Architektura MuratorProjektyHala sportowa jak miejski ogród według projektu biura DreamWorlds z Mysłowic

Hala sportowa jak miejski ogród według projektu biura DreamWorlds z Mysłowic

Władze warszawskiej dzielnicy Praga-Północ zorganizowały pierwszy w historii konkurs architektoniczny. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie hali sportowej przy podstawówce na Białostockiej. Zwyciężyła pracownia DreamWorlds z Mysłowic.

Hala sportowa jak miejski ogród – przyszkolny zespół według pracowni DreamWorlds z Mysłowic
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 73 w Warszawie, ul. Białostocka 10/18, proj. DreamWorlds

Konkurs na projekt wielofunkcyjnej hali sportowej przy szkole podstawowej nr 73 im. Stefana Batorego na warszawskiej Pradze-Północ władze dzielnicy ogłosiły w czerwcu. Spośród 28 prac jury pod przewodnictwem wiceburmistrza dzielnicy, Zbigniewa Cierpisza, wybrało koncepcję pracowni DreamWorlds z Mysłowic. Śląscy architekci zaproponowali obiekt skonstruowany w oparciu o ideę wertykalnego ogrodu.

Silnie zurbanizowana okolica, wypełniona kilkukondygnacyjnymi budynkami do tej pory znajdowała oddech na przyległym do szkoły podwórzu. Kolejne wytyczne, znajdujące się zarówno w obowiązujących zapisach planu miejscowego, jak i regulaminu konkursowego, na etapie koncepcyjnym coraz bardziej tworzyły obraz przyszłego obiektu. Swoją kubaturą zaczął on wypełniać dotychczas wolną przestrzeń, której z każdym metrem sześciennym ubywało. Budynek w budynek, ściana przy ścianie, dach przy dachu. Aby zwrócić skradzioną naturę, wytworzyć odczucie kontaktu z nią oraz znacząco poprawić lokalny mikroklimat, budynek stał się konstrukcją dla wertykalnego ogrodu, połączonego z zielonym dachem, we wnętrzu którego kryje się niezbędna infrastruktura sportowa – tłumacza autorzy.

Dzięki zastosowaniu pochyłej zielonej ściany, pomieszczenia szkoły zachowają naturalne doświetlenie, zyskując dodatkowo niepowtarzalny widok z okien. W trzykondygnacyjnym budynku przewidziano pełnowymiarowe boisko do unihokeja, które będzie można podzielić na trzy mniejsze, do siatkówki. Ponadto zaplanowano tu sale lekcyjne i przestrzeń do zajęć teatralnych oraz ogólnodostępną siłownię ze strefą odnowy biologicznej w parterze, a na najniższej kondygnacji – garaż i strefę techniczną. Powierzchnia całkowita hali wyniesie 8386 m2, kubatura – 34 846 m3. Wraz z halą powstać ma m.in. zewnętrzne boisko oraz ścieżka dla biegaczy poprowadzona wokół całego założenia. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na przełom 2019 i 2020 roku.

Pracownia projektowa DreamWorlds wchodzi w skład grupy TKHolding założonej przez architektów Andrzeja Truszczyńskiego oraz Pawła Kobierzewskiego. Grupa specjalizuje się w projektach obiektów użyteczności publicznej i odpowiada między innymi za Wodny Park w Tychach, Chełmski Park Wodny czy też realizowaną już niebawem Fabrykę Wody w Szczecinie.

Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Centrum sportowe we Wrocławiu Zespół sal gimnastycznych przy szkole we Wrocławiu to minimalistyczny prostopadłościan, którego forma jest całkowicie podporządkowana funkcji – o nowej realizacji pracowni arch_it Piotr Zybura pisze Jerzy S. Majewski.
Sala gimnastyczna Arc / Bali Wyzwanie stanowiło zadaszenie o dużej rozpiętości, wykonane z wiązek bambusa tworzących konstrukcję w postaci wzajemnie przenikających się łuków parabolicznych. O technicznych aspektach budowy sali gimnastycznej Arc w zespole tzw. Zielonej Szkoły na Bali pisze Wiktor Kowalski.
Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli W centrum Stalowej Woli, na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków, powstała nowa hala sportowa. Budynek, o architekturze nawiązującej do zabudowy przemysłowej lat 30. XX wieku, zaprojektowała pracownia ARP Manecki.
Modernizacja hali Gwardii w Warszawie Dawna hala Gwardii zostanie zaadaptowana na funkcje targowe według koncepcji biura Bulanda, Mucha Architekci.
Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach Miejski konkurs na projekt obiektu wygrała pracownia Restudio.