Architektura MuratorProjektyFabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze

Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze

Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.

Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze
Fabryka PZO przy ul. Grochowskiej 316 po przebudowie, z lewej nowy biurowiec, zrealizowany w miejscu wyburzonej przed kilkoma laty kamienicy dawnych zakładów Pocisk, proj. Konkret Architekci

Fabryka PZO to nazwa inwestycji Cain International i White Star Real Estate, która ma na swoim koncie także modernizację kompleksu Elektrownia Powiśle. W ramach nowego przedsięwzięcia przebudowywano dawne obiekty Polskich Zakładów Optycznych na warszawskiej Pradze. W nowo projektowanych i zmodernizowanych budynkach znalazło się w sumie ponad 11 tys. m² powierzchni biurowo-usługowej i ok. 7 tys. m² powierzchni mieszkaniowej.

W historycznym sześciokondygnacyjnym gmachu od strony Grochowskiej i dobudowanym do niego nowym zaplanowano głównie biura i sklepy, a także ogólnodostępny klub fitness. Do dyspozycji najemców będzie również dwupoziomowy garaż podziemny, a także zewnętrzny plac parkingowy na ponad 200 miejsc postojowych. Budynek mieszkalny na planie litery U przewidziano w głębi działki. Znalazło się w nim 121 lokali o zróżnicowanym metrażu, od 28 do 100 m². Biurowce oddano do użytku w pierwszym kwartale 2021 roku, budynek mieszkalny w drugim. Inwestor poinformował właśnie, że pod koniec roku na teren Fabryki PZO przeniesie się Zarząd Transportu Miejskiego, który zajmie powierzchnię biurową oraz towarzyszące powierzchnie usługowe i magazynowe.

Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze
W części Fabryki PZO od strony Grochowskiej znajdzie się ponad 8 000 m² powierzchni biurowej, 1000 m² powierzchni handlowo-usługowej oraz 2100 m² powierzchni przeznaczonej na klub fitness

Fabryka PZO: historia

Hale fabryki PZO przy Grochowskiej 316 powstały tuż przed wybuchem wojny. Poważnie uszkodzone, zostały odbudowane już w 1947 roku. Przez lata produkowano tu m.in. mikroskopy, instrumenty geodezyjne, lornetki, rzutniki, a także aparaty fotograficzne. W pierwszej dekadzie XXI wieku planowano zaadaptować obiekty na luksusowe lofty. Pierwsze koncepcje przebudowy opracowywało biuro Fiszer Atelier 41, z czasem zlecenie przejęli architekci Wojciech Kluk, Piotr Puścikowski i Piotr Zmarzłowski. Zgodnie z założeniem inwestora, firmy West Development, w poprzemysłowej hali dawnej fabryki PZO przewidzieli jedynie 49 mieszkań o powierzchni od 70 do 280 m². Ostatecznie jednak, po wyburzeniu wszystkich powojennych obiektów, inwestor wdał się w konflikt ze stołecznym konserwatorem zabytków i stracił pozwolenie na budowę. Hala fabryki PZO czekała odtąd na nowy projekt.

Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze
Fabryka PZO przy ul. Grochowskiej 316, stan obecny; fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze
Fabryka PZO według koncepcji Wojciecha Kluka, Piotra Puścikowskiego i Piotra Zmarzłowskiego opracowanej dla firmy West Development. Po prawej lofty w dawnej hali zakładów, po lewej nowy budynek biurowy

Betonhaus i Browar Huggera w Poznaniu: nowa funkcja w starych murach
Betonhaus i Browar Huggera w Poznaniu: nowa funkcja w starych murach Zabytkowa Hala Betonowa i jeden z budynków dawnego Browaru Huggera zostaną zaadaptowane przez biuro CDF Architekci do całkiem nowych funkcji. Zmodernizowane obiekty staną się częścią większego założenia realizowanego przez firmę Garvest na poznańskim Łazarzu.
Autor: Piotr Prus
Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.