Architektura MuratorRealizacjeURBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group

URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group

URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.

URBAN RIGGER – pływający akademik od  Bjarke Ingels Group
Zespół URBAN RIGGER w Kopenhadze, proj. Bjarke Ingels Group. W 2017 roku obiekt znalazł się w finale World Architecture Festival (WAF); fot. urbanrigger.com

Pierwsza jednostka URBAN RIGGER według projektu duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group powstała na terenie dawnego portu przemysłowego w Kopenhadze już w 2016 roku. Dziś pływająca wioska studencka składa się 6 domów oferujących w sumie 72 komfortowo wyposażone mieszkania o powierzchni od 23 do 30 m². Każda jednostka zbudowana jest z dziewięciu 45-stopowych kontenerów transportowych ułożonych na pływającym betonowym fundamencie. Każda dysponuje własnym dokiem kajakowym, platformą do kąpieli i miejscem do grillowania, a także tarasem na dachu o powierzchni 65 m². Na dole, poniżej poziomu morza, znalazły się jeszcze pomieszczenia magazynowe i techniczne, duży salon z kuchnią i wspólna pralnia. Pływający, żelbetowy ponton dla pierwszej jednostki wykonała polska firma Erbud na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

URBAN RIGGER: duńska architektura i design

Cała konstrukcja miała być nie tylko trwała, ale też samowystarczalna i energooszczędna. Architekci, wykorzystując technologię o nazwie Hydro Source Heating, zaproponowali m.in. system wytwarzający ciepło z wody morskiej, a także panale fotowoltaiczne na dachu. Pompy ciepła, instalacje wodnego ogrzewania i chłodzenia podłogowego oraz wentylacji z odzyskiem dostarczyła firma Danfoss. Przy projektowaniu wnętrz i wyposażenia autorzy współpracowali z kolei z BoConcept. W częściach wspólnych stanęły sofy tej marki wykończone materiałem wykonanym w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek. W przestrzeniach URBAN RIGGER znajdziemy również stoły do pracy z kolekcji Billund i Torino oraz krzesła Ottawa i Adelaide. Inwestor, duńska spółka Udvikling Danmark, planuje realizacje podobnych pływających domów studenckich także w innych portach miejskich, m.in. w Hamburgu, Rotterdamie i San Francisco.

Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków! Wioletta Nowak i Szymon Bierówka z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwyciężyli w konkursie na projekt mieszkania w nowo powstającym akademiku Livinn Kraków.
De Spartaan – prefabrykowany akademik w Amsterdamie Budowa 16-kondygnacyjnego akademika w Amsterdamie zajęła zaledwie 12 miesięcy. Prefabrykowany obiekt liczący 361 mieszkań dla studentów zaprojektowało Studioninedots.
Dom studencki w Kampusie Służewiec – wyniki konkursu Władze UW we współpracy z SARP-em ogłosiły wyniki konkurs na projekt nowego domu studenckiego w Kampusie Służewiec. Najwyżej ocenione propozycje pracowni Projekt Praga, JEMS Architekci i Analog Piotra Śmierzewskiego.
Polskie akademiki modułowe w Wielkiej Brytanii Firma DMDmodular, specjalizująca się w budownictwie modułowym, wchodzi na rynek domów studenckich. Spółka będzie oferowała swoje rozwiązania m.in. w Wielkiej Brytanii.  
Zaprojektuj nowy akademik UW – startuje konkurs architektoniczny! Władze uczelni we współpracy z SARP-em ogłosiły konkurs na projekt domu studenckiego w Kampusie Służewiec. Jego architektura ma wyznaczać nowe standardy w projektowaniu akademików w Polsce.