Architektura MuratorRealizacjeURBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group

URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group

URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.

URBAN RIGGER – pływający akademik od  Bjarke Ingels Group
Zespół URBAN RIGGER w Kopenhadze, proj. Bjarke Ingels Group. W 2017 roku obiekt znalazł się w finale World Architecture Festival (WAF); fot. urbanrigger.com

Pierwsza jednostka URBAN RIGGER według projektu duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group powstała na terenie dawnego portu przemysłowego w Kopenhadze już w 2016 roku. Dziś pływająca wioska studencka składa się 6 domów oferujących w sumie 72 komfortowo wyposażone mieszkania o powierzchni od 23 do 30 m². Każda jednostka zbudowana jest z dziewięciu 45-stopowych kontenerów transportowych ułożonych na pływającym betonowym fundamencie. Każda dysponuje własnym dokiem kajakowym, platformą do kąpieli i miejscem do grillowania, a także tarasem na dachu o powierzchni 65 m². Na dole, poniżej poziomu morza, znalazły się jeszcze pomieszczenia magazynowe i techniczne, duży salon z kuchnią i wspólna pralnia. Pływający, żelbetowy ponton dla pierwszej jednostki wykonała polska firma Erbud na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

URBAN RIGGER: duńska architektura i design

Cała konstrukcja miała być nie tylko trwała, ale też samowystarczalna i energooszczędna. Architekci, wykorzystując technologię o nazwie Hydro Source Heating, zaproponowali m.in. system wytwarzający ciepło z wody morskiej, a także panale fotowoltaiczne na dachu. Pompy ciepła, instalacje wodnego ogrzewania i chłodzenia podłogowego oraz wentylacji z odzyskiem dostarczyła firma Danfoss. Przy projektowaniu wnętrz i wyposażenia autorzy współpracowali z kolei z BoConcept. W częściach wspólnych stanęły sofy tej marki wykończone materiałem wykonanym w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek. W przestrzeniach URBAN RIGGER znajdziemy również stoły do pracy z kolekcji Billund i Torino oraz krzesła Ottawa i Adelaide. Inwestor, duńska spółka Udvikling Danmark, planuje realizacje podobnych pływających domów studenckich także w innych portach miejskich, m.in. w Hamburgu, Rotterdamie i San Francisco.

W Warszawie powstaje kolejny akademik sieci Student Depot W Warszawie powstaje drugi prywatny akademik sieci Student Depot. Trzynastokondygnacyjny budynek u zbiegu ulicy Modzelewskiego i alei Wilanowskiej zaprojektowała pracownia 4am Architekci.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Akademik BaseCamp Mamut we Wrocławiu Ze względu na skomplikowaną strukturę dokumentacja projektu powstała w technologii BIM. Wykonano również skan 3D całego obiektu. Na podstawie otrzymanej chmury punktów opracowano inwentaryzację 2D oraz precyzyjny model stanu istniejącego. O wyzwaniach związanych z adaptacją dawnych zakładów piekarniczych Mamut na dom studencki piszą Maciej Dudkiewicz i Mikołaj Stępień.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków! Wioletta Nowak i Szymon Bierówka z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwyciężyli w konkursie na projekt mieszkania w nowo powstającym akademiku Livinn Kraków.