Wystawa holenderska - nagroda za koncepcję

i

Autor: Archiwum Architektury Performans Sculpting Fear autorstwa Juliana Hetzela zorganizowany w ramach holenderskiego udziału w sekcji Tribes. Fot. Tineke de Lange

Wystawa holenderska – nagroda za koncepcję

2015-08-22 14:14

Badania w terenie, opisywanie i fotografowanie praskiej starówki, a czasem drobne prowokacje – udział Holendrów był jedną z tych akcji, które chętnie podejmują dziś w przestrzeni miejskiej teatry.

Nazwa obiektuHolenderska wystawa narodowa: Between Realities: Fight, Flee, Shelter, Negotiate or Surrender – Złoty medal PQ2015 za koncepcję kuratorską wystawy (Gold Medal PQ2015 for Curatorial Concept of an Exhibition)

Opis autorski

Program Between Realities to toczące się bez przerwy badania w przestrzeni publicznej dzielnicy Praha 1, będacej samym centrum Pragi. Składają się na nie niewielkie interwencje, rozpoznania kartograficzne i publiczne dyskusje. Wyniki są przetwarzane i publikowane na żywo w Natychmiastowym Oddziale Wydawniczym – przestrzeni holenderskiej ekspozycji w pałacu Colloredo-Mansfeld. (...) Wykorzystujemy narzędzia i metody scenografii do mapowania rzeczywistości handlu, turystyki, historii, polityki, pracy i sztuki, aby wydobyć lub zakwestionować ich scenografię lub nawet ją zmienić. Jak funkcjonują te rzeczywistości? Jak są zainscenizowane? Jaka jest ich scenografia i co ma ona wspólnego z tym, jak ludzie się zachowują, myślą, postrzegają i doświadczają? I najważniejsze – jak te różne rzeczywistości odnoszą się do siebie nawzajem i w jaki sposób radzimy sobie z ich złożonością? Czy uciekamy, walczymy, chowamy się, negocjujemy, a może się poddajemy?

Uzasadnienie jury

Jury było pod wrażeniem kompleksowości koncepcji. Scenografia jest tu używana do zrozumienia miasta, a to z kolei skłania nas do ponownego przemyślenia, czym ona sama jest i co może zdziałać. Proces dokumentacji pozwoli temu projektowi rozwijać się i oddziaływać, nawet gdy PQ2015 już się zakończy.