pożądana.

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.
„Najlepsze miasto świata” w finale Nagrody Literackiej Nike Ogłoszono finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. W finałowej siódemce jest „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” Grzegorza Piątka. Przypominamy recenzję książki, jaka ukazała się na łamach „Architektury-murator”.
Maksimum śląskiej architektury Przewodnik był dobrą okazją, by śmielej oddzielić budownictwo od architektury. Ale książkę cechuje maksymalistyczne podejście: prezentacja aż 120 realizacji – Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje książkę Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim”. Tylko w wydaniu cyfrowym: fragment publikacji do pobrania.
ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika po Warszawie, tym razem poświęconego architekturze Śródmieścia Północnego. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciek Drążkiewicz, Mateusz Gryzło, Maria Łomiak i Peter Łyczkowski, a tekstami opatrzyli varsavianista Michał Kempiński i historyczka sztuki Ewa Ziajkowska.