Architektura MuratorProjektyArchitektura, która uczy – wyniki konkursu na projekt szkoły przy ul. Zaruby w Warszawie

Architektura, która uczy – wyniki konkursu na projekt szkoły przy ul. Zaruby w Warszawie

Pracownia Macieja Siudy zwyciężyła w konkursie na projekt nowego kompleksu oświatowego w Warszawie.

Architektura, która uczy – wyniki konkursu na projekt szkoły przy ul. Zaruby w Warszawie
Kompleks oświatowy przy ul. Zaruby w Warszawie, I nagroda, proj. Pracownia Projektowa OOA Macieja Siudy, dzięki uprzejmości urzędu m.st. Warszawy

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na wykonanie koncepcji kompleksu przedszkolno-szkolnego przy ul. Zaruby na Ursynowie władze miasta ogłosiły 30 czerwca. W skład jury, pod przewodnictwem architekta Jerzego Grochulskiego, weszli: Bożena Głażewska z Biura Edukacji m.st. Warszawy, Ewa Kaźmierczak i Monika Komorowska z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Robert Kempa, burmistrz dzielnicy Ursynów, Joanna Sienicka, koordynator Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, Alicja Pacewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, a także architekc Maciej Lewandowski, Jan Sukiennik i Mateusz Świętorzecki. Spośród 24 nadesłanych prac sędziowie wyłonili sześciu laureatów. Pierwszą nagrodę otrzymała Pracownia Macieja Siudy, drugą – M.O.C. Architekci z Katowic, a trzecią – Jakub Heciak z Kielc. Jury przyznało też dwa równorzędne wyróżnienia I stopnia – pracowni Staruń Wanik Architekci z Warszawy i GAB Piotr Grabowski Architekt z Poznania oraz jedno wyróżnienie II stopnia – Pracowni Architektonicznej studio4SPACE z Krakowa.

Budynki użyteczności publicznej powinny być wyłaniane w konkursach. Jest to dla mnie zaszczytna sytuacja, bo po raz pierwszy współpracowaliśmy z dzielnicą przy organizacji konkursu architektonicznego dla szkoły. Jest to moment, kiedy wprowadzamy nową jakość w zamówieniach publicznych. Jesteśmy w trakcie przygotowywania zarządzenia, które wskaże tryb konkursowy jako podstawowy sposób wyboru projektów budynków użyteczności publicznej. Ważne jest to, że w tym trybie nie decyduje kryterium ceny, tylko jakość, która stanowi o wyborze wykonawcy dokumentacji projektowej – mówiła podczas ogłoszenia wyników Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Wybrana praca prezentuje bardzo bliskie mi podejście – przestrzeń wspomaga edukację rozumianą także jako społeczność szkolną – stwierdziła.

Architekci zaproponowali rozbudowany zespół składający się z siedmiu prostopadłościennych brył, zestawionych tak, by tworzyły dwa oddzielne kompleksy: szkolny i przedszkolny, oba z obszernymi, zielonymi dziedzińcami. Chcemy rozwinąć myślenie o budynkach szkolnych, tworząc architekturę, która uczy. Odsłaniamy reguły konstrukcyjne i inżynieryjne, jakimi rządzi się projektowanie. Pokazujemy system konstrukcyjny i jego elementy składowe: słupy, nadproża, podciągi, stropy i ściany nośne. Decydujemy się na szczerość formy i materiałów, tworząc wnętrze otwarte, wieloznaczne, pobudzające do działania. Poprzez racjonalną strukturę i wynikającą z niej formę, wzmacniamy spontaniczną aktywność poznawczą, niekonwencjonalne zachowania twórcze i samodzielne eksperymentowanie, tym samym potęgując przekaz edukacyjny – tłumaczą autorzy w opisie pracy. Zwycięski projekt proponuje też kompleksową koncepcję ogrodów szkolnych, zapewniających uczniom bezpośredni kontakt z naturą. Powierzchnia użytkowa nowego obiektu wyniesie ponad 8 tys. m2. Wszystkie nagrodzone prace można oglądać na wystawie pokonkonkursowej od 19 października do 7 listopada w siedzibie Urzędu Dzielnicy Ursynów przy al. KEN 61. We wtorek, 7 listopada o godz. 18.00 w tym samym miejscu odbędzie się dyskusja pokonkursowa (sala im. J. U. Niemcewicza, I piętro).

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.