Architektura MuratorProjektyCentrum Południe – nowy kompleks biurowy przy Sky Tower we Wrocławiu

Centrum Południe – nowy kompleks biurowy przy Sky Tower we Wrocławiu

We wrocławskiej dzielnicy Krzyki rozpoczęła się budowa kompleksu biurowego Centrum Południe według projektu pracowni APA Wojciechowski.

Centrum Południe – nowy kompleks biurowy przy Sky Tower we Wrocławiu
Kompleks biurowy Centrum Południe we Wrocławiu; proj. APA Wojciechowski

To siódma i największa inwestycja firmy Skanska w tym mieście. U zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Szczęśliwej docelowo ma powstać pięć budynków o łącznej powierzchni 85 tys. m2. Na razie trwa praca nad I etapem zespołu według projektu pracowni APA Wojciechowski – dwoma biurowcami o powierzchni 26 tys. m2. Jeden budynek będzie miał piętnaście kondygnacji, a drugi sześć. Spojone zostaną łącznikiem na wysokości od trzeciego do piątego piętra tworzącym bramę do wewnętrznego pasażu, w którym zostanie zaprojektowana m.in. strefa relaksu z fontanną. Przestrzeń wspólna – służąca rekreacji, a także o potencjale artystycznym – ma zajmować ¼ działki. Podziemny parking będzie dwukondygnacyjny, a korzystanie z niego ułatwi autorska aplikacja Connected by Skanska, która umożliwia dostęp do budynku za pomocą telefonu. Ponadto, pełni ona funkcję integrującą dzięki ścianie społecznościowej i usłudze carpooling. Inwestor zadbał również o certyfikaty dotyczące wysokich standardów zrównoważonego budownictwa, takie jak „Obiekt bez barier” czy system WELL. Wzięto pod uwagę potrzeby niepełnosprawnych, seniorów, rodziców z dziećmi, a także osób nieposługujących się językiem polskim. Podobno głos w sprawie nowej inwestycji miała także społeczność lokalna. Kompleks sytuuje się wzdłuż jednego z głównych szlaków komunikacyjnych w mieście, w bliskości starówki, głównego dworca kolejowego i autobusowego oraz centrów akademickich. Zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał 2020 roku.

Centrum Południe – nowy kompleks biurowy przy Sky Tower we Wrocławiu
Kompleks biurowy Centrum Południe we Wrocławiu; proj. APA Wojciechowski
Centrum Południe we Wrocławiu projektu APA Wojciechowski Zakończono realizację I etapu kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu według projektu warszawskiej pracowni APA Wojciechowski. Na terenie inwestycji zastosowany zostanie tzw. zielony beton.
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
The Park Kraków: nowy zespół biurowy projektu APA Wojciechowski Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Rozmowa z Szymonem Wojciechowskim, współautorem siedziby biura architektonicznego APA Wojciechowski Budynek jest piękny tylko wtedy, gdy żyje i jest wypełniony ludźmi. Architektura to tworzenie ram do życia – o projektowaniu dla zrównoważonego rozwoju, pracy w międzynarodowym zespole oraz kompromisach między ekologią, estetyką i ekonomią z Szymonem Wojciechowskim rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pracownia APA Wojciechowski w Warszawie Zespół zabudowań pofabrycznych Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „Grochów” został zmodernizowany zgodnie z projektem APA Wojciechowski według wytycznych konserwatora. Na własną siedzibę architekci zaadaptowali budynek w północno-wschodnim narożniku, a pomieszczenia nazwali zgodnie z alfabetem fonetycznym NATO. To nawiązanie do obecnej funkcji sal, jak i do dawnego, militarnego przeznaczenia obiektu – pisze Maja Mozga-Górecka.