Architektura MuratorProjektyFabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze

Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze

Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci

Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze
Fabryka PZO przy ul. Grochowskiej 316 po przebudowie, z lewej nowy biurowiec, zrealizowany w miejscu wyburzonej przed kilkoma laty kamienicy dawnych zakładów Pocisk, proj. Konkret Architekci

Fabryka PZO to nazwa nowej inwestycji Cain International i White Star Real Estate, w ramach której przebudowane zostaną dawne obiekty Polskich Zakładów Optycznych na warszawskiej Pradze. W nowo projektowanych i zmodernizowanych budynkach znajdzie się w sumie ponad 11 tys. m² powierzchni biurowo-usługowej i ok. 7 tys. m² powierzchni mieszkaniowej. W historycznym sześciokondygnacyjnym gmachu od strony Grochowskiej i dobudowanym do niego nowym zaplanowano głównie biura i sklepy, a także ogólnodostępny klub fitness. Do dyspozycji najemców będzie również dwupoziomowy garaż podziemny, a także zewnętrzny plac parkingowy na ponad 200 miejsc postojowych. Budynek mieszkalny na planie litery U przewidziano w głębi działki. Znajdzie się w nim 121 lokali o zróżnicowanym metrażu, od 28 do 100 m². Planowany termin oddania biurowców to czwarty kwartał 2020 roku, budynku mieszkalnego – początek 2021 roku.

Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze
W części Fabryki PZO od strony Grochowskiej znajdzie się ponad 8 000 m² powierzchni biurowej, 1000 m² powierzchni handlowo-usługowej oraz 2100 m² powierzchni przeznaczonej na klub fitness

Fabryka PZO: historia

Hale fabryki PZO przy Grochowskiej 316 powstały tuż przed wybuchem wojny. Poważnie uszkodzone, zostały odbudowane już w 1947 roku. Przez lata produkowano tu m.in. mikroskopy, instrumenty geodezyjne, lornetki, rzutniki, a także aparaty fotograficzne. W pierwszej dekadzie XXI wieku planowano zaadaptować obiekty na luksusowe lofty. Pierwsze koncepcje przebudowy opracowywało biuro Fiszer Atelier 41, z czasem zlecenie przejęli architekci Wojciech Kluk, Piotr Puścikowski i Piotr Zmarzłowski. Zgodnie z założeniem inwestora, firmy West Development, w poprzemysłowej hali dawnej fabryki PZO przewidzieli jedynie 49 mieszkań o powierzchni od 70 do 280 m². Ostatecznie jednak, po wyburzeniu wszystkich powojennych obiektów, inwestor wdał się w konflikt ze stołecznym konserwatorem zabytków i stracił pozwolenie na budowę. Hala fabryki PZO czekała odtąd na nowy projekt.

Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze
Fabryka PZO przy ul. Grochowskiej 316, stan obecny; fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze
Fabryka PZO według koncepcji Wojciecha Kluka, Piotra Puścikowskiego i Piotra Zmarzłowskiego opracowanej dla firmy West Development. Po prawej lofty w dawnej hali zakładów, po lewej nowy budynek biurowy
Autor: Piotr Prus
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.
Flisac Apartamenty Powiśle projektu FS&P Arcus Mariusza Ścisło Trwa realizacja budynku Flisac Apartamenty Powiśle projektu pracowni FS&P Arcus Mariusza Ścisło. Sześciokondygnacyjny obiekt wypełni pustą działkę między kościołem św. Teresy od Dzieciątka Jezus a Wybrzeżem Kościuszkowskim.