Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci

i

Autor: Archiwum Architektury Akademik na Solcu, proj. Grupa 5 Architekci

Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci

2021-07-06 17:50

Rozpoczęła się realizacja prywatnego akademika na warszawskim Solcu. Na potrzeby domu studenckiego zaadaptowany zostanie modernistyczny biurowiec z lat 60. Projekt nowego obiektu opracowało biuro Grupa 5 Architekci.

Nazwa obiektuAkademik na Solcu
Adres obiektuWarszawa, ul. Solec 22
AutorzyGrupa 5 Architekci
Generalny wykonawcaFBI Tasbud
InwestorZeitgeist Asset Management
Powierzchnia użytkowa5239.0 m²
Data realizacji (koniec)2022

Zespół budynków przy ul. Solec 22 powstał w 1961 roku dla Biura Projektów Służby Zdrowia. Kompleks składał się z dwóch obiektów, 8- i 12-piętrowego, a jego autorami byli Tomasz Banaszek, Stanisław Roszczyk i Edmund Sokołowski. Ostatnio mieściły się tam biura na wynajem. Trzy lata temu wieżowce kupiła firma Zeitgeist Asset Management, planując ich przebudowę na prywatny akademik. Projekt adaptacji zleciła pracowni Grupa 5 Architekci. Według koncepcji nowy dom studencki zaoferuje 149 pokoi, w tym apartamenty premium oraz pokoje dla osób z niepełnosprawnościami. Na miejscu studenci będą mogli korzystać m.in. z pralni samoobsługowej oraz pomieszczenia do przechowywania rowerów. Na dolnych kondygnacjach znajdą się lokale usługowe, w tym sklepy i punkty gastronomiczne.

Czytaj też: URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group |Schemat domu studenckiego został zaprojektowany na wzór bardzo nowoczesnych akademików, które mieliśmy możliwość oglądać m.in. w Amsterdamie i w Kopenhadze. Nadrzędnym celem, przyświecającym projektowi, była integracja mieszkańców. Obiekt posiadać więc będzie wspólne kuchnie, sale wielofunkcyjne, wyposażone w miękkie kanapy i pufy, gdzie będzie można słuchać muzyki, organizować imprezy, projekcje filmów czy odczyty – tłumaczy architekt Rafał Zelent z pracowni Grupa 5 Architekci.

Nowy akademik na Solcu już w 2022 roku

Mimo tych wszystkich udogodnień, zabudowa zachowa charakter architektury lat 60., w tym m.in. kompozycję elewacji i oryginalną klatkę schodową. Powierzchnia użytkowa nowego akademika na Solcu wyniesie 5239 m². Zespół ma zostać oddany do użytku na przełomie września i października 2022 roku. Opracowana przez nas koncepcja warszawskiego akademika na Solcu, wcześniej sprawdziła się w Pradze. Uważnie analizujemy potrzeby studentów w Polsce i mamy nadzieję zapewnić im podobne warunki mieszkania, które świetnie zdały egzamin w Czechach – czyli wysokiej jakości zakwaterowanie w pokojach jedno- i dwuosobowych, w doskonałej lokalizacji i w przystępnych cenach – mówi Zdena Noack, dyrektor zarządzająca Zeitraum, spółki córki Zeitgeist, która jako operator zajmie się zarządzaniem domami studenckimi w Polsce. Zeitraum jest drugim największym i najbardziej profesjonalnym operatorem domów studenckich w Czechach, który działa na rynku od pięciu lat i obecnie zarządza 460 łóżkami w domach studenckich oraz 144 łóżkami w 53 apartamentach serwisowanych.

ZAPISZ SIĘ

Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci

i

Autor: Archiwum Architektury Akademik na Solcu, proj. Grupa 5 Architekci

Gdzie powstanie nowy akademik na Solcu

Polecany artykuł:

Akademik BaseCamp w Łodzi