Hygge w Sudetach

Domy okapowe Green Peak. Nowy projekt biura PORT architekci w Górach Kaczawskich

2023-07-19 11:35

W Komarnie w Górach Kaczawskich trwa realizacja osiedla Green Peak według projektu pracowni PORT architekci. Autorzy zaproponowali zespól 12 domów okapowych w trzech różnych wielkościach i stylach wykończenia.

Osiedle Green Peak w Komarnie
Autorzy: PORT architekci, architekt Marcin Kolanus
Autorzy wnętrz: Martyna Kolanus, Marcin Kolanus, Aleksandra Palmer
Inwestor: Money Square Investment
Powierzchnia użytkowa: 95, 96 i 107 m²
Kubatura: 530 m³
Projekt: 2021-2022
Realizacja: 2022-2024

Osiedle Green Peak, czyli hygge w Górach Kaczawskich

Green Peak to kameralne osiedle realizowane pod szczytem Skopiec w Komarnie w Górach Kaczawskich. Projekt założenia na zlecenie spółki Money Square Investment opracowało biuro PORT architekci. Dorastałem na polskim osiedlu domów jednorodzinnych, gdzie każdy płot, dach, elewacja była zupełnie inna. Nic w tym złego, gdyby ta różnorodność tworzyła kompozycję, spójną całość. Gdy mieszkałem i projektowałem w Dani, zachwycała mnie estetyczna świadomość społeczeństwa, która w przypadku zabudowy jednorodzinnej skutkowała osiedlami o wyważonym, spójnym charakterze. Od zawsze marzyłem, aby te doświadczenia przenieść na rodzimy grunt – mówi „A-m” współautor zespołu Marcin Kolanus. Takie obiekty biuro postanowiło zrealizować w Komarnie.

W ramach inwestycji powstanie 12 domów szkieletowych w stanie deweloperskim. Architekci zaprojektowali dwukondygnacyjne budynki o powierzchni 95, 96 i 107 m². Zaproponowali też trzy różne, nawiązujące do duńskiego wzornictwa style wykończenia: Hygge, Skov i Kobber. Każdy dom dysponować będzie własną działką o powierzchni ponad 1000 m², a w zależności od wielkości – dwoma lub trzema pokojami, jedną lub dwiema łazienkami, aneksem kuchennym, sypialnią i pomieszczeniem gospodarczym.

Domy okapowe w Komarnie

Domy posadowione są na południowo-wschodnim stoku, skąd rozpościera się widok na malowniczą panoramę Sudetów. Projektanci postawili na szerokie okapy, które w górskim klimacie pełnią kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim chronią drewnianą elewację przed działaniem czynników atmosferycznych, dzięki czemu wydłuża się żywotność desek. Dodatkowo zimą zabezpieczają drewno od zalegającego śniegu, a latem zacieniają wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Domy na osiedlu Green Peak mają w zamyśle autorów oferować nie tylko przestrzeń do wypoczynku, ale też pracy. Tu znajduje się ona na częściwo przeszklonym poddaszu, skąd rozpościera się inspirujący widok na góry i las. Otoczenie, w jakim mieszkamy i pracujemy ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i jakość życia – przypomina Marcin Kolanus. Budowa zespołu rozpoczęła się pod koniec 2022 roku. Zakończenie realizacji planowane jest na rok 2024.