Architektura MuratorProjektyCeglany park - rewitalizacja zalewu w Kraśniku

Ceglany park - rewitalizacja zalewu w Kraśniku

Pracownia Mirosława Nizio opracowała koncepcję rewitalizacji terenów otaczających zalew w Kraśniku. W skład założenia wejdą m.in. hotel, plac zabaw, marina, trybuna dla wydarzeń sportowych oraz amfiteatr. Dzięki zastosowaniu cegły, jako podstawowego budulca, architekci odnieśli się do historii i tożsamości miasta.

Rewitalizacja zalewu w Kraśniku
Źródło: materiały prasowe

Produkcja cegły w Kraśniku cieszy się już około stuletnią tradycją i pomimo znacznego spadku liczby cegielni, wciąż jest istotną gałęzią tutejszej gospodarki. Lokalnie wytwarzany materiał budowlany, stał się podstawą projektu zagospodarowania terenów wokół zalewu w Kraśniku, opracowanego przez pracownię Mirosława Nizio.

Podobnie jak inne koncepcje biura Nizio Design International, również ta oparta jest o rozbudowaną narrację i funkcjonalną różnorodność. Teren podzielono na trzy strefy odnoszące się do procesu wytwarzania cegły - glinianą, drewnianą oraz ceglaną. W skład założenia wejdą m.in. hotel, zmodernizowane i nowe domki letniskowe, plac zabaw, marina, trybuna i boiska dla wydarzeń sportowych oraz amfiteatr. Projekt zakłada również utworzenie punktów gastronomicznych i modernizację istniejącej restauracji.

Symboliczną bramą do całego założenia będzie pochodzący z drugiej połowy XV i XVI piec do wypału cegieł. (...) Kulminacyjnym punktem rewitalizowanego terenu ma być „ceglany park”, którego forma i funkcje będą podporządkowane opowieści o historii tego kojarzonego z Kraśnikiem materiału. Cegła będzie obecna m.in. w sąsiadujących z terenem zabudowaniach gospodarczych i mieszkalnych, a także w specjalnie zaprojektowanych ceglanych placach, przeplatanych pasami łąk kwietnych i dzikich trawników, które pomieszczą instalacje wykonane z cegły, m.in. ceglane jacuzzi, ściankę do wspinaczki, huśtawki, platformy i pawilony widokowe, pokazujące możliwości i piękno konstrukcyjne budulca jakim jest cegła - czytamy w opisie projektu.

W przyszłości, tereny nad Zalewem Kraśnickim mają stać się nowym rekreacyjno-turystycznym zapleczem miasta. W lutym 2016 roku koncepcja została poddana konsultacjom społecznym.

Pracownia Nizio Design International ma na swoim koncie kilka udanych rewitalizacji - m.in. Starą Kopalnię – Centrum Nauki i Sztuki na terenie dawnej kopalni „Julia” w Wałbrzychu oraz ośrodek edukacyjno-muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w dawnej synagodze w Chmielniku. Oprócz Kraśnika, do najnowszych projektów z tej dziedziny należą koncepcje rewitalizacji Łęczycy i Janowa Lubelskiego.

Terca Matrix marki Wienerberger to cegła klinkierowa w kolorze czarnym, o gładkim licu, idealnie sprawdzająca się na elewacjach. Produkt został wykorzystany m.in. na fasadzie nowej siedziby Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie (proj. Projekt Samograj). Charakterystycznie ułożona cegła o wymiarach 250x120x65 mm nadaje elewacji trójwymiarowości. Do stworzenia logo wykorzystano cegły Pomerania, Silesja i Karpatia.
Famosa to nowy model cegły elewacyjnej z kolekcji Terca firmy Wienerberger. Jest odporna na różne warunki atmosferyczne, a także niepalne. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dostępna w dwóch formatach – tradycyjnym oraz jego dłuższym odpowiedniku (wersja Long), a także charakterystycznych odcieniach brązu i szarości.
Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Innowacyjna ceramika budowlana. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Röben przedstawiająca nowe, niestandardowe rozwiązania dekoracyjne w cegle oraz innowacyjność w podejściu firmy.
Biała elewacja odporna na zanieczyszczenia: klinkierowa wieża w Antwerpii Budynek mieszkalny o oryginalnej formie wieży wykonano z białej cegły odpornej na zanieczyszczenia powietrza. Obiekt stał się jednym z głównych akcentów nowoczesnej dzielnicy mieszkalnej, powstałej w ramach rewitalizacji poportowych terenów Antwerpii.
Zespół sal gimnastycznych we Wrocławiu Pracownia arch_it Piotr Zybura opracowała projekt rozbudowy Zespołu Szkół Nr 5 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Koncepcja otrzymała wyróżnienie w konkursie Wienerberger Brick Award 2017.