Za projekt odpowiada biuro SUD Architekci – to samo, w którym powstała koncepcja Galerii Katowickiej.
Źródło: materiały prasowe inwestora
10-kondygnacyjny biurowiec stanie tuż obok Galerii Katowickiej, od strony Placu Szewczyka. Trzy pierwsze piętra będą przeznaczone pod działalność handlową i usługową, pozostałe zajmie przestrzeń biurowa. Powierzchnia najmu bez części wspólnych wyniesie 23 850m2 i zostanie podzielona na biura o minimalnej powierzchni 200m2. Obiekt będzie wyposażony 225 miejsc parkingowych.
Prace budowlane rozpoczną się po zamknięciu procesu przygotowania inwestycji, także od strony formalnej oraz wtedy, gdy zapewniony zostanie oczekiwany przez inwestora minimalny poziom wynajmu powierzchni. Już teraz wiadomo jednak, że budowa może zakończyć się w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki wcześniej wybudowanym fundamentom, parkingowi podziemnemu i zapewnieniu innej potrzebnej infrastruktury podczas pierwszego etapu realizacji kompleksu handlowo-usługowo-komunikacyjnego, biurowiec może powstać nawet w 15 miesięcy - mówi Dawid Prymas, PR & Marketing Manager Galerii Katowickiej.
W latach 1997-2003 na łamach „Architektury-murator” publikowaliśmy cykl Mój ulubiony budynek. Zapraszani przez redakcję architekci opisywali realizacje, które nieustannie ich inspirują, budzą szacunek i fascynację. Przypominamy tekst z nr. 7/1999, w którym Aleksander Franta przywołuje budynek dworca kolejowego w Katowicach. Brutalistyczny gmach według projektu Tygrysów, czyli Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, został rozebrany w 2011 roku.
Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Na działce po kopalni Wieczorek w Katowicach powstać ma tzw. Dzielnica Nowych Technologii. Konkurs na projekt zagospodarowania terenu wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która większość nowych funkcji zaproponowała pod ziemią. Na powierzchni zaprojektowała zielone założenie integrujące historyczne budynki.
Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Projekt Ogrodów Tysiąclecia w Katowicach zakłada realizację dziewięciu punktowców o dachach i elewacjach prawie całkowicie pokrytych zielenią. O idei tego nowatorskiego w skali Polski założenia pisze dla nas Marek Skwara.
Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.