Architektura MuratorProjektyGdański Business Center - biurowce. Nowa inwestycja w Warszawie

Gdański Business Center - biurowce. Nowa inwestycja w Warszawie

Współczesna architektura Warszawy wzbogaci się o nowy kompleks biurowców. Gdański Business Center to kompleks biurowy powstający obok dworca kolejowego Dworzec Gdański i pobliskiej stacji metra – pierwszy biurowiec został oddany do użytku

 Gdański Business Center. Nowa inwestycja w Warszawie
Gdański Business Center. Nowa inwestycja biurowa w Warszawie, tuż koło dworca kolejowego. Fot. materiały prasowe HB Reavis
 Gdański Business Center. Nowa inwestycja w Warszawie
Gdański Business Center. Nowa inwestycja biurowa w Warszawie, tuż koło dworca kolejowego. Fot. materiały prasowe HB Reavis

Kompleks Gdański Business Center powstaje na działce położonej przy zbiegu ulic Andersa i Inflanckiej. Po ukończeniu, cały zespół będzie miał niemal 100 tys. m2 powierzchni biurowej. Jak dotąd, do użytku został oddany ośmiopiętrowy budynek B. Wiosną 2014 mają się zakończyć prace wykończeniowe w budynku A.
Za nową inwestycję w Warszawie odpowiada spółka HB Reavis.

Gdański Business Center – biurowiec B

Do nowego biurowca pierwsi najemcy wprowadzą się w lipcu 2014 roku. Biurowiec ma 9 kondygnacji. Powierzchnia najmu wynosi 15 813 m2, zaś kubatura wynosi 78 508 m3.
Nowy biurowiec wyróżnia charakterystyczna elewacja, pokryta płytami piaskowca Teakwood. Nazwa indyjskiego kamienia nie jest przypadkowa, wzór płyt kojarzy się z cennym drewnem teku albo złotą dębiną. Powierzchnia kamiennej okładziny to 7200 m2. Projektanci budynku do podtrzymania kamiennej okładziny przygotowali specjalną podkonstrukcję, specjalna, ważąca 165 ton stalowa podkonstrukcja, której projekt zaaprobował Instytut Techniki Budowlanej.

Oprócz elewacji, wyróżnikiem nowego budynku jest efektowne lobby. Hol niemal w całości wyłożony został różnymi rodzajami kamienia, od jasnego greckiego marmuru, przez ozdobne skalne płyty z Chorwacji, po rzadko obecnie spotykane ozdobne kamienie z Pakistanu. Wizytówką nowej inwestycji jest ręcznie wykonana lampa z różnorodnych szklanych elementów, znajdująca się nad ladą recepcji. Wykonała ją czeska firma Lasvit, która w dorobku ma m.in. system oświetlenia dla słynnego domu towarowego Harrods w Londynie. Bursztynowe płytki obracają się, powodując zmianę świetlnych efektów. Inwestor nie precyzuje, jak wysoka była cena żyrandola, określając ją ogólnie na kilkadziesiąt tysięcy euro. Przedstawiciele inwestora mówiąc o nowej inwestycji podkreślają szczególnie dogodne położenie oraz wysoką jakość samego budynku i jego otoczenia,

Zarówno elementy konstrukcyjne, jak i design kompleksu zostały zaplanowane przede wszystkim z myślą o ludziach, którzy będą korzystali z biurowca przez najbliższych kilka i więcej lat. W przypadku Gdański Business Center, tak jak przy innych naszych inwestycjach stawiamy na jakość wykonania i design. Chcemy żeby zarówno pracownicy, jak i mieszkańcy najbliżej okolicy korzystali z tego co oferuje im kompleks. Gdański Business Center to coś więcej niż tylko miejsce prac
y - mówi Rene Popik, Head of Development HB Reavis.
Rene Popik odnosi się tym samym do niewielkiego placu z meblami miejskimi i zielenią, który ma towarzyszyć nowej inwestycji.

Tuż obok złocistego biurowca powstaje kolejny budynek, który zaczyna być znany jako Iceberg. Budynek A, wyższy i obszerniejszy od pierwszego obiektu, ma być ukończony w najbliższych miesiącach. Oba biurowce zaprojektowała pracownia E&L Architects.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.