Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze
Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci

Fabryka PZO to nazwa nowej inwestycji Cain International i White Star Real Estate, w ramach której przebudowane zostaną dawne obiekty Polskich Zakładów Optycznych na warszawskiej Pradze. W nowo projektowanych i zmodernizowanych budynkach znajdzie się w sumie ponad 11 tys. m² powierzchni biurowo-usługowej i ok. 7 tys. m² powierzchni mieszkaniowej. W historycznym sześciokondygnacyjnym gmachu od strony Grochowskiej i dobudowanym do niego nowym zaplanowano głównie biura i sklepy, a także ogólnodostępny klub fitness. Do dyspozycji najemców będzie również dwupoziomowy garaż podziemny, a także zewnętrzny plac parkingowy na ponad 200 miejsc postojowych. Budynek mieszkalny na planie litery U przewidziano w głębi działki. Znajdzie się w nim 121 lokali o zróżnicowanym metrażu, od 28 do 100 m². Planowany termin oddania biurowców to czwarty kwartał 2020 roku, budynku mieszkalnego – początek 2021 roku.

Fabryka PZO: historia
Hale fabryki PZO przy Grochowskiej 316 powstały tuż przed wybuchem wojny. Poważnie uszkodzone, zostały odbudowane już w 1947 roku. Przez lata produkowano tu m.in. mikroskopy, instrumenty geodezyjne, lornetki, rzutniki, a także aparaty fotograficzne. W pierwszej dekadzie XXI wieku planowano zaadaptować obiekty na luksusowe lofty. Pierwsze koncepcje przebudowy opracowywało biuro Fiszer Atelier 41, z czasem zlecenie przejęli architekci Wojciech Kluk, Piotr Puścikowski i Piotr Zmarzłowski. Zgodnie z założeniem inwestora, firmy West Development, w poprzemysłowej hali dawnej fabryki PZO przewidzieli jedynie 49 mieszkań o powierzchni od 70 do 280 m². Ostatecznie jednak, po wyburzeniu wszystkich powojennych obiektów, inwestor wdał się w konflikt ze stołecznym konserwatorem zabytków i stracił pozwolenie na budowę. Hala fabryki PZO czekała odtąd na nowy projekt.

