Kto się boi kolumn?

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe

Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego

2016-03-18 10:33

Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.

Na konkurs wpłynęło 181 zgłoszeń z 29 krajów. Spośród 26 projektów, które znalazły się na krótkiej liście wyłoniono zwycięską koncepcję hiszpańskiego architekta Luis Marinez Santa Maria pt. „Nie chcę zmieniać świata. Ja tylko chcę go wyrazić”.

Jury doceniło współczesne podejście charakteryzujące się świadomością ekologiczną i potrzebą ponownego wykorzystywania zasobów przy jednoczesnym oddaniu prowizorycznego charakteru instalacji, która zostanie tymczasowo przymocowana do pawilonu.

Konkurs został zorganizowany z okazji 30-stej rocznicy rekonstrukcji słynnego pawilonu zaprojektowanego przez Miesa van der Rohe na wystawę światową w Barcelonie w 1929 roku. Zadanie polegało na odtworzeniu oryginalnych kolumn projektu Puiga i Cadafalcha, górujących nad budynkiem w momencie jego powstania.

Autor nagrodzonej pracy zaproponował wykorzystanie blaszanych beczek pozyskanych z cmentarzysk odpadów chemicznych, które stały się nieodłączną częścią dzisiejszej Barcelony. Zniekształcone, pozbawione swej pierwotnej funkcji pojemniki zostały ze sobą zespawane, tworząc rząd wielobarwnych kolumn. Jak mówi architekt, zależało mu na podkreśleniu ironicznego związku pomiędzy zagrożeniami jakie niesie ze sobą przemysłowy krajobraz, a jego ambiwalentnym pięknem. Prawdopodobnie to zadowoliłoby Miesa, który kiedyś powiedział „Nie chcę zmieniać świata. Ja tylko chcę go wyrazić”.

Projekt zostanie zainaugurowany 1 czerwca 2016, w 30 rocznicę rekonstrukcji pawilonu i pozostanie na miejscu przez najwyżej 5 miesięcy. Budżet na realizację wynosi 15 000 euro.

Kto się boi kolumn?

i

Autor: Archiwum Architektury