Architektura MuratorProjektyFrancis Kéré zaprojektuje pawilon letni galerii Serpentine w Londynie

Francis Kéré zaprojektuje pawilon letni galerii Serpentine w Londynie

Londyńska galeria Serpentine ujawniła projekt kolejnego pawilonu, który latem tego roku stanie na terenie ogrodów Kensington. Tymczasowa konstrukcja powstanie według koncepcji Francisa Kéré.

Francis Kéré zaprojektuje pawilon letni galerii Serpentine w Londynie
Wizualizacja Pawilonu Serpentine 2017 projektu Francisa Kéré ©Kéré Architecture

Od szesnastu lat Serpentine Gallery w Londynie zaprasza znanych architektów do zaprojektowania pawilonu, który służy jako miejsce spotkań oraz prezentacji programu letniego galerii. Konstrukcja o powierzchni 300 m2 staje w ogrodach Kensington na czas czterech miesięcy. Od momentu powołania inicjatywy do życia w 2000 roku, autorami pawilonu byli m.in. Zaha Hadid, Toyo Ito, Oskar Niemeyer, Peter Zumthor i Bjarke Ingels.

W tym roku wyboru projektanta dokonali dyrektor artystyczny galerii Hans Ulrich Obrist i Yana Peel, którzy po konsultacji z Davidem Adjaje i Richardem Rogersem do opracowania koncepcji tegorocznego pawilonu zaprosili Diébédo Francisa Kéré. Pochodzący z Burkina Faso architekt prowadzi pracownię Kéré Architecture z siedzibą w Berlinie.

Projekt zakłada budowę obiektu o owalnej podstawie zwieńczonej okazałym dachem, dla którego inspiracją stała się rozłożysta korona drzewa. W Burkina Faso, ludzie spotykają się pod drzewami, by w ich cieniu wykonywać codzienne czynności. Zaprojektowany przeze mnie pawilon posiada nadwieszony baldachim wykonany ze stali i transparentnej powłoki, która wpuszcza światło dzienne do środka jednocześnie chroniąc wnętrze przed deszczem. Takie połączenie cech wspiera poczucie swobody i wspólnoty – mówi architekt.

Wsparty na stalowej konstrukcji baldachim umożliwia cyrkulację powietrza, chroniąc jednocześnie przed zmienną londyńską pogodą. Dzięki wklęsłej formie dachu i zaprojektowanemu po środku otworowi, woda opadowa spływa do wnętrza pawilonu tworząc niewielki wodospad. Następnie odprowadzana jest do zbiorników i wykorzystywana do podlewania trawników w czasie suchych dni.

Wieczorem pawilon staje się źródłem światła filtrowanego z wnętrza przez perforacje dachu i ścian. W mojej rodzinnej wiosce Gando, zawsze łatwo jest zlokalizować miejsce świętowania wchodząc na drzewo i wypatrując w ciemności źródła światła. Niewielkie światło staje się coraz większe, gdy do wydarzenia dołączają kolejni ludzie. W ten sposób pawilon staje się symbolem opowiadania historii i bycia razem – wyjaśnia architekt.

Diébédo Francis Kéré jest głównym projektantem w berlińskiej pracowni Kéré Architecture, założonej 2005 roku. Kéré urodził się w 1965 roku w Gando w Burkina Faso. Studiował architekturę Na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Jego projekty zyskały międzynarodowe uznanie, o czym świadczą liczne nagrody m.in. architektoniczna nagroda Agi Khana (2004) przyznana za słynny już budynek szkoły podstawowej zrealizowany w rodzinnej wiosce Gando, LOCUS Global Award for Sustainable Architecture (2009), Global Holcim Award Gold (2011 i 2012), Green Planet Architects Award (2013), Schelling Architecture Foundation Award (2014). Jego dokonania zaprezentowano na kilku wystawach m.in. „Francis Kére. Radically Simple“ w monachijskim Haus der Kunst (2016).

Kéré jest autorem realizacji zlokalizowanych w takich krajach jak Burkina Faso, Mali, Chinach, Mozambiku, Kenii, Togo, Sudanie, Niemczech i Szwajcarii.

Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Counterspace projektuje pawilon Serpentine 2020 Pracownia Counterspace założona przez trzy młode architektki z Johannesburga zaprojektuje dwudziesty pawilon Serpentine. To jak dotąd najmłodsze autorki tego tymczasowego obiektu, który corocznie powstaje obok londyńskiej galerii Serpentine.
Serpentine Pavilion 2019 na zdjęciach Iwana Baana Tegoroczny pawilon w ogrodach Kensington zaprojektował japoński architekt Junya Ishigami. Lekką konstrukcję podtrzymującą ważące 61 ton zadaszenie będzie można oglądać do 6 października.
Serpentine Pavilion 2019 zaprojektuje Junya Ishigami Tymczasowy obiekt w ogrodach Kensington co roku projektuje inne, cenione biuro, nie mające jeszcze realizacji architektonicznej w Wielkiej Brytanii. Tym razem autorem Serpentine Pavilion będzie japoński architekt Junya Ishigami, laureat Złotego Lwa na biennale w Wenecji w 2010 roku.  
Modułowa jaskinia - Pawilon Serpentine według Bjarke Ingels Group Serpentine Gallery w Londynie ujawniła projekt tymczasowego pawilonu oraz czterech domów, które staną w Ogrodach Kensington tego lata.
BIG zaprojektuje pawilon letni Serpentine Gallery w Lodynie W tym roku program prezentacji architektury zostanie poszerzony - oprócz pawilonu projektu Bjarke Ingels Group, zrealizowane zostaną cztery niewielkie domy letnie. Ich koncepcje stworzą znani architekci i pracownie - Kunlé Adeyemi (NLÉ), Barkow Leibinger, Yona Friedman i Asif Khan. Wszystkie obiekty będzie można zobaczyć tego lata w Ogrodach Kensington w Londynie.