Pracownia Architects for Urbanity, prowadzona w Rotterdamie przez Irgena Salianjiego, Karolinę Szóstkiewicz, Katarzynę Dulibę, Adriannę Drohomirecką i Ferdjana van der Pijla, międzynarodowy konkurs na projekt biblioteki wygrała w 2015 roku. Obecnie, po trzech latach intensywnych prac nad uszczegółowieniem koncepcji, dysponuje już pozwoleniem na budowę i przystępuje do realizacji. Będzie to jeden z pierwszych tak znaczących obiektów publicznych wzniesionych w Bułgarii od czasów transformacji ustrojowej.
W nowym gmachu znajdzie się ponad 860 tys. dzieł ze zbiorów słynnej biblioteki im. Penczo Sławejkowa, od 1945 roku będącej depozytariuszem bułgarskiej literatury narodowej, a założonej jeszcze w 1883 roku. Projektowany budynek zgromadzi tym samym wszystkie książki i archiwa, które dziś znajdują się w sześciu różnych obiektach rozproszonych po całym mieście. Inwestycja ma być finansowana ze środków publicznych, ale rozpoczęto też kampanię promocyjną mającą zachęcić mieszkańców do wsparcia przedsięwzięcia.
Obiekt zaplanowano między ulicami Braci Miładinow i Profesora Marina Drinowa a bulwarem Osmi Primorski Polk, tuż obok brutalistycznej wieży warneńskiego ratusza, zrealizowanej w 1981 roku według projektu Galiny Petewy, Todoriczki Petkowy i Angeła Angełowa. W nowej bibliotece oprócz miejsca na zbiory znajdą się sale multimedialne, przestrzenie do wspólnej pracy, audytorium na 200 osób, a także plac zabaw dla dzieci. Według założeń architektów ma to być bowiem nie tylko nowoczesna książnica, ale także wielofunkcyjne centrum spotkań.
Do wykończenia elewacji obiektu autorzy zaproponowali panele z betonu i aluminiowej siatki, nawiązując w ten sposób do okolicznej zabudowy, zwłaszcza monumentalnej wieży urzędu miasta. W parterze przewidzieli przestronne lobby z punktem informacji, kawiarnię i przestrzeń wystawienniczą, a także wspomnianą salę audytoryjną. Na kolejnych pięciu poziomach rozplanowali funkcje biblioteczne, z wyodrębnionymi przestrzeniami dla pracy indywidualnej i grupowej. Na ostatnim piętrze znajdzie się kolejna kawiarnia i ogólnodostępny taras z widokiem na całe miasto, a na trzech kondygnacjach podziemnych – duży miejski parking na 300 samochodów. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 28 500 m2.
W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl
W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl