h-house

Projekt domu jednorodzinnego w miejscowości Pabianice. Autorzy | tamizo architects group.

fotka z /zdjecia/002_a.jpg

Założenia autorskie

h-house | Zaczątkiem koncepcji projektu była sama działka oraz jej otoczenie. Wąska i długa, z ogrodem od strony północnej oraz ulicą od strony południowej nasunęła pomysł odwrócenia typowego schematu domu jednorodzinnego i umiejscowienie salonu od strony ulicy, tak, aby był odpowiednio nasłoneczniony. Żeby jednak zachować odpowiednią intymność mieszkańców powstało zewnętrzne ‘atrium’ odgradzające ich od zgiełku ulicy i wglądu przypadkowych przechodniów. Jednocześnie cały dom został wsunięty w głąb działki aby zachować obowiązującą linię zabudowy. Od strony ogrodu na parterze zlokalizowana została kuchnia z jadalnią.
Podział na kondygnacje wynika z podziału funkcjonalnego, parter – strefa dzianna, I piętro – strefa nocna, II piętro – strefa sportu i relaxu. Program I piętra zatem mieści 2 sypialnie , pokój kąpielowy, garderobę oraz bibliotekę. Na II piętrze natomiast zaproponowano duże pomieszczenie do ćwiczeń, łazienkę, saunę oraz dwa duże tarasy doświetlające wszystkie pomieszczenia na tej kondygnacji.


Nazwa obiektu | h-house, dom jednorodzinny
Autorzy | tamizo architects group – Mateusz Stolasrki , Aleksandra Zdziechowska, Piotr Walerysiak
Architektura wnętrz | tamizo architects group
Powierzchnia terenu: 697 m2
Powierzchnia zabudowy: 142,3 m2
Powierzchnia użytkowa: 247,4 m2
Powierzchnia całkowita: 325,7 m2
Projekt: 2007-2008
Realizacja: 2008-2009
Koszt inwestycji: brak danych

Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.